«Усе наше життя — натура…»: у Львові відкрили персональну виставку Тетяни Тарасенко
У воєнний час у Львові музи не мовчать. Ба більше — Львів мистецький цієї весни розквітнув різноманітними виставковими барвами. В артгалереї «Madam Palmgren» (вул. Федоровича, 8) відкрилася персональна виставка «Натура…» відомої львівської художниці Тетяни Тарасенко
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532300/vystavka6.jpeg)
«Чому саме така назва — «Натура…»? Для художника це зрозуміле поняття, адже усе наше життя — натура, — пояснює Тетяна. — Це квіти, природа, тварини, люди… Усе воно є натура — і жива, і нежива. Наприклад, у мене є картина, на якій лише два порожні стільці. Це для мене теж натура, яка «позує».
Зауважимо, що вихованка Львівської Національної академії мистецтв Тетяна Тарасенко відома передусім тим, що працює у досить незвичному жанрі - чоловіче ню, тобто оголена чоловіча натура. Принаймні саме ця тематика домінувала на її попередніх персональних та колективних виставках. Однак війна внесла у цю творчість свої корективи. І вже на цій крайній виставці поряд із тими ж оголеними чоловіками з’явилися певні військові мотиви. Наприклад, привертає увагу картина, де зображені оголені чоловік і жінка і, судячи з яблука, яке намальоване поруч, це Адам і Єва. Але не біблійні, а вже наших часів, бо обличчя чоловіка закрите військовою тканиною — камуфляжем. Тобто Адам захищає батьківщину, а Єва чекає його з війни з Перемогою.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B0.jpeg)
Тетяна Тарасенко пояснює появу цієї картини так: «На початку війни, звісно, було погано з натхненням. Серце і душа пішли у внутрішню „еміграцію“. Усе закрилося. Почала робити якісь речі, досі мені не притаманні. Наприклад, Святий Антоній, якісь темні мотиви… Але потім усе це замалювала. З того періоду залишилася тільки робота „Адам і Єва“, де присутній мотив військової камуфляжної тканини. До речі, спочатку я назвала цю роботу „2022“, тобто це рік початку війни..»
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B03.jpeg)
Цікаво, що у картині з двома стільцями, які стоять один навпроти іншого, відвідувачі побачили натяк на нещодавню розмову Володимира Зеленського і Дональда Трампа у Ватикані. Хоча художниця створила її задовго до знакової зустрічі українського і американського президентів. «Якщо людям приходять в голову такі рефлексії — це добре. Нехай це буде як моє невеличке історичне передбачення», — резюмує художниця.
Топ-картина, яка прикрашає афішу виставки — «Птах душі». Це оголена чоловіча натура, над якою ширяє білий птах. Загалом образ птаха часто фігурує у творчості Тетяни. Він для неї уособлює силу та свободу. «Картина народилася якось поступово. У мене був такий начерк — людина, що відпочиває з піднятими ногами. І я давно вже хотіла розвинути його у живописну картину, але не знала, яку задати тему. Та дуже хотілося зробити позитивну річ. Потім зрозуміла, що на цій картині має бути птах. Тому що птах ніби підтримує і момент відпочинку, розслаблення, і підкреслює, що людина дивиться в небо, мріє про щось», — пояснює художниця концепцію цього твору.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B02.jpeg)
До речі, картина Тетяни «Птах душі» була представлена на колективній виставці у Венеції у 2024 році і викликала там захоплення не тільки глядачів, а й журі. Загалом художниця провела десятки успішних персональних та колективних виставок в Україні та Європі.
Зокрема, у 2019-му вона стала дипломанткою виставки «Caroussel du Louvre» у Луврі, Париж. Роботи Тетяни Тарасенко є у приватних колекціях в Україні, США та Європі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B04.jpeg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/05/%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B05.jpeg)