«У тяжкий час для України мушу бути тут — разом із українцями»
Ексклюзивне інтерв’ю з телевізійним «Майстер Шефом» — відомим ресторатором Ектором Хіменесом-Браво
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/486775/ektor.jpg)
Майже з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну відомий ресторатор колумбійського походження, ведучий популярного телешоу «Майстер Шеф» Ектор Хіменес-Браво став волонтером. Разом зі співвласниками закладів Тарасом і Оксаною Середюками організували з працівників своїх ресторанів благодійний загін, який готував обіди для тероборонівців, поліції, волонтерів і пенсіонерів. Щодня видавали півтори тисячі порцій смачних гарячих страв. Згодом ще «дотиснули», і збільшили цю цифру до 3 тисяч обідів на день.
Загалом, у перші місяці війни роздали 2,5 мільйона обідів. Колумбієць Ектор Хіменес-Браво, який про Україну каже «це наша країна», разом із партнерами Середюками організовують благодійні вечері в європейських столицях, а зібрані кошти віддають на підтримку ЗСУ. А тепер, коли Ектор Хіменес-Браво став співвласником одного з ресторанів міста Лева, колумбієць проводить благодійні вечері, частина коштів з яких також іде на потреби української армії.
— Екторе, попри війну, ви наважилися відкрити у Львові ресторан. І це у той час, коли багато закладів такого типу закриваються…
— Не можу погодитися з тими, хто закриває свій бізнес у час війни. Це неправильне рішення. Якщо хочеш допомагати своїй країні, не можеш цього зробити. Бо нашій країні потрібні гроші. Як країна може їх отримати? З податків! Якщо моя компанія не працюватиме, не будемо сплачувати податки, — країна не отримає грошей. Я після Майдану вирішив інвестувати в Україну, бо хотів їй допомогти. Хотів, аби у моїй команді були лише українці, бо я — патріот. Треба робити бізнес! Тому всім моїм колегам хочу сказати, що зараз непоганий час для того, щоб інвестувати в Україну. Треба допомагати країні, коли вона цього потребує.
— Торік ваша мама була в Україні. На початку лютого 2022 року ви вивезли маму до Колумбії. Але коли почули, що росія напала на Україну, повернулися сюди. Не страшно було?
— Звісно, страшно. Я ж людина і маю почуття страху, як і всі нормальні люди. Переживав, що буде з Україною і що буде зі мною. Пригадую, коли був на паспортному контролі у пункті пропуску «Рава-Руська», бачив там багато українців. Плакав і переживав разом з ними. Але я знав, що все буде добре. Україна — це те місце, де мені треба бути разом з українцями у тяжкий час.
— Носите вишиванку не показово, а тому, що вважаєте себе українцем?
— Аякже! В Україні почуваюся як у рідному домі. Тут — добрі люди. І тут мій дім. А коли біда, то з дому не втікають.
— Коли повернулися, відразу взялися годувати волонтерів, Тероборону, усіх, хто потребував… Скільки їжі готували щодня?
— Я одразу зробив відеодзвінок зі своєю ресторанною командою. Розумів, що не можемо відчинити ресторани для гостей, але у нас було багато їжі в холодильниках і коморі. І я вирішив, що потрібно готувати обіди для допомоги нашій армії, поліції, Територіальній обороні і пенсіонерам. Звичайно, вся команда дуже переживала, бо ніхто не знав, як добиратися до ресторанів, оскільки це було небезпечно для життя… Вирішив знайти місце, де вони можуть жити, — поруч із рестораном. Наша команда працювала 24 години на добу, і щодня ми готували. Коли починали, чесно, було дуже важко. У нас не було достатньо контейнерів, і у перші дні ми робили по 500 порцій. Але я наказав робити 1500 порцій кожного дня, потім 2 тисячі, і так дійшли до 3 тисяч порцій.
— У Києві майже щодня лунають повітряні тривоги, були «прильоти»… Чи не виникало бажання одного дня зібрати валізку й поїхати у спокійну європейську країну, чи додому — у Колумбію?
— Не думав про це жодного разу. Але у мене була й досі залишається мрія, що я прокидаюся вранці, беру в руки телефон, читаю новини… А там написано, що усе закінчилося, Україна перемогла! Звісно, я втомився, як і всі українці. Мене так само бісять повітряні тривоги, які ламають мої плани, нервую страшенно через той жах, у якому ми всі живемо. Але не маю наміру покидати Україну, бо тепер мій дім тут.
