Як Трамп забезпечить Україні безпеку, а Америці вибухове економічне зростання?
Згадаймо, як президент США Дональд Трамп під час промови після своєї інавгурації у Капітолії заявив, що «був врятований Богом, щоб зробити Америку знову великою»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531877/tramp.jpg)
І далі: «Можу вам сказати, що шлях до відновлення нашої республіки не був легким. Ті, хто хотів зупинити нашу справу, намагалися забрати мою свободу та навіть життя. Лише кілька місяців тому, у чудовому полі Пенсільванії, куля вбивці розірвала моє вухо, але я відчував тоді і ще більше вірю зараз, що моє життя було врятовано не просто так. Я був врятований Богом, щоб зробити Америку знову великою», — заявив Трамп.
«Я обіцяю низькі податки, слабке регулювання, дешеву енергію, дешеві кредити та стрімке зростання доходів усіх громадян, — казав Трамп у вересні, ще в період передвиборчих баталій. «Мій план дозволить швидко перемогти інфляцію, швидко знизити ціни та відновити вибухове економічне зростання».
Трамп легко переконав виборців, але коли прийшов вдруге до влади, то розпочав «вибухове економічне зростання» з тарифної війни з усіма відразу, включаючи пінгвінів на безлюдних островах.
Але є інший шлях, який дійсно може призвести до бурхливого розвитку економіки Америки і значно покращить якість життя американців. Можливо, саме цей шлях, а не конфронтація з усім світом і підтримка агресора путіна, переконає американців, що Трампа дійсно врятував Бог, щоб зробити Америку великою.
Потужне відновлення промислового виробництва і особливо у військово-промисловому комплексі (ВПК), де на сьогодні є серйозні проблеми, а простіше кажучи — занепад, може швидко змінити життя американців, які отримають високооплачувану роботу, велику кількість нових робочих місць, змінять якісно непривабливу ситуацію в занедбаних провінційних містах, де ледь жевріють колись потужні підприємства ВПК.
І найліпшим партнером Трампа у відновленні економічної могутності Америки може бути Україна та її колосальні потреби у військовій техніці, зброї, боєприпасів, спорядженні, і все це повинно бути найновішим та найсучаснішим. Нові системи радіоелектронної боротьби (РЕБ), безпілотні літальні апарати (БПЛА), системи протиповітряної і протиракетної оборони(ППО і ПРО), далекобійні високоточні крилаті ракети (КР), і багато-багато усього іншого, що потрібно у сучасній війні.
Американська військова-економічна промисловість і взагалі увесь ВПК потребують невідкладної модернізації і наближення до сучасних потреб поля бою.
Це надзвичайно важливо, оскільки Китай знаходиться у стані постійної модернізації і досяг колосальних успіхів в приведенні своїх збройних сил до найновіших стандартів. Україна, її нескінченні потреби у військовій техніці, зброї, обладнанні і всього іншого для сучасної високотехнологічної війни, може виступити справжнім локомотивом, який за короткий час змінить американський ВПК, який знову стане світовим лідером на ринку найсучасніших озброєнь.
Президент Байден намагався запровадити для України «Ленд-ліз», навіть закон був ухвалений, але він реально не запрацював. Можливо, Трампу з його харизмою і впливом на Сенат і Конгрес вдасться повернутись до цієї ідеї допомоги Україні.
Ідея Черчилля та Рузвельта проти путіна, в новій редакції Трампа, може стати історичним поворотом у цій війні. З історії відомо, що поставки в СРСР по ленд-лізу мали вирішальне значення для перемоги над гітлером, а також відомо, що ленд-ліз надзвичайно потужно змінив економіку США, перетворив її у найпотужнішу економіку у світі.
Український президент вже запропонував Дональду Трампу підписати контракт на поставку Україні озброєння на колосальну суму, навіть по мірках США. Але у разі повернення США до партнерських стосунків з Україною щодо взаємовигідної торгівлі - ці контракти можуть досягти астрономічних показників і змінити економіку США.
Саме цьому якраз і присвячений цікавий матеріал у The Washington Post, автором якого є Марк Тіссен, який веде колонку для The Post про зовнішню та внутрішню політику, який був колишнім головним спічрайтером президента Джорджа Буша «Трамп міг би скріпити свою мирну угоду продажем Україні зброї на 50 мільярдів доларів». Автор зазначає, що «За даними Білого дому, адміністрація президента Дональда Трампа веде переговори про торговельні угоди з 75 країнами, щоб збільшити закупівлю товарів американського виробництва. Що ж, однією з країн, яка намагається купувати американські товари, є Україна, яка запропонувала придбати зброю американського виробництва на 50 мільярдів доларів, щоб стримувати росію. Трамп має схвалити цей продаж зброї.
Він сприяв би досягненню його цілей щодо припинення війни.
Трамп вимагає від України піти на низку складних поступок, включаючи відмову як від території, так і від прагнення приєднатися до НАТО. В обмін Україна отримає «фінансову компенсацію» за відновлення своєї країни після збитків, завданих росією, а також невизначені «надійні» гарантії безпеки, щоб гарантувати, що росія не порушить перемир’я, про яке домовився Трамп.
Київ хоче миру, але, зрозуміло, стурбований цими гарантіями безпеки. Українці знають, що володимир путін спочатку вторгся в їхню країну, коли Барак Обама був у Білому домі, значною мірою призупинив свою агресію за Трампа, а потім знову вторгся. Що завадить зробити те саме, коли Трамп покине Білий дім у 2029 році? путін міг би взяти до кишені будь-які територіальні поступки, які Україна зробить сьогодні, скористатися пом’якшенням санкцій, щоб відновити свою економіку та військо (вони були зруйновані війною), а потім відновити своє вторгнення, коли Трамп піде з посади — особливо, якщо він вважає наступного американського президента слабким.
