Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

На Дорошенка, 2, буде зовсім не готель…

Під приводом війни, мовляв, до Львова їздить обмаль туристів, там буде черговий торгово-розважальний центр?

Фото автора
Фото автора

На вулиці Дорошенка, 2, зняли риштування новобуду і львів'яни жахнулися. Нагадаємо, з 2019 року власники «Гранд готелю» на цьому місці у самому серці Львова будували новий готель. Принаймні, попередньо йшлося саме про готель, на який мерія видала необхідні документи — містобудівні умови та обмеження. Але чи насправді там буде те, про що йшлося, зокрема на громадських слуханнях напередодні зведення новобуду?

Довкола цього будівництва точаться дискусії з моменту задуму: і, як бачимо, новітня споруда аж ніяк не вписується в історичний ансамбль центральної частини міста, зокрема, вулиці Дорошенка, яка належить до спадщини ЮНЕСКО.

Для готелю бракує туристів, тому планують збудувати… ще один готель…

Начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради Антон Коломєйцев розповів «ВЗ», що до кінця року сучасну споруду з бежевим фасадом здадуть в експлуатацію і… пристосують до воєнних реалій. Мовляв, оскільки зараз туризм відчутно просідає, новобуд на Дорошенка, 2, працюватиме, як комерційний заклад. Чиновник каже, що будівля матиме гнучку функцію — торгові площі, зокрема бутіки. Чи буде там ще щось розважального характеру, мій співрозмовник з Ратуші не знає, принаймні «на чесне слово» запевнив в цьому. Але впевнений, що після війни, коли реабілітується туристична галузь, будинок на Дорошенка, 2, стане готелем.

На відміну від нього, ми у цьому не так впевнені…

«Наразі на Дорошенка, 2, планують запускати торгівельну функцію. Архітектори запроєктували поверхи будівлі гнучко, щоб за стандартами висоти стін, можна було використати і під готель, і під комерцію, — продовжує Антон Коломєйцев. — У майбутньому планують облаштувати перегородки і коридорну систему — під готель».

Начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради Антон Коломєйцев показує для «ВЗ» макет майбутнього готельного комплексу.
Начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради Антон Коломєйцев показує для «ВЗ» макет майбутнього готельного комплексу.

Антон Коломєйцев каже, що поруч з новою будівлею з бежевим фасадом на Дорошенка, 2, власники «Гранд готелю» облаштують… інший готель — на розі Дорошенка-проспект Свободи. Готель постане в історичній будівлі, яка примикає «трикутником» до «Гранд готелю» і зараз має жахливий фасад.

Дивна логіка. Тобто від ідеї готелю на Дорошенка, 2, відмовились, бо війна і бракує туристів, сам «Гранд готель» також, мʼяко кажучи, не переповнений гостями, натомість збираються поруч будувати новий готель?!

«Історичний будинок між вул. Дорошенка та проспектом Свободи буде повністю відреставрований, ми провели для цього другий архітектурний конкурс, — продовжує розмову головний архітектор Львова. — Будинок матиме скляний дах — атріум. Інший історичний будинок, який з'єднаний з новобудовою і примикає до Кривої Липи, теж буде відреставрований, там буде апарат-готель (не у власності інвесторів „Гранд-готелю“)».

Зараз інвестори «Гранд готелю», які звели новобуд на Дорошенка, 2, за власний рахунок облаштовують зупинку громадського транспорту, яку наразі перенесли на сотню метрів вперед. Тротуар застелять гранітною бруківкою, на зупинці - сучасні платформи, лавочки, інформаційна стела з номерами маршрутів.

«Це сильна архітектура, аскетична, стримана»

— Попри критику львів'ян, свого часу ви назвали будівлю на Дорошенка, 2, архітектурою XXI століття. Йдеться про масштаби Львова, України чи світу?

— Йдеться про масштаби України. Таких будівель, справді, мало. Подібні є у Києві (будівля Голландського посольства), Харкові. Я вважаю, що це сильна архітектура, аскетична, стримана, по своєму лапідарна (виразність стилю). Будинок на вул. Дорошенка, 2, — це стиль архітектури контексту.

Колись на вул. Дорошенка, 2, було два будинки, які були зруйновані під час другої світової війни. Тепер архітектори в новій будівлі запропонували хорошу концепцію — не замикати квартал повністю та залишити на фасаді шпарину, як нагадування, що тут було два будинки. Пам’ять місця стає присутньою в новій архітектурі та перетягується в майбутнє.

Ця будівля вживеться з історичними будинками, матиме лице XXI століття: має «глухі» вікна, щоб зробити фасад грайливим. Такого плану будинки можна побачити в італійському Мілані. Це нова демократична аристократичність архітектури.