Буряки: чим темніші, тим солодші
Корисні за анемії, гіпертонії та захворювань печінки
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/421799/burak2.jpg)
Буряки — звичні коренеплоди на столі українців. Без них не приготуєте борщу, вінегрету, популярного радянського салату «оселедець під шубою»… А восени, зібравши урожай, меню з червоними буряками варто урізноманітнити. До речі, буряки бувають й помаранчевого та фіолетового кольору, які також цінні, але не дають кольору, і смак у них теж менш солодкий. Буряки тим солодші, чим темніші.
Уперше люди дізналися про буряк у Х столітті. Його відкривачем був Вавилон, де буряк використовували як лікувальний овоч. Але завдяки римським жителям буряк поширився по всій Європі.
Буряк зберігає свою користь у будь-якому вигляді, що б ви з ним не робили — смажили, парили, варили, в’ялили чи маринували. А зберігати є що! Насамперед буряки — рекордсмени серед овочів і фруктів за вмістом йоду. У них чимало цінних мікроелементів, особливо багато заліза, магнію, калію, молібдену. Також багато вітамінів, найбільше вітамінів С, групи В, Р, РР. Варто ще згадати про знаменитий бетанин — фізіологічно активну речовину, що стримує утворення і розвиток злоякісних пухлин.
Буряк і сік з нього дуже корисні за анемії, варений покращує перистальтику кишківника, допомагає у випадках порушенні травлення і хронічних закрепів, дуже корисний за багатьох захворювань печінки. За цукрового діабету можна включати в раціон страви з буряку і сік, який також знижує тиск.
Вважають, що подовжені коренеплоди духмяніші і солодші, ніж круглі. Їх можна їсти сирими, квашеними і маринованими. Листовий буряк — мангольд — добре додавати у салати. З буряку можна приготувати й цікаві десерти. А ще з буряку виходять хороші чіпси: наріжте його на тонкі часточки, посипте одночасно сіллю і цукром і запечіть до хрускоту. Буряк часто використовують як натуральний барвник.
Та не всі вміють приготувати буряк для страв. Найголовніше — не переварити і не перепекти. Запікають у духовці близько години за температури 170 °C, загорнувши в кілька шарів фольги (це краще, ніж варити). А перед варінням буряк очищають, додають у воду цукор і лимонний концентрат або кристалічну лимонну кислоту, варять 25−30 хвилин від моменту закипання, а потім настоюють у цьому маринаді. У ньому він може зберігатися в холодильнику тиждень- два. Пропорції такі: на шість буряків, прикритих водою, додають 5 столових ложок з чубком цукру, пів чайної ложки лимонної кислоти.
«Польський» борщик
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/10/burak_borsh.jpg)
1 кг свинячих кісток, 5 буряків, 2 морквини, 2 цибулини, 1 болгарський перець, олія — для смаження, 3 зубчики часнику, 2 ст. ложки борошна, 70 г томатної пасти, 400 г сметани, сіль і перець — до смаку, 1 ч. ложка цукру, 2 лаврові листки.
Зі свинячих кісток зварити бульйон.
Буряки зварити, додавши у воду 1−2 ложки оцту, щоб зберегти колір.
Пасерувати нарізані цибулю та моркву до м’якості, додати перець, нарізаний невеликими шматочками, і продовжити пасерувати. Додати томатну пасту і добре прогріти.
Варені буряки нарізати тонкими брусочками або натерти на грубій тертці.
Додати вичавлений часник, сметану і борошно, ретельно перемішати, щоб не було грудочок. У бурякову масу також додати цукор і оцет, влити 5−6 черпаків бульйону, щоб маса стала рідшою.
У бульйон додати пасеровані овочі і бурякову масу. Посолити, поперчити, додати лаврове листя. Перемішати і довести до закипання на дуже маленькому вогні. Перед подачею борщ процідити, розлити у чашки, можна також посипати зеленню.
Подавати з вареною картоплею, з часниковими булочками, з пиріжками або млинцями з м’ясом.
Заправка для борщу
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/10/burak_zapravka.jpg)
2,5 кг буряків, 750 г помідорів, 250 г болгарського перцю, 250 г цибулі, 250 г моркви, 250 г олії, 100 г цукру, 100 мл оцту 9%, 100 г часнику, 30 г солі, 3 парасольки кропу, 1 пучок петрушки.
Часник і помідори подрібнити на м’ясорубці. Додати сіль, цукор, 200 мл олії, перемішати. Натерти на грубій тертці буряки і моркву, додати в каструлю.
Додати нарізаний соломкою солодкий перець і парасольки кропу. Перемішати. Довести до кипіння, варити 15 хв, періодично помішуючи.
У решті олії обсмажити нарізану цибулю, додати до решти інґредієнтів. Акуратно перемішати. Довести до кипіння. Кип’ятити 10 хв на невеликому вогні.
Тоді додати оцет, посічену петрушку, прокип’ятити 1−2 хв.
Відразу розфасувати у простерилізовані банки і закрити прокип"яченими кришками. Накрити ковдрою і залишити до повного охолодження.
Мариновані дрібні буряки
Буряки вимити і зварити, близько 35 хв з моменту закипання.
Коли трохи охолонуть, очистити. Щільно вкласти у простерилізовану літрову банку. Додати по столовій ложці (без гірки) солі і цукру, а також 3 ложки оцту.
Відразу ж залити окропом майже по вінця і герметично закрити гвинтовою кришкою (або за допомогою ключа). Тримаючи двома руками, злегка потрусити вміст посудини, щоб цукор і сіль повністю розчинилися в гарячому маринаді.
Перевернути догори дном і накрити ковдрою до охолодження.
Такі буряки — чудова закуска, а також основа для салату або холоднику.