На ґерданах Милька — візерунки кролевецького рушника
В активі В’ячеслава Милька з м. Кролевця — гаптовані бісером образи, браслети, краватки й неперевершені гердани, на яких пломеніють оригінальні візерунки та багато чого іншого
:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532055/herdan.jpg)
Він — випускник місцевої ЗОШ № 1 та Конотопського ПТУ№ 20. Згодом 15 років працював верстатником місцевого підприємства «ЯКСТА», вантажником магазину «Народний». А після 40 літ відкрив у собі справжній талант митця.
Так, перебуваючи в місцевому храмі Покрови Пресвятої Богородиці, уже зрілий чоловік відчув бажання гаптувати образи. По відео переймав секрети цього ремесла у відомих майстрів. Згодом придбав схеми, голку й бісер та з благословення отця Ігоря узявся за справу.
Першою роботою став образ Пресвятої Богородиці. Затим було багато інших. Наразі вироби умільця прикрашають цей храм — Воргольська Богородиця, Хрещення та Архістратиг Михайло.
Гаптування захоплювало, манило, надихало. Спочатку виготовив кілька браслетів (переважно з патріотичною символікою). Бажання працювати тільки зростало.
У 2023 році В’ячеслав створив перший гердан із маками. Схеми, як і бісер та фурнітуру, закупив в Інтернет-магазині. Власне через Всесвітню павутину й продавав вироби.
За посередництва працівників Музею Кролевецького ткацтва герой нашої розповіді познайомився з шосткинською майстринею Наталією Кукліною, котра за мотивами старовинних місцевих рушників розробила схеми для герданів. Скориставшись ними, пан Славко сів за верстат і почав вплітати бісеринки. Через декілька днів «народилося» прекрасне диво — кролевецький візерунок у гердані, виконаний двома кольорами — білим та червоним. Надалі цих виробів більшало. Також додавалися краватки в народному стилі!
Наразі колекція талановитого умільця нараховує майже сотню унікальних прикрас, де кожна — справжній шедевр, до того ж — у єдиному екземплярі.
Упродовж років дивовижні обереги В. Милька побували у Сумах, Києві, Пирогові, де приносили відвідувачам естетичне задоволення, знаходили своїх покупців. Відтак надходили замовлення з багатьох міст України і навіть із-за кордону.
Гердани В’ячеслава не залежуються в місцевій крамниці-майстерні «Магія» Тетяни Тищенко. Бо то — національний символ, прегарний аксесуар до одягу. Їх умілець не раз презентував для розіграшу лотереї на збір коштів захисникам; а частину виготовлених браслетів та підвісок передає воїнам-землякам.
У розмові зачіпаємо тонкощі хенд-мейду.
— То копітка й витончена робота, — каже майстер. — Починаю її з молитвою та світлими думками. Справа настільки захоплює, що годі зупинитися. На кожен виріб витрачається не менше 200−300 грамів бісеру, значна кількість фурнітури. Тому й роботи не можуть бути дешевими.
Затим із розмови дізнаюсь, що незабаром на умільця очікує неабияке випробовування — чергова операція на хребті, котра вимагає чимало грошей. Тож складає сотню до сотні…
І, попри нестерпний біль, знову сідає працювати. Бо прагне залишити в герданах сотні узорів кролевецького дива, образ Богородиці Воргольської - однієї зі святинь України, вишиванку та чимало іншого.
Світлана МАЛИНОШЕВСЬКА.