«Зробити таку ляльку зможе той, хто справді того хоче!»
Одеситка Діана Рудік розповіла «ВЗ», як навчилася шити ляльки «блайз». Таких майстрів в Україні - одиниці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530436/lialka2.jpg)
Діана Рудік за фахом хімік-технолог, навчалася в Політехнічному університеті в Одесі (закінчила навчальний заклад з червоним дипломом). Декілька років працювала за фахом, але покинула роботу через низьку зарплату. Через деякий час вийшла заміж. У декреті захопилася виготовленням ляльок. Про своє хобі, яке з часом стало роботою, пані Рудік розповіла «ВЗ».
— Я працювала з 18 років, а тут раптом я вдома, у декреті, — каже Діана. — Пам'ятаю, сину був рочок, хотіла купити в магазині новорічних гномиків до свят. Але ці гномики були усі такі криві (усміхається. — Авт.), і я вирішила сама їх пошити. Вдома у мене була швейна машинка, я могла, наприклад, штани підшити, пошити якісь базові речі.
Коли почала шити гномиків, одразу відкрила сторінку в Instagram. Мені почали писати друзі. Спочатку брала кошти, лише щоб купити матеріали… З часом у мене з’явилося більше замовлень, і я почала їх продавати.
Якось вперше побачила в Instagram текстильну ляльку «тільду». Подумала, що навряд чи зможу таку пошити… Але потім подивилась відео на YouTube і створила свою першу лялечку. Вона, щоправда, була не дуже гарною… Спочатку використовувала синтепон, а тепер наповнюю ляльку лебединим пухом (синтетичним) — цей матеріал дорожчий, але тоді іграшка виходить рівненька. Взуття для ляльок замовляю у майстринь. А ось одяг шию сама.
— Робите ляльки по фотографіях. Як досягаєте схожості?
— Точну копію людини зробити складно, — продовжує розмову Діана. — Я довго працювала над тілом ляльки, щоб форма тіла була ідеальною. Як досягається схожість? Це можна зробити за рахунок образу. Найголовніше, коли замовник до мене звертається, я завжди кажу: «Обирайте фото таке, щоб воно мало яскравий акцент — шапочка, окуляри, сумочка тощо». Яскраві аксесуари допомагають зробити образ більш схожим.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%BB%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BA%D0%B03.jpg)
— Яка ваша улюблена лялька?
— Отримую задоволення від кожної роботи! Коли шию, наприклад, якусь кофтиночку для ляльки, штанці або пришиваю якусь деталь на кишеню… Коли почалась велика війна, близько місяця замовлень не було. А потім у мене почали замовляти ляльок-військових. До мене звернувся командир роти, щоб я зробила його побратима. Це була складна робота. Треба було виготовити шолом, тактичні окуляри, зробити плитоноску. Лялька вийшла максимально схожою, хоча треба було набігатись, щоб знайти усі необхідні матеріали. Потім цей командир замовив ще ляльку для себе і попросив зробити ще одного побратима.
На сьогодні це вже не хобі, а моя основна діяльність. Я — підприємець. Зараз почала робити нові лялі - «блайз». Вони з пластику, у них голова велика, а тіло маленьке, як у Барбі. Одяг для них шити досить складно. Ці ляльки недешеві, а тому їх часто замовляють як колективний подарунок. Я робила вчительку (класного керівника), лікаря… У такому випадку завжди хвилююсь, щоб лялька усім сподобалась.
— Ці «блайз» зараз у тренді? Якою є їхня вартість?
— Ляльки «блайз» з’явилися в Японії 1970 року. Їх почали масово виготовляти на заводі. Тепер їх уже створюють по всьому світу! В Україні доволі мало майстрів, які виготовляють льльки «блайз». Щоб зробити таку ляльку, майстри замовляють за кордоном спеціальні «молди» (їх виготовляють на заводах). Це основа, а далі майстер уже створює ляльку у своєму стилі. Також замовляю для цієї ляльки натуральне волосся — того кольору, яке мені потрібне.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%BB%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BA%D0%B04.jpg)
Вартість ляльок «блайз» у світі стартує від 300 до десятків тисяч доларів! Такі ляльки зазвичай колекціонують. Чому так дорого? Собівартість лялечки дуже висока. Я продаю ляльки «блайз» за 450 доларів. Ціна може бути нижчою, якщо волосся не прошивається у скальп. Але коли волосся прошити, то воно міцніше тримається. Текстильні лялечки (з лебединим пухом) коштують 5 тисяч грн.
Ви запитували, чи кожен зможе зробити таку лялечку? Зможе зробити той, хто справді того хоче! І річ не у таланті. Я не вміла нічого, але велике бажання створити те, що я уявляла, дало поштовх робити, робити і робити — поки не вдасться.