Вибираємо вітаміни залежно від віку
Вітамінні комплекси — неодмінний атрибут жінки, яка стежить за своїм здоров’ям і хоче добре виглядати. На які саме речовини слід налягати, підкаже ваш вік
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530735/vitaminy.jpg)
Сучасні дослідження показують, що потреба у різних вітамінах змінюється залежно від віку. Це не означає, що в цьому віці потрібні одні сполуки, а наступному — інші. У будь-який період життя потрібні вони всі, але змінюється їхній баланс.
Мультивітамінні комплекси для жінок зазвичай ділять за віком: до 30−35 років, для 35−45 років, старшим за 45 років. Межі переходу дещо розмиті, оскільки процеси дорослішання та старіння у різних людей минають із різною швидкістю. Тому одні виробники пишуть «30 років», а інші - 35. Якщо ви перебуваєте у «прикордонному» віці, зверніть увагу на рекомендації для сусідньої зони.
Приймати готовий комплекс вітамінів, безумовно, зручніше, ніж набирати окремі компоненти з баночок та ампул. Але зверніть увагу, до яких компонентів найвибагливіший той чи інший вік і чому.
Вітаміни, необхідні жінці до 30 років
До 30−35 років потрібні вітаміни для активності. Ви вчитеся, працюєте, будуєте кар'єру та стосунки, народжуєте дітей. Вся ця діяльність має адекватно підживлюватись вітамінами. Особливо важливі:
Фолієва кислота — вітамін В9 — необхідна для роботи нервової системи та мозку, тобто охороняє від істерик та депресії. Захищає жіночий організм від раку та анемії, а також від збою менструального циклу та безпліддя (разом з вітаміном Е). Нестача фолієвої кислоти під час вагітності призводить до уроджених дефектів у малюка.
Саме вітамін В9 відсуває терміни настання менопаузи та зменшує її симптоми — припливи, стрибки тиску. Тож після 45 років потреба у фолієвій кислоті знову зросте.
Вітамін Е (токоферол) — ще один захисник майбутнього малюка під час вагітності. Втім, і поза цим станом він піклується про молоду жінку, запобігаючи онкологічним захворюванням. Затримка рідини у тканинах, яка переслідує багатьох дівчат перед критичними днями, додаючи вагу та збільшуючи живіт, найчастіше минає на тлі прийому токоферолу. Вітамін Е — антиоксидант, який покращує роботу мозку та знижує ризик серцево-судинних захворювань. Нарешті, він «вітамін краси», який разом з вітаміном, А піклується про шкіру, волосся, нігті і слизові оболонки.
Вітамін В6 (піридоксин) — комплекс із трьох різних хімічних форм цього вітаміну. Залежно від віку їхній баланс може змінюватися. Піридоксин — справжній «вітамін енергії», він бере участь у виробленні енергії з жирів та вуглеводів, тобто допомагає фізично рухатися. Як і фолієва кислота, він захищає від анемії. Зрештою, він згладжує психологічний стан, відомий під назвою «передменструальний синдром». Особливо висока потреба у цій речовині у жінок, які палять чи приймають оральні контрацептиви.
Вітаміни для жінки 30−40 років
Це період, коли жінка стає впевненішою у собі, живе спокійнішим життям. Найчастіше стикається з набором зайвої ваги, проте нерозумні дієти та виснажливий фітнес-тренінг можуть позначитися на зовнішності не найкраще. Правильний баланс вітамінів допоможе зберегти здоров’я надовго. Зверніть увагу на такі речовини:
Вітамін, А — існує у двох видах: ретинол із продуктів тваринного походження та бета-каротин із рослин. Людині потрібні обидві форми. Це здвоєна речовина — «вітамін краси» та потужний антиоксидант, який працює у тісному контакті з вітамінами Е та С та мікроелементом селеном. Разом вони захищають жінку від онкологічних та серцево-судинних захворювань. До того ж вітамін, А захищає шкіру, волосся та нігті від пересихання та ламкості, життєво необхідний для збереження зору та оберігає шкіру від пігментних плям.
Вітамін С (аскорбінова кислота) підтримує загальний імунітет, тому його витрата збільшується у сезон застуд та грипу. Бере участь у синтезі нових клітин кісток, суглобових хрящів та зв’язок. Тому вітамін С має входити до складу комплексів для зміцнення суглобів і кісткової тканини. Зрештою, знижує ризик інсульту, захищає судини від атеросклерозу і бореться з першими зморшками.
У попередньому розділі йшлося про два найважливіші вітаміни групи В. Після 30 років на перший план виходять не окремі речовини з неї, а взаємодія між ними. Тепер у мультивітамінному комплексі обов’язково має бути вся лінійка: тіамін (В1), рибофлавін (В2), ніацин, він же нікотинова кислота (В3), пантенол, або пантотенова кислота (В5), вже названі В6 і В9, біотин (В7), п-амінобензойна кислота. Всі разом вони забезпечують безперебійне постачання організму енергією, беручи участь у переробці у ній продуктів харчування. Інакше з'їдені жири і вуглеводи відкладаються в «рятувальне коло» на талії, а ви почуваєтеся втомленою.
За нестачі вітамінів групи В шкіра, волосся та нігті залишаються на «голодному пайку» і виглядають відповідно.
Вітаміни, необхідні жінці після 40 років
Час зрілості та турботи про своє здоров’я та спосіб життя. І підготовка до того, що за сім-десять років згасне вироблення жіночих гормонів, а з ними зникне і захист від серцево-судинних захворювань, остеопорозу та деяких інших проблем. Тепер не час нехтувати дрібницями, тобто маловідомими вітамінами.
Вітамін D разом з кальцієм та вітаміном С — захист кісток від втрати мінералів у старшому віці. Теоретично для його вироблення достатньо щодня на 15−20 хвилин підставляти сонцю обличчя та кисті. Та небо восени і взимку часто затягнуте хмарами, тому вітамін D — обов’язковий елемент мультивітамінного комплексу на холодну пору року.
Вітамін К — фітоменадіон — не вважають основним вітаміном. Тим часом він також бере участь у мінералізації кісток і зубів. Не менш важлива його функція — регулювання згортання крові, тобто захист від утворення тромбів, тромбозів та пов’язаних із ними ризиків.
Серед розхвалених вітамінів групи В найважливіші у цьому віці В3, В6, В12. Чутливість клітин до них часто вже знижується, тому може знизитися рівень гемоглобіну і погіршитися робота мозку. Є дані, що нестача цих речовин опосередковано призводить до мігрені, депресії та інших нервово-психічних розладів, розладів шлунково-кишкового тракту. Якщо у вас є певні сумніви щодо цього, то подбайте про прийом вітамінів групи В у складі відповідного комплексу. За виражених порушень можуть призначити навіть у вигляді ін'єкцій.
Як відомо, жодні вітамінно-мінеральні комплекси не мають потрібного ефекту, якщо жінка погано харчується, захоплюється напівфабрикатами, солодощами та іншими ласощами замість овочів, м’ясом та рибою, злаками, кисломолочними продуктами. Хоча ми і не можемо отримати всю необхідну кількість вітамінів з їжі, але й вітамінний комплекс нормальну їжу не замінить.
Не всі вітаміни дружать: деякі з них конфліктують між собою. Наприклад, вітаміни А, Е, С та В1 добре засвоюються у комплексі. А ось вітаміни В1 та В6, С та В12, А та К, навпаки, краще приймати окремо. Існують засоби, в яких дружні та недружні речовини розподілені на дві або три таблетки.