«Не бачу, як цей закон втілити у життя. Хіба що їздитимуть містом мобільні групи й робитимуть контрольні закупки...»
Заборонено продавати електронні сигарети неповнолітнім
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/425871/dym.jpg)
Верховна Рада ухвалила проєкт закону, який забороняє продавати неповнолітнім електронні сигарети і спеціальні рідини до них. Закон підтримали 309 народних обранців. Порушникам світить штраф — від 400 до 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 6 тисяч 800 до 13 тисяч 600 грн. За повторне порушення закону сума штрафу зростає до 23 тисяч 800 грн — з конфіскацією предметів торгівлі.
Я зателефонувала в одну із львівських крамниць, які торгують електронними сигаретами (вейпами). Продавець зауважив, що коштує така сигарета від 250 до 1000 грн. «Є нікотинові, є безнікотинові». Але після того, як я назвалася, вже не був такий люб’язний… Сказав, що про закон не чув, а середній вік його клієнтів, мовляв, 30 років. «Масово підлітки купували ці сигарети, коли вони тільки з’явилися у продажу», — відповів лаконічно.
Зате власник іншого магазину, Ростислав, був більш говірким. І розповів таке. «Я знаю, що ухвалено такий закон, — каже Ростислав. — Але ми й раніше старалися не продавати електронні сигарети дітям. Так, буває, що людина виглядає на 20 років, а насправді їй… 16. Такі випадки траплялися, не сперечаюся. Але є такі продавці, яким байдуже, кому і що продавати. На вулиці нерідко можна побачити п’ятнадцятирічних, які курять електронні сигарети і „айкос“ (електрична система нагрівання тютюну. — Авт.). Коли до нас приходять „школярі“, як ми їх називаємо, ми кажемо: „Вам не можна цього купувати“. А вони через кілька годин приходять і показують, що купили електронну сигарету без проблем. Ми у таких випадках безсилі».
«Якщо людина купує електронну сигарету онлайн, ми просимо надіслати копію паспорта, — веде далі Ростислав. — Щоправда, перевірити документ на 100% не можемо. Наразі не бачу механізму, як цей закон втілити у життя. Хіба що будуть їздити по місту мобільні групи і робити контрольні закупки. До таких рейдів мають бути залучені право-охоронці. Інакше — ніяк».
Ростислав розповідає, що часто електронні сигарети купують ті, хто хоче кинути курити. «Якщо обирати як альтернативу тютюновим виробам, то це — класний варіант. Але якщо ви нічого не курите, але хочете почати палити (електронна сигарета видає багато ароматної пари), то це погано. Якщо ж ви бавитеся кальяном або IQOS, то краще перейти на електронні сигарети, бо вони, згідно із міжнародними дослідженнями, менш шкідливі. (Начебто ці рідини, які додаються до електронної сигарети, використовуються у харчовій промисловості. Мова про гліцерин, пропіленгліколь і ароматизатори. — Авт.)».
Коментар для «ВЗ»
Юрій Бондаренко, головний лікар київської клініки «Ангелія», нарколог, психіатр
У 2010−2012 рр. американська легенева асоціація дослідила, що рівень тютюнопаління серед школярів підвищився на 600% (!) після того, як у продажу з’явилися електронні сигарети. Тому добре, що такий закон ухвалили. В Україні з’явились різні модні джули (електронна сигарета з ароматизованими капсулами. — Авт.). Сподіваюсь, що їх теж заборонили.
Складова куріння — не лише тютюн, проблема ще й у ритуалах. Відбувається звикання до ритуалу. Підлітки соціалізуються, це властиво їхньому віку. Якщо хтось один курить, це робитимуть й інші. І не має значення, вони обирають електронні сигарети чи інші. Пропіленгліколь — одна з дуже шкідливих речовин. Крім того, ніхто ж не досліджував, як вживання харчових добавок методом інгаляції буде впливати на здоров’я людини. Наприклад, є такий медичний термін «попкорнові легені» — захворювання, пов’язане з вейпом. Свою назву хвороба отримала, коли у США у робітників на заводі попкорну, де додавали до продукту ароматизатор, виявляли захворювання легень, яке можна описати як важкий напад бронхіальної астми. (У деякі суміші для вейпу також додавали цей ароматизатор — діацетил. — Авт.).