«Бачу, літак випускає дві ракети... Зателефонував мамі, кажу: «10 хвилин на збори»
Журналістка «ВЗ» побувала у спорткомплексі НУ «Львівська політехніка» (у Стрийському парку), де живуть вимушені переселенці
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/455840/f-per10.jpg)
У спорткомплексі НУ «Львівська політехніка», який розташований у Стрийському парку, мешкають близько 450 вимушених переселенців. Людей розмістили у кількох корпусах. Умови, звичайно, не люксові, але люди, яким вдалося виїхати з гарячих точок і залишитися живими, не нарікають. Мріють лише про одне – повернутися додому! Журналістка «ВЗ» поспілкувалася з вимушеними переселенцями та волонтерами.
Волонтер Даніель із Харкова проводить для мене екскурсію.
Заходимо у великий спортзал, устелений матрацами. Де-не-де стоять дерев’яні ліжка. Тут живе людей з п’ятдесят. Мою увагу привертає молода родина з двома дітьми, які розмістилися у кутку зали. Підходжу до них і дізнаюся, що приїхали з Харкова. Старшій дівчинці – 11, молодшій – 1,5 року. На контакт йдуть не одразу, але слово за слово...
– Стріляти у нашому районі почали у перші дні війни, – каже батько родини Олег. – Над головами ракети літали... Змушені були втікати. Моя мама не витримала спартанських умов у Львові і повернулася до Харкова. Спочатку ми у школі були, а потім нас сюди скерували. Ми шукали квартиру у Львові, але ціни занадто високі.
Батьки знайшли якісь ящики, і з них облаштували «меблі». У них розклали особисті речі. “Якби у когось були старі тумбочки, ми би із задоволенням взяли”, – каже мама Анастасія. З налагодженням побуту кожен викручується як може. Хтось повісив одяг на якусь поперечину (така собі підвісна “шафа”). Випраний одяг люди сушать на поручнях (ніби на балконі).
Читайте також: «Прихистимо понад три сотні студентів. Заселяться лише зі своїми речами»
Маленька Кіра дивиться мультики на ноутбуку. Дівчинка тут загальна улюблениця. Я тим часом розпитую батька про те, які мають плани на майбутнє?
– Треба буде Харків відбудовувати, поїдемо відбудовувати, – каже Олег. – Покличуть в армію – піду в армію. Я ще не зареєструвався у військкоматі, там велика черга. Коли стану на облік, зможу піти на роботу. Мені ось запропонували у Стрийському парку працювати. За тваринами доглядати.
– А як вам спиться у спортзалі? – запитую.
– Хтось хропе, хтось уночі ходить, – з усмішкою каже Олег. – Хоча люди з різних міст, але усі дружні, – додає Анастасія. – В однієї дівчинки був день народження, діти ходили в океанаріум.
Подружжя розповідає, їжу їм привозять волонтери двічі на день (макарони з котлетою або рис, перловку, салат з буряка). Час від часу щось готують у мультиварці. Запитую старшу доньку Поліну, де її однокласники?
– По усьому світу, – відповідає. – В Ірландії, у Польщі… Я завжди хотіла приїхати до Львова, але не думала, що це станеться ось так.
Тим часом волонтери пропонують дітям піти на виставу у ляльковий театр. Поліна чомусь відмовляється. Дитина скучає за харківськими подружками. Мама каже, якби вдома запропонували піти в театр, то одразу би побігла... Родина розмовляє російською. Але потрохи, наприклад, у магазині, з продавчинями, намагаються говорити українською мовою.
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/04/f_per9.jpg)
За спиною помічаю жінку, яка садить свого кота у сумку-переноску. Кіт упирається. Жінка зі Сіверськодонецька. Каже, жила у спортзалі чотири дні. Тепер їде зі Львова. Куди саме, не розповідає.
На іншому кінці спортзалу знайомлюся з Євгеном. Він із Херсона. За місяць до війни поїхав у пошуку роботи до Києва. Зараз у Львові, а його дружина залишилась вдома. Каже, місто окуповане. Але усюди висять українські прапори (херсонці постійно демонструють російським окупантам, що Херсон – це Україна, виходять на проукраїнські мітинги. Окупанти їх розганяють. – Авт.). Мерія працює у штатному режимі (ремонтує світло, газопостачання, вивозить сміття) і не підтримує окупацію. Потрохи люди починають працювати, щоб у місті було нормальне життя. А за кількадесят кілометрів від міста точаться бої…
Читайте також: «Кожен має дбати про наших захисників»
– У Львові не пробували шукати роботу? – запитую.
– У Херсоні я працював продавцем. На жаль, у Львові не вдалося знайти роботу...
Помічаю на якійсь залізяці мольберт. Підходжу знайомитися. Художник з Києва – Ярослав Босенко – намагається малювати картину. Наразі полотно чисте. Ярослав показує мені каталог зі своїми картинами. «Робота мене лікує, – каже. – Сподіваюсь, все у нас буде добре».
В іншому спортзалі ліжкомісць теж багато. Розмовляю з 19-річним Михайлом із Харкова. Цей громадянин України – етнічний в’єтнамець.
