Найстарша жителька курорту: трускавчанка Юстина Войцеховська відсвяткувала 101-ий рік народження
«Говорила до дітей: «Як тобі зле, співай!»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/416662/101-babchja.jpg)
У Трускавці довгожителька мешкає понад 17 літ. А до того жила на Жидачівщині. Привітати бабусю Юстину з першим після столітнього порога днем народження з’їхалися всі родичі, хто того дня міг це зробити. За святковим столом зібралися представники чотирьох поколінь. Онук Олег жартує: оскільки бабуся має польське прізвище, бо дідусь був поляком, то вартувало б їй заспівати традиційне польське Sto lat! Але як бажати бабусі «сто лят», якщо вона вже «розміняла» 102-ий рік життя? Тому традиційно бажали здоров’я!
«Бабуся Юстина у родині була наймолодшою. У сім’ї було п’ятеро, — згадує найстарша онука Леся Килин. — Багато їй у житті довелося пережити. Усе життя відпрацювала у колгоспі. Закінчила чотири класи. Заміж вийшла у 20 років. Одразу народила мою маму Галину, через шість років — тітку Марію, а 1956 року з’явився на світ вуйко Йосип. Завжди любила людей. І люди до неї тягнулися. Колежанки постійно приходили вечорами до хати на посиденьки. Як важко не було — завжди співала. Так і говорила до дітей: „Як тобі зле, співай!“. Сусідок вчила студенець варити, зайці пекти. Пригадую, яку смачну випічку готувала. Переймалася тим, щоб вдалася їй паска. Була у неї така зелена виварка, де місила годинами тісто. Замішувати помагали зяті… Поспішала спати лягати, бо вставала, як рання пташка, о четвертій-п'ятій: треба було обійти корову, теля, кури, свині. У хаті завжди був лад. Пасти корову в чергу баба не давала, робила це самостійно. Потім приходила додому, давала нам їсти…»
Долучається старша онука Леся: «По сусідству з сільською хатою баби церква стоїть. До храму бабуся водила нас „зучки“ (гаївки) грати. Коли трішки підросли, почали помагати їй по господарству. Бабуся брала нас на буряки. На кожну хату давали ділянку з певною кількістю рядів. За буряки отримували цукор, пшеницю. Бабуся годувала телят, потім їх продавала. Масло робила, сметану збирала. Складала копійку до копійки. Їй це вдавалося».
Онук Олег Паращак додає: «Усе в неї вдома було стерильне. Домашній сир такий, як у магазині. Марлю, вафельні рушнички постійно кип’ятила. Дуже акуратна. Маю спогад з дитинства: баба доїть корову, а я чекаю з поливаним горнятком. Дотепер пам’ятаю смак та запах того свіжого молока».
Молодша онука Леся Свірж каже, що бабуся опікувалася нею, як рідною дочкою, бо мама постійно працювала. До восьмого класу Леся ходила у сільську школу до Нового Села, і на батьківські збори ходила бабуся. «До 86-літнього віку жила наша бабця у селі Облазниця Жидачівського району. Трималася там до останнього, — розповідає Леся, — Потім я її забрала до себе у Трускавець. А як сусідські жінки плакали, коли ми бабусю забирали! Не відпускали подругу».
Із 1975 року жінка залишилася без чоловіка. Її чоловіка Михайла, який працював бригадиром, копнув кінь, він помер… Тож мусила сама косити, садити, поратися по господарству. Родина навідувалася допомагати раз на тиждень. Тоді гуртом садили чи збирали врожай, кололи дрова. Однак левова частка господарських робіт лягала на тендітні плечі бабці Юстини. До 80 років тримала корову. Потім зламала руку — і важко їй вже було працювати. Бабуся Юстина і в Трускавці не сиділа без роботи, бавила вже двох правнуків. Донедавна усім цікавилася, усім переймалася, прагнула бути бодай чимось корисною. Часто зізнається онуці: «Як я хочу робити! Якби я могла, я би все робила!».
У лікарні за своє життя ніколи не лежала. Але це не означає, що мала залізне здоров’я. Упродовж багатьох років потерпала від головного болю. Пачками пила цитрамон. Мала понижений кров’яний тиск, пігулки допомагали. У чому полягає секрет довголіття пані Юстини? Відповідь на це запитання знає лише Бог. Онуки вважають, що на цю милостивість бабуся заслужила своїм життєвим прикладом. Бо дуже позитивна людина. Ніколи нікому ні в чому не заздрить. Світла, усміхнена, доброзичлива, любляча. Многая літа, бабусю Юстино!