Білий сніг на білому цвіті…
Через квітневу зиму ягід цього літа може не бути. А от зерновим негода не зашкодить
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530704/cwit-01.jpg)
Як грім серед ясного неба — рясні снігопади у кітні. А на додачу — 5-градусні морози. Негода у найближчі чотири дні ускладнить роботу енергетиків, транспортників, змусила комунальників увімкнути тепло. Але найбільшу гризОту, як кажуть галичани, мають садівники. Переживають, як вплине природна аномалія на розквітлі абрикоси, персики, аличу, китайську вишню, на смородину, що вже розпустила листя…
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/cwit-1.jpg)
У 58-річного фермера з Тернопільщини Михайла Лещука (він зараз служить у лавах ЗСУ, а своїм господарством управляє дистанційно) цікавимося, чи не зашкодять квітневий сніг і морози зерновим культурам.
— Невеликий мороз не страшний озимині, бо вона вкрита захисною «білою ковдрою», — каже Михайло Григорович. — Більше того, сніг додасть посівам так потрібної їй вологи. Серйозні проблеми може мати хіба що розквітла садовина. Чи можна її врятувати? Колись у садах палили вогні і підкидали у неї вологу солому — теплий дим оберігав цвіт від холоду. Найголовніше — треба було правильно визначити напрям вітру, щоб дим ішов за призначенням…
Дещо розширив поради садоводам пенсіонер Юрій Маленко зі села Погребняки Кременчуцького району Полтавської області. У розмові із кореспондентом «Високого Замку» він сказав:
— Зараз свої розквітлі абрикоси я вже не врятую — надто морозно. А раніше свій сад і плантацію суниць я захищав від холоду, спалюючи старі тюки соломи. Розкладав їх по периметру городу і чергував вночі, щоб не прогайнувати приморозки. При цьому важливо пам’ятати: солома повинна не горіти, а диміти! Колись для порятунку садів використовували і димові шашки. А ще у невеликих молодих садах через кожних п’ять метрів дехто ставить саморобні факели. У труби наливають мазут, кладуть якусь губку, ганчірку — і запалюють. Це, звичайно, не обігріє дерев, але забезпечить у повітрі нульову температуру. Хоча, якщо мати на увазі, що приморозки протримаються кілька днів, цей спосіб порятунку вийде дорогуватим…
Можна використовувати й агроволокно, але слід пам’ятати, що воно не повинно торкатися цвіту. А от поліетиленова плівка потрібного ефекту не дає — бо промерзає.
За словами пана Юрія, ще один спосіб порятунку від заморозків — так зване дощування: полив рослин зі шланга з дрібним розпилювачем. При похолоданні вода випаровується і виділяє тепло. А це, своєю чергою, дещо підвищує температуру навколишнього повітря, відтак — дає шанс зберегти цвіт. Втім, при надто великих морозах цей спосіб порятунку не спрацює…
Свій метод захисту садовини від морозів застосувала пенсіонерка із Бережанщини Марія Глушок: на півтораметрові саджанці китайської вишні, які у ці дні вкрилися буйним цвітом, а також на саджанці смородини одягла сміттєві пакети. «Окутала» таким способом три десятки малорослих дерев у саду. Визнає: частина цвіту під час такого пакування обсипалася. І все ж має надію, що якась його частина збережеться і влітку порадує плодами…