Єдиний спосіб зупинити путіна в цьому — і зміцнити спадщину Трампа, як миротворця — це переконатися, що Україна має настільки потужний військовий стримуючий фактор, щоб росія не наважилася напасти знову. Обіцянка продати американську зброю додасть Україні впевненості, що вона зможе створити такий стримуючий фактор. Небагато країн мають системи озброєнь, які потрібні Україні, або промислові потужності для їх виробництва. І немає жодних сумнівів, що Китай, Іран і Північна Корея — навіть якщо буде мирна угода — продовжуватимуть надавати потужну допомогу росії в підготовці до її наступної спроби завоювати Україну.
Щоб було зрозуміло: Україна не вимагає від платників податків США оплатити цю зброю. Вона хоче її купити. Існує кілька способів полегшити таку покупку. Наприклад, зараз Польща купує американську зброю, використовуючи прямі позики закордонного військового фінансування, які надаються з відсотками, що повинні бути сплачені уряду США — танки Abrams, гелікоптери Apache, обладнання для розвідки повітряного простору, високомобільні артилерійські ракетні системи та батареї протиповітряної оборони Patriot на мільярди доларів.
Сполучені Штати можуть використати такий самий механізм для продажу зброї Україні. Ми також могли б продавати Україні зброю за програмою ленд-лізу за зразком тієї, якою Сполучені Штати озброювали Великобританію під час Другої світової війни. Жодного законодавства не буде потрібно; президент вже має повноваження робити це згідно з чинним. Будь-які позики під відсотки можуть бути забезпечені величезними мінеральними ресурсами України як заставою. Ми також могли б дозволити Україні використовувати заморожені російські активи для закупівлі зброї.
Такі продажі зброї не тільки допомогли б забезпечити мир в Україні, але й принесли б користь США, сприяючи відродженню нашої оборонно-промислової бази, яка потребує іноземних військових продажів, щоб підтримувати гарячі виробничі лінії. Розглянемо, наприклад, наш потенціал виробництва танків і бронетехніки, який був на межі згортання десять років тому. Адміністрація Обами намагалася закрити єдиний танковий завод в Америці в Лімі, штат Огайо, виробництво якого було скорочено до одного танка на місяць завдяки скороченню витрат на оборону. Республіканці в Конгресі на чолі з тодішнім сенатором. Роб Портман (Огайо) врятував завод, в основному завдяки іноземним військовим продажам союзників і партнерів США, таким як Польща, Румунія, Тайвань, Саудівська Аравія та Марокко. Такі продажі допомогли не тільки залишити завод відкритим, зберігши робочі місця в Огайо, але й знизити вартість одиниці кожного танка для армії США, заощадивши платникам податків мільярди доларів.
Схожа історія з ЗРК «Патріот». У 2018 році Сполучені Штати будували перехоплювачі Patriot анемічними темпами — 350 на рік. Завдяки пакету допомоги, схваленому Конгресом для Ізраїлю, Тайваню та України минулого року, це виробництво майже подвоюється до 650 на рік. Тепер Україна хоче придбати у США щонайменше 10 систем Patriot на суму понад 10 мільярдів доларів, що може ще більше збільшити виробництво Patriot у США. Підтримка виробничих ліній для системи Patriot має вирішальне значення для національної безпеки США та створить робочі місця для американських робітників у Міссурі, Массачусетсі, Нью-Гемпширі, Нью-Мексико та Пенсільванії.
Якщо Трамп стурбований тим, що угода про постачання зброї може стати стимулом для України чинити опір його зусиллям щодо миру, він може поставити продаж в залежність від згоди України на остаточну мирну угоду. І якщо Україна погодиться на мир, але росія відмовиться, Трамп може використати угоду про зброю, щоб виконати свою обіцянку збільшити військову підтримку США для України, щоб змусити путіна сісти за стіл переговорів. Підсумок? Продаж зброї Україні сприяє досягненню цілей Трампа, від торгівлі до національної безпеки. Це нічого не коштує платникам податків (якщо взагалі, ми отримуємо відсотки за кредитами), створює хороші робочі місця на виробництві для американських робітників, зміцнює нашу здатність створювати зброю, яка є критично важливою для самооборони Америки, і може стати останньою частиною головоломки в угоді, яка припиняє війну в Україні".
Президент США Дональд Трамп є бізнесменом, він все своє свідоме життя займається бізнесом. Пропозиція через торгівлю відновити партнерські стосунки з Україною і надати їм нового дихання може мати успіх. Оскільки пропозиції відновити торгівлю це взаємно вигідний процес, який буде чітко зрозумілий і виборцям Трампа, адже Сполучені Штати отримають від України величезні надходження, які вплинуть на якість життя американського народу. Механізм фінансування таких величезних поставок теж добре відомий і він є реальний.
Водночас і питання відновлення справжнього «Ленд-лізу» теж може бути надзвичайно актуальним і успішним. Головне, що американські виборці, сприймуть таку форму допомоги Україні, в чому можна не сумніватися. Але тільки в тому випадку, якщо ця тема, стане темою Дональда Трампа, а її реалізувати може надзвичайно успішно і швидко Стів Віткофф, який проявив себе як успішний переговорник, але йому, мабуть, не потрібно витрачати свій талант бізнесмена і успішного дипломата на перемовини з агресором путіним, який багато чого може обіцяти, але, як завжди, усіх обдурює.
Відновлення високоприбуткової торгівлі і запровадження «Ленд-лізу» — це шлях до миру і потужних гарантій безпеки для України.