Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Музика, обпалена війною

Композитора Богдана Весоловського (Бонді) ми називаємо одним із «батьків» української танцювальної музики. Його творчість яскраво зазвучала у 30-их роках ХХ століття в оточенні таких відомих мистецьких постатей, як Анатоль Кос-Анатольський, Ірена Яросевич (Рената Боґданська), Леонід Яблонський, Левко Лепкий, Степан Чарнецький та інших

Фото: Фотографії Старого Львова
Фото: Фотографії Старого Львова

Ця надзвичайно вишукана музика народжувалася одночасно з високими європейськими зразками танцювальної і джазової музики, і це відбувалося у часи, які увійшли в музичну історію як «золота епоха танго» чи «золотий вік джазу» (1930−1950-і рр.).

Бонді повертається. РетроМузФест повертається. Повертається після перерви, спричиненої війною. Життєвий шлях Бонді також був обпалений війною: його безтурботне життя у Львові, творчі злети з львівським «Ябцьо-джазом», романтичне, оповите музикою кохання з Іреною Яросевич перервала небезпека.

У березні 1939 року Гітлер вирішив ліквідувати Чехословацьку республіку та дав дозвіл на окупацію Карпатської України Угорщиною. Молодий правник, випускник Львівського університету Богдан Весоловський, який приїхав до Хуста на захист та підтримку Карпатської України, був змушений емігрувати до столиці Австрії - Відня, а потім до Канади.

Богдан Весоловський
Богдан Весоловський

Його найкращі пісні - про невимовну тугу за батьківщиною на чужині, про розлуку з коханою. А його пісня з дуже промовистою назвою «Лети, тужлива пісне» стала своєрідним славнем української діаспори. Слова цієї пісні наче написані у наш час і про наших сучасників.
Музика і тексти Богдана Весоловського дуже співзвучні із сьогоденням цієї страшної війни. Багато пісень написані композитором у міжвоєнні роки, під час та після Другої світової війни, чимало композицій народилися в Австрії та Канаді.

Після трьох років війни повертається тепер вже VII Міжнародний фестиваль української ретро-музики імені Богдана Весоловського, яким ми хочемо вшанувати 110-ту річницю від дня народження композитора.

Цьогорічний фестиваль пройде з 30 травня по 13 червня у Стрию, Львові, Полтаві та Києві. Як і десять років тому, фестиваль розпочнеться у день народження композитора на батьківщині - у Стрию, в Міському будинку культури. До речі, саме на цій сцені вперше прозвучала пісня «Ой у лузі червона калина» у прем'єрі вистави «Сонце Руїни» режисера та директора тодішньої «Руської бесіди» Степана Чарнецького. Про цю подію написав батько Бонді Остап Весоловський у львівській газеті «Діло».

Наш традиційний Конкурс молодих виконавців у рамках фестивалю відбудеться 4 червня у Львові. Ми обрали для цього конкурсу історичне місце, тісно пов’язане з творчістю Богдана Весоловського і Степана Чарнецького. На початку минулого століття це була будівля Народного дому та «Руської бесіди». Саме там писали свої пісні Богдан Весоловський та Степан Чарнецький, автор «Червоної калини», яка стала гімном і сучасної війни, а також і світовим хітом завдяки Андрію Хливнюку та «Pink Floyd». Одна з найпопулярніших пісень Богдана Весоловського і Степана Чарнецького «Прийде ще час» була написана саме тут, у кав’ярні «Бесіда».

До речі, команда фестивалю підтримує українських Захисників постачанням дронів, і символічно, що деякі з таких бойових «пташок» мають назву «Прийде ще час».

Ще одна пісня, написана у співпраці Весоловського і Чарнецького, має назву «Вина, вина, дівчино…» Вона також народилася у цій же будівлі, можливо, за келихом червоного вина.

