«Я від мами — ні на крок»: тривога розлуки очима дитини
Щоразу, коли ви збираєтеся йти з дому, ваш малюк починає гірко і невтішно плакати? Для більшості мам це справжнє випробування, якого хочеться уникнути будь-якими способами. Які почуття переживає дитина? Як її заспокоїти, залишатися чи таки йти? А головне, як допомогти малюкові безболісно переносити вашу відсутність?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530737/dytyna.jpg)
Найчастіше бурхливо реагують на мамин відхід малюки, які більшу частину часу проводять лише з мамою. У сім'ях, де маму бодай на короткий час, але регулярно, підміняє хтось інший, дитина швидко звикає і спокійно обходиться без неї. Щоб ваша відсутність не ставала стресом ані для малюка, ні для вас, йдучи кудись ненадовго, обов’язково поговоріть з дитиною, запевніть, що скоро повернетеся. Ваші слова заспокоять дитя і допоможуть дочекатися вашого повернення. Особливо важливо заздалегідь подбати про те, щоб дитина могла спокійно переносити вашу відсутність, якщо ви плануєте виходити на роботу. Маленька дитина реагує на прояви ваших почуттів, тому важливо, щоб ви були впевнені в людині, з якою її залишаєте. Якщо мама впевнена, що про малюка добре подбають, її спокій допоможе дитині впоратися з тривогою. Добре, якщо у дитини є улюблена іграшка або якась річ, — вона послугує їй розрадою під час маминої відсутності. Не йдіть потайки, в надії, що це буде менш болісно для дитини — таким чином ви полегшуєте розставання тільки собі. Коли малюк шукатиме вас і не знайде — для нього це може стати стресом. Обов’язково усміхніться своїй дитині, скажіть щось лагідне перед тим, як піти. Крик для маленької дитини — магічний спосіб, за допомогою якого вона отримує те, що потрібно. І якщо ви затримуєтеся щоразу, коли малюк кричить, він буде повторювати цей «фокус», щоб домагатися бажаного результату. Для відчуття безпеки дитини важливо, щоб її потреби в турботі і любові задовольнялися. Дитина може відчути себе покинутою не тільки коли ви йдете, а й якщо ви «забули» про неї, заговорившись з подругою або сусідкою. Малюк може злякатися, почати плакати і нетерпляче тягнути вас за руку, щоб повернути маму собі. Під час розмови з «чужинцями», які «забирають» вас у дитини, не забувайте про важливість тактильних відчуттів: погладьте маля по голівці, щоб показати йому, що ви поруч. Малюкові важливо відчувати безперервність вашого зв’язку.
Дитина швидко росте, розвивається, але в якийсь момент відчуває потребу повернутися в теплі мамині обійми, затишні і безпечні, щоб почерпнути в них впевненість і енергію для нових «вилазок» у великий світ. Тому коли дитина раптом починає поводитися «як маленька», найчастіше це означає, що їй просто хочеться любові й тепла. Проводьте з дитиною якомога більше часу, частіше обіймайте і пестіть, грайтеся з нею, — все це посилить її відчуття захищеності, таке необхідне у дорослому житті.
Мар’яна Тельмащук, сімейний психолог.