— Належите до тих іноземців, які відвідують наших захисників у гарячих точках…
— Наша команда розробила багато проєктів і рецептів, серед яких сухий борщ. Я був на фронті багато разів, зустрічався з нашими військовими, нашими героями — у Миколаєві, Донецьку, Харкові… Ви хочете запитати, чи не страшно мені було туди їхати? Якщо чесно, я думав, що приїхав саме у те місце, де мені потрібно бути. Моя мама страшенно за мене переживає. Постійно запитує, де я, чи безпечно там, де я сьогодні перебуваю. Завжди її заспокоюю: «Мамо, я там, де мені сьогодні треба бути. Не переживай. Я там, де українські солдати мене захищають».
Знаєте, коли ми у Колумбії почули страшну новину 24 лютого про напад росії, мама плакала і казала: «Як добре, сину, що ти тут, удома». Але я сказав, що не буду вдома довго сидіти, бо повертаюся в Україну. І тоді ми вже плакали разом. Для всієї родини це була страшна новина. Не розуміли, чому я хотів повернутися в Україну. У Колумбії війна тривала 50 років, там усі знають, що це таке. Рідні хотіли, щоб я був у безпеці. Але я наполіг: «Ні, мені треба повернутися. Я маю бути там, якось допомагати». Брат тоді запитав: «Як ти допомагатимеш?». Я відповів: «Не знаю. Можливо, готуватиму їжу, щось інше буду робити, але треба повернутися».
— 14 років тому для відкриття бізнесу ви обрали Україну. Чим тоді вас привабила наша країна?
— Я відкривав бізнес у багатьох країнах. В Україну приїхав лише один раз. Тоді, 14 років тому, мені здавалося, що я тут попрацюю лише кілька років. Недовго. Але коли залишився в Україні на певний час, зрозумів, що саме тут маю внести інвестиції. Хочу тут жити, бо це — мій дім.
— Коли вперше приїхали в Україну і пообідали, яка страва вам найбільше сподобалася?
— О, як тільки скуштував уперше, то й досі обожнюю вареники з картоплею і грибами. І щоб було багато шкварок зверху. Люблю голубці й борщ.
— ЮНЕСКО офіційно визнала борщ українською стравою. Однак росіяни вважають, що борщ — їхній… Яка ваша думка?
— Як шеф-кухар заявляю: борщ — страва тільки українська? Що таке російська кухня? Трохи вкрали страв в України, трохи — з Кавказу, а потім заявляють, що це все їхнє. Та вони нічого свого не мають! Я був у росії, у санкт-петербурзі, — росіяни не мають своєї гастрономічної культури. Їхня кухня — це мікс усього, що було в радянському союзі. Як професіонал, знаю багато кухонь, і можу сказати, що російська кухня — це ніщо. Хоча росіяни кажуть, що манти, плов, борщ — це все їхнє… Ні! У кожної країни є своя гастрономічна культура. В України вона дуже багата, що дуже важливо, адже наші «сусіди» кажуть, що Україна — фейкова країна. Даруйте, що? У нашій культурі є всі аспекти: література, гастрономія, історія… Спочатку була Київська Русь, а не москва. І це знають усі. Росіяни думають, що можуть собі все привласнити — і наші рецепти, і наші землі. Але нічого у них не вийде!
— Екторе, ви ведучий і засновник програми «Майстер Шеф». Легко можете відрізнити смачну страву від несмачної. Зараз усі продукти значно подорожчали. Як в умовах зростання цін на продукти приготувати обід так, щоб було смачно і недорого?
— О, для цього треба дивитися книгу рецептів Ектора Хемінеса-Браво і готувати усе з любов’ю.
— А коли ви зрозуміли, що кухня і приготування кулінарних шедеврів стане справою вашого життя?
— У Колумбії страви — важлива річ у повсякденному житті. Колись мене навчила готувати моя мама. Мені це подобалося. Готування страв заспокоює і розслабляє. Згодом сам почав вигадувати якісь рецепти. Зізнаюся: я завжди мріяв бути знаменитим кухарем, тому все моє життя присвячене кухні.