Іменні сорти Лесі Українки
Леся Українка, 150-річний ювілей якої відзначали недавно, дуже любила природу, майстерно відображала її в своїх творах. Рослинний світ пралісів Волині та луків Полтавщини, екзоти Криму і Грузії зображені мисткинею надзвичайно тонко і натуралістично
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/431531/kvity-1.jpg)
Велику роль у її вихованні відіграла родинна традиція власноруч висаджувати деревця та кущі. Окремі з них досі ростуть у різних місцях України — від села Колодяжного аж до Києва. Столичний град прикрашає віковий кизил, який авторка «Досвітніх вогнів» привезла з гірських монастирів Кавказу.
Взагалі ж, поетичний сад Лесі вражає своїм розмаєм. За нашими підрахунками, тут налічується понад 100 видів рослин. Зокрема, згадуються не лише широко відомі нам барвінок, проліски, береза, калина, а й такі екзоти, як банан, гранат, платан, кедр, лавр.
Не дивно, що саме Леся Українка та герої її творів стали взірцевими для багатьох співвітчизників. Ось чому фахівці назвали їхніми іменами свої сорти. Серед них чимало полтавців. Це знаний ірисовод із Кременчуччини Алла Черногуз, котра увічнила у назвах сортів вірші: «Досвітні огні» (карликові іриси) та «Давня казка» (високі борідкові іриси, з привабливими за забарвленням квітками).
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/kvity2.jpg)
Вражає красою великих білих махрових суцвіть бузок «Леся Українка». Його автор — куратор Саду бузку Національного ботанічного саду імені
Ще ж на честь Лесі Українки названі ранній мускатний виноград, а також троянди і жоржини з ніжними рожево-кремовими махровими бутонами.
Особливо відзначено й шедевр письменниці — драму-феєрію «Лісова пісня». Їй присвячені п’ять сортів: верба, гладіолус, ірис, пшениця, стрептокарпус.
/wz.lviv.ua/images/articles/2021/03/kvity3.jpg)
Не обійдені увагою і головні герої цього твору. Ім’я Мавка носять аж 18 культиварів, із яких найбільш поширені айстра, азалія, верба, жоржина, ірис, стрептокарпус, тюльпан, узумбарська фіалка, яблуня. Лукашеві присвячена унікальна за своїми властивостями швидкоросла верба для отримання біомаси.
Віктор Самородов, Олена Халимон, біологи-краєзнавці для газети «Добрий господар»