Цьогорічний РетроМузФест стане також подією культурної дипломатії, оскільки творчість Богдана Весоловського тісно пов’язана з Австрією, Канадою, Польщею, Бельгією. Про це свідчить також склад міжнародного журі Конкурсу молодих виконавців, до якого увійшли Роман Ващук, великий шанувальник музики Весоловського, колишній посол Канади в Україні; Зенон Коваль, бельгійський дипломат, один із перших виконавців пісень Бонді в Європі, зокрема у Бельгії та Франції; народна артистка України, солістка Віденської опери Вікторія Лук’янець; дружина одного із засновників «Ябцьо-джазу» Анатоля Коса і викладач Львівського музичного коледжу ім. С. Людкевича Надія Кос; Віктор Камінський, голова правління Львівської організації Національної спілки композиторів, а також зірка РетроМузФесту та переможниця «Голосу країни» Оксана Муха.

Останні двадцять два роки композитор Богдан Весоловський жив у Канаді, і саме його перебування на посаді керівника української редакції Канадського радіо та візит в Україну у 1968 році на запрошення Українського радіо буде одним із лейтмотивів фестивалю.

Гала-концерт Міжнародного фестивалю української ретро-музики імені Богдана Весоловського із назвою «Музика, обпалена війною» відбудеться 5 червня у Львівській національній опері.

Серед учасників Гала-концерту будуть:

  • знані українські зірки та багаторічні партнери фестивалю: Вікторія Лук’янець, Оксана Муха, «Піккардійська терція», Ігор Осташ та дипломатичний бенд, Ярослав Джусь, Орест Цимбала, Зіновій Карач та Fiji band;
  • лауреати попередніх РетроМузФестів: Вікторія Сивоус, Марія Онещак, Ліліана Раврух;
  • Тимофій Ілюхін створить унікальну атмосферу вишуканого ретро — автентичне звучання 1930-х рр. на акордеоні;
  • музичний супровід здійснюватимуть — «Kyiv Tango Orchestra» та Ансамбль «Високий Замок»;
  • чемпіони світу з бально-спортивних танців Давид Комарницький та Ангеліна Черковська.
Ілларія в Ретро образі
Ілларія в Ретро образі

Але найголовніше: на глядачів чекає особливо приємний сюрприз — участь знаної титулованої української суперзірки, ім'я якої поки що творці Гала-концерту тримають у таємниці.

Музичні виступи матимуть візуальний супровід на екрані сцени із зображенням унікальних історичних світлин, кінокадрів, що дозволить глядачам цілковито зануритися в історію українського ретро.

Ведучі Гала-концерту: Ваш покірний слуга Ігор Осташ та відома українська кіноакторка, театральна діячка Римма Зюбіна.
Беззмінним режисером усіх фестивалів є Станіслав Литвинов.

Ігор Осташ та Римма Зюбіна
Ігор Осташ та Римма Зюбіна

Яскравою подією фестивалю стане виставка однієї картини — роботи Володимира Патика «Джаз», що присвячена Богдану Весоловському. Цю картину культовий львівський художник написав на прохання Анатоля Коса після зустрічі з Богданом Весоловським під час його візиту до Львова. Це сталося у травні 1968 року, якраз коли Бонді приїхав із Канади до України. Подія відбудеться 31 травня у Львові у Музеї Патика.

У рамках фестивалю 8 червня також відбудеться концерт у Полтаві, яка приймала 2-й РетроМузФест у червні 2017 року. Полтавські концерти, присвячені Богдану Весоловському, тісно пов’язані з ансамблем «Чураївна» та народною артисткою України Наталією Хоменко. Музику Бонді полтавчани також «експортували» — виступали з творами Бонді у сонячному Лівані.

У рамках фестивальних подій ми вшануємо пам’ять двох наших колег, які усі ці десять років були активними учасниками фестивалю і які, на жаль, відійшли від нас. Це — Мирослав Скорик, який був родичем Богдана Весоловського і кілька фестивалів поспіль очолював журі конкурсу молодих виконавців. І це також Василь Бокоч, член журі кількох фестивалів, перший виконавець пісень Богдана Весоловського у Києві.

