Могили Пагорбу слави розташовані не в тому порядку, де є надгробні плити
Львів нарешті позбувається останніх поховань радянського минулого — на Пагорбі Слави, що на вулиці Пасічній, стартувала ексгумація військових поховань. За два дні демонтовано 80% нагробних плит і пам’ятників, обстежено вісім індивідуальних поховань. Виявилося, могили Пагорба Слави розташовані нетипово — не у тому порядку, у якому є надгробні плити… Що це означає?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532099/pahorb-slavy.jpg)
«Це свідчить про те, що на пагорбі були одні поховання після Другої світової війни, а після того прийшли проєктанти, які мали завдання від вищого керівництва компартії створити ідеологічне місце пропаганди радянського тоталітарного режиму, — розповів для „ВЗ“ депутат Львівської обласної ради, керівник меморіально-пошукового центру „Доля“ Святослав Шеремета. — Ніхто не зважав на пам’ять про солдата, треба було показати могутній меморіал. Є надгробні плити з прізвищами восьми людей, де складно встановити, хто є хто».
Пан Шеремета каже, що роботи триватимуть два місяці, частину елементів з монумента передадуть в музей «Територія терору». У Львівській міській раді ще не вирішили, як використають вивільнений простір Пагорба слави.
Що робити зі скандальними політичними могилами?
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%BC%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BB%D0%B8.jpg)
Серед поховань на Пагорбі слави є могили російського агента НКВС Миколи Кузнецова й майора Степана Путіна. Ці могили потребують уваги з боку правоохоронців. Свого часу у місці були спроби викрасти тіла агентів, згодом за них навіть пропонували фінансову винагороду… Територію, де проводять ексгумацію поховань, охороняє «Муніципальна варта», від початку робіт не було політичних провокацій.
Військовий та громадський активіст Львова, член робочої групи з питань декомунізації при Львівській ОВА Антон Петрівський розповів у коментарі для «ВЗ», що ексгумація радянських поховань на Пагорбі слави є завершальним етапом декомунізаційних процесів у Львові.
«Це місце було одним з трьох для поклонінь російських елементів у місті Лева (інші локації - Марсове поле та Монумент слави уже декомунізовані. — Авт.), — продовжує розмову Антон. — Тепер настала черга зачистити територію на Пагорбі слави, де завжди збиралися антиукраїнські елементи, серед яких люди, які наводили ракетні удари по Львівській області… Ще один нюанс — більшість поховань пагорба додавалися уже після перемоги у 1945 році, а саме до 1950 року. Очевидно це були НКВДисти, які загинули від рук українських повстанців. Тому вшанування пам’яті таких людей на цьому місці є цинічним. Ексгумація і перенесення останків цих людей на Голосківське кладовище є абсолютно правильним рішенням. Пагорб слави має перестати бути маркером російської окупації. Виправляємо помилки історії».