Передплата 2025 ВЗ

«Я від мами — ні на крок»: тривога розлуки очима дитини

Щоразу, коли ви збираєтеся йти з дому, ваш малюк починає гірко і невтішно плакати? Для більшості мам це справжнє випробування, якого хочеться уникнути будь-якими способами. Які почуття переживає дитина? Як її заспокоїти, залишатися чи таки йти? А головне, як допомогти малюкові безболісно переносити вашу відсутність?

Фото pexels
Фото pexels

Найчастіше бурхли­во реагують на ма­мин відхід малюки, які більшу частину часу проводять лише з мамою. У сім'ях, де маму бодай на короткий час, але ре­гулярно, підміняє хтось інший, дитина швидко звикає і спокійно обхо­диться без неї. Щоб ваша відсутність не ставала стресом ані для малюка, ні для вас, йдучи кудись ненадовго, обов’язково поговоріть з дитиною, запевніть, що скоро по­вернетеся. Ваші слова заспокоять дитя і допо­можуть дочекатися вашо­го повернення. Особливо важливо заздалегідь по­дбати про те, щоб дитина могла спокійно переноси­ти вашу відсутність, якщо ви плануєте виходити на роботу. Маленька дитина реагує на прояви ваших почуттів, тому важливо, щоб ви були впевнені в людині, з якою її залиша­єте. Якщо мама впевне­на, що про малюка добре подбають, її спокій допо­може дитині впоратися з тривогою. Добре, якщо у дитини є улюблена іграш­ка або якась річ, — вона послугує їй розрадою під час маминої відсутності. Не йдіть потайки, в надії, що це буде менш болісно для дитини — таким чином ви полегшуєте розставан­ня тільки собі. Коли малюк шукатиме вас і не знайде — для нього це може ста­ти стресом. Обов’язково усміхніться своїй дитині, скажіть щось лагідне пе­ред тим, як піти. Крик для маленької дитини — магіч­ний спосіб, за допомогою якого вона отримує те, що потрібно. І якщо ви за­тримуєтеся щоразу, коли малюк кричить, він буде повторювати цей «фокус», щоб домагатися бажаного результату. Для відчуття безпеки дитини важливо, щоб її потреби в турботі і любові задовольняли­ся. Дитина може відчути себе покинутою не тільки коли ви йдете, а й якщо ви «забули» про неї, загово­рившись з подругою або сусідкою. Малюк може злякатися, почати плакати і нетерпляче тягнути вас за руку, щоб повернути маму собі. Під час розмо­ви з «чужинцями», які «за­бирають» вас у дитини, не забувайте про важливість тактильних відчуттів: по­гладьте маля по голівці, щоб показати йому, що ви поруч. Малюкові важливо відчувати безперервність вашого зв’язку.

Дитина швидко рос­те, розвивається, але в якийсь момент відчуває потребу повернутися в теплі мамині обійми, за­тишні і безпечні, щоб по­черпнути в них впевне­ність і енергію для нових «вилазок» у великий світ. Тому коли дитина раптом починає поводитися «як маленька», найчастіше це означає, що їй просто хочеться любові й тепла. Проводьте з дитиною якомога більше часу, час­тіше обіймайте і пестіть, грайтеся з нею, — все це посилить її відчуття захи­щеності, таке необхідне у дорослому житті.

Мар’яна Тельмащук, сімейний психолог.