– Батьки без мене за кордон не хочуть їхати, – каже хлопець. – Я студент, майбутній айтішник. Тут займаюся спортом, бігаю. Дах на головою є, і вже добре. Мрію про одне – повернутися до Харкова.
– Мешканці спортзалу між собою не сваряться? – питаю.
– Іноді сперечаються через тварин. Уночі коти по спортзалу бігають. Нявкають…
Даніель дорогою до іншого спортзалу розповідає, що у спорткомплекс щодня (окрім вихідних) приїжджають американські лікарі. Мають зі собою перекладачів. Усі охочі можуть потрапити до них на прийом, який проводять у корпусі “під куполом”. А ось психолога, на жаль, немає. Хоча потреба у такому спеціалістові досить велика.
В одній із кімнат волонтерка зі Львова, Саша, перебирає «гуманітарку». Із одягом та мийними засобами переселенцям допомагають Польща, Велика Британія, Угорщина, Італія...
– Із шампунями проблем немає, а ось губок бракує, – каже дівчина. – Рушники, постіль – всього вистачає (у спорткомплексі є душ та одна пральна машина. – Авт.). Одяг час від часу виставляємо у вестибюлі, щоб люди розбирали. Білизну даємо – кому що треба. Дитячого взуття маємо багато, а ось чоловічого та жіночого (весняного, літнього) катастрофічно бракує!
– Часто чуєте міцне слівце від мешканців? – запитую. Бо якраз стала свідком такої “пекучої” розмови на вході.
– Нечасто, але є таке, – усміхається Саша.
У залі “під куполом” повним ходом іде підготовка до концерту. Ввечері заплановано виступ Melovin. Поки організатори готують апаратуру, довкола відпочивають люди. Усюди розкладені матраци... Дві жіночки зі Слов’янська розповідають мені, що хотіли зареєструватися як переселенці. Простояли у черзі кілька годин, але на прийом так і не потрапили. Було багато людей. Зранку знову йдуть на реєстрацію. Матеріальної допомоги, а це 2200 грн на руки, ще не отримали.
На вході в інший спортзал помічаю розкладені книжки. Їх кожен охочий може взяти почитати. Дивлюся, у боксерському рингу, на матрацах, розмістилися батьки із дітьми... На іншому поверсі у вічі впадають білі-білюсінькі ковдри на підлозі. Жіночка розповідає, що приїхала з чоловіком, сином та свекрухою з Лисичанська. На контакт іде неохоче. Мабуть, боїться.
– Прийняли нас тут добре, – стримано відповідає жінка. – Місто гарне. Але хочемо додому.
– Яка вам допомога потрібна? – цікавлюся.
– Нам багато не треба, – до розмови долучається пан Віталій з Лисичанська. – Нам головне мир! А його немає. А це все дрібниці. Можемо й на підлозі поспати.
– Переживаю за свою область, – веде далі переселенець. – Удома обстріли було чутно, але обходили нас стороною. А тут повертаюся з магазину, бачу, літак випускає дві ракети... Падаю на землю, під паркан. Один вибух, потім другий. Встаю, дивлюся, чоловік лежить. Поруч буханець хліба… Думав, він ще живий. Але бачу, не встає. Зателефонував матері, кажу: «10 хвилин на збори. Виїжджаємо». Важко було залишати дім, тварин, техніку. Але головне – життя!
Наостанок поспілкувалася з львівським волонтером Сергієм. Хлопець – студент 3-го курсу, майбутній маркетолог.
– Найбільше людям, які тут живуть, допомагають волонтери. Починаючи від матраців до гарячих обідів. Кухні тут немає, тому перших страв ми не можемо забезпечити. Щодо одягу, то допомога завжди актуальна. Люди приїхали, коли було ще холодно. Зараз потрібні весняні та літні речі. Дуже потрібні шльопанці, капці. Так само футболки, спортивні штани.
– Якісь конфлікти трапляються?
– До нас заїжджали сім’ї, які випивали. Правило №1: хто вживає алкоголь чи наркотичні речовини, тих виселяємо. Часто люди сваряться через санвузли. В одному корпусі живе понад 150 осіб, є дві чоловічі кабінки і три жіночі. На таку кількість людей цього недостатньо. Черга в туалет, запах неприємний... Туалети прибирають технічні працівники Львівської політехніки. Люди виносять сміття, прибирають у залах та у душових кабінках, щоб розвантажити технічних працівників.
– У більшості залів люди здружилися, – каже Сергій. – Є те, що їх поєднує. Усі втікали з гарячих точок. У нас живуть переселенці з Гостомеля, Бучі, Ірпеня, Києва. А також з Харкова, Запоріжжя. І нарешті приїхали перші люди з Маріуполя. Перше, що сказали: “У Львові не смердить трупами”. Важко вислуховувати усі ці історії про братські могили... Чимало людей у важкому психологічному стані, у постійному стресі. Бо отримують фотографії зі зруйнованих міст. Що ще вкрай необхідне – заспокійливі препарати. У перші дні медикаменти завезли, то заспокійливе розійшлося за лічені хвилини…
Читайте також: «Ми вирішили, що кожен з нас буде солдатом на мовному фронті…»