Фестивальний концерт «Ти танго заспівай мені» пам’яті народного артиста України Василя Бокоча відбудеться 13 червня у Києві у Будинку звукозапису Українського радіо. Ця подія буде своєрідним «рімейком» 1991 року, коли вперше у Києві прозвучали пісні Богдана Весоловського в аранжуванні заслуженого діяча мистецтв України Віктора Степурка та у виконанні Академічного оркестру народної та популярної музики. На сцені ми побачимо сучасний склад оркестру (художній керівник Михайло Пікульський), ансамбль солістів «Благовість» та тріо бандуристок Українського радіо. Усе це стало можливим завдяки виступам Василя Бокоча на початку 1990-их у Канаді, де відома українська канадійка Оксана Соколик передала співаку ноти пісень Бонді.

У рамках фестивалю відбудеться прем'єра документального фільму «Перший джаз» (автор — Ігор Осташ, режисер — Станіслав Литвинов), який розповідає про невідомі сторінки історії першого львівського «Ябцьо-джазу», основним покликанням якого було утвердження української музичної культури на теренах Галичини.

Для тих, хто лише знайомиться з ретро-музикою 1930−60-х рр., цікавим буде ретро-показ документальної стрічки тих же авторів «Бонді, або повернення Богдана Весоловського», яка була створена у 2014 році, та презентація другого видання книги мого авторства про творчість Богдана Весоловського.

І ще трохи історії. Оглядаючись назад, хотів би наголосити що фестиваль задумувався з метою повернути ім'я Богдана Весоловського та історію української ретро-музики 30−60-х рр. на сучасну сцену, повернути незаслужено забуте і навіть заборонене в радянські часи, повернути композитора на заслужений п'єдестал в історії української культури. Тому попередні РетроМузФести відбувалися у різних містах і регіонах України. Рівно десять років тому, у травні 2015 року у Стрию, Львові та Києві відбувся І Міжнародний фестиваль української ретро-музики імені Богдана Весоловського, присвячений 100-річчю від дня народження композитора. Наступні фестивалі відбувалися у Львові та Полтаві (2017 р.), Одесі (2018 р.), Києві (2019 р., 2021 р.) та в онлайн-форматі під час епідемії ковіду (2020 р.).
Фестиваль виплекав нову цікаву плеяду молодих виконавців, які стали «амбасадорами» української ретро-музики. Переможцями й лауреатами фестивальних конкурсів ставали виконавці з Канади, Польщі, Італії та України. Серед них варто згадати Стефанію Романюк (Канада), Альфонсо Олівера (Італія), Зіновія Карача та гурт «Wszystko», Вікторію Сивоус, Іванну Попович, Лідію Кретову, Марію Онещак, Владиславу Чайку, Ліліану Раврух та ін.

Головами та членами журі фестивалів були видатні українські та іноземні артисти — співак Володимир Луців (Великобританія), вже згадувані Герой України, композитор Мирослав Скорик та народний артист України Василь Бокоч, Крістіна Мачєєвска (Польща), ILLARIA, Лариса Стадниченко та ін.

У фестивалю є ще одна важлива й «атмосферна» фішка — дрес-код для глядачів у стилі 1930-х. Це, як правило, червоні, чорні та білі кольори. Буває, що навіть одягають знахідки з бабусиної скрині - вуалі, рукавички, капелюшки. Причому переможці отримують цікаві призи.

Для відзначення ретро-образів на цьогорічному фестивалі запрошено навіть відомих українських дизайнерів. Членами журі конкурсу будуть: Олена Даць, Андреас Білоус та Андрій Моськін.

А ще глядачі зможуть поринути в атмосферу 1930−50-х рр. — затанцювати танґо, послухати старі вінілові платівки Богдана Весоловського та ознайомитися зі спеціальними ретро-виставками.

І, за традицією, на завершення фестивальних концертів ми усі разом заспіваємо нашу улюблену пісню Бонді - осанну коханню у ритмі танґо — «Прийде ще час». Кожен глядач зможе знайти слова цієї пісні у випуску унікальної ретро-газети, яка вийде друком спеціально до фестивалю.

Ігор Осташ, Надзвичайний і Повноважний Посол, засновник Міжнародного фестивалю ретро-музики імені Богдана Весоловського