Перша весняна зелень
Перша весняна зелень, традиційна для наших широт — це черемша, щавель, шпинат, листовий салат, а також зелена цибуля, петрушка
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508321/zelen.jpg)
Перша зеленина корисна, багата на вітаміни і легко засвоюється.
Черемша
Ця травичка — панночка примхлива і росте тільки у квітні-травні, тому скуштувати її вдається лише раз на рік. Цю зелень можна додавати в найрізноманітніші салати. Головне — не переборщити, оскільки смак у черемші дуже гострий — одночасно віддає і цибулею, і часником.
Черемша — природний антибіотик, а за фітонцидними властивостями навіть перевершує часник. Вітаміну С у ній у 10−15 разів більше, ніж у лимонах чи апельсинах. Черемша перешкоджає накопиченню холестерину у крові, поліпшує травлення, стимулює серцеву діяльність. Використовують її й як засіб від застуд. А салат зі свіжого листя черемші посилює апетит, стимулює виділення травних соків, поліпшує травлення та позитивно діє за функціональних порушень шлунково-кишкового тракту. Сиру черемшу їдять за захворювань щитовидної залози, корисна вона і для ясен.
Кашка зі свіжої черемші - протизапальний засіб, який до того ж допомагає гоїти рани. Настоєм зі стебел черемші промивають рани, порізи, виразки, які тривалий час не загоюються. Сік черемші закапують у вуха у випадках отитів, розведеним соком промивають очі під час запалення. Кашку зі стебла можна покласти на хворий зуб. Свіжу черемшу можна їсти за атеросклерозу, застуди, бронхіту, кашлю. Допоможе черемша й вигнати з організму глистів.
Зловживати черемшею не варто! Денна норма повинна становити 15−20 листків. Не рекомендують споживати черемшу хворим на епілепсію та вагітним жінкам. Не можна їсти черемшу у випадках панкреатиту, холециститу, гепатиту, запалення шлунка чи кишківника. Також черемша може спровокувати загострення виразки, головний біль, безсоння. Не поєднуйте споживання великої кількості лікувальних препаратів зі споживанням черемші, бо це може стати причиною розладу серцевої діяльності.
Щавель
Щавель багатий на корисні та лікувальні властивості, через що його широко застосовують у народній медицині для лікування багатьох захворювань. Корисні властивості щавлю обумовлені його цілющим складом: вітаміни С, В1, каротин, ефірні олії. У великій кількості у щавлі містяться щавлева кислота і мінеральні речовини: кальцій, магній, залізо, фосфор. Для лікування чи профілактики захворювань використовують усі частини рослини, а лікують ним авітаміноз, цингу, анемію, що особливо доречно весною.
Якщо з'їсти багато щавлю, можна спровокувати пронос, у малих порціях щавель, навпаки, скріплює. За гастриту зі зниженою кислотністю щавель стимулює вироблення шлункового соку і поліпшує травлення. У невеликих кількостях щавель можна застосувати як жовчогінний засіб. У народній медицині щавель вважається хорошим кровоочисним, кровоспинним і болезаспокійливим засобом. Крім того, він добре зупиняє кров і загоює рани, він є альтернативою кульбаби. Надзвичайно корисний щавель за захворювань шлунково-кишкового тракту, пов’язаних зі зниженою кислотністю, та активізації діяльності різних внутрішніх органів.
Листя і плоди щавлю мають в’яжучу та знеболювальну дії. Листя здатне гоїти рани, а також має протизапальну та антитоксичну дії. Відвар з листя щавлю посилює утворення жовчі. Його призначають за кровотеч або схильності до них. Також — від різних висипань і свербіння шкіри — як антиалергічний засіб.
Щавель поліпшує роботу печінки й утворення жовчі, стимулює діяльність кишківника. Відвар листя використовують як протиотруту за деяких отруєнь, а відвар з корінців — за проносів, болів у попереку, ревматизму. Щавель рекомендують від колітів, ентероколітів, інших захворювань шлунково-кишкового тракту, геморою. Щавель — один з найліпших ліків від клімаксу як у чоловіків, так і жінок.
Дубильні речовини, вітаміни С і К, кальцій, що містяться у щавлі, мають лікувальну дію за пародонтиту — коли кровоточать ясна. Тому настій з листя щавлю здавна використовують для полоскань ротової порожнини. Зміцненню ясен сприяє і порошок зі змелених корінців щавлю.
Пам’ятайте, що, незважаючи на всі корисні властивості, часте споживання щавлю може призвести до утворення каменів у нирках. Щавель протипоказаний за порушень сольового обміну, запальних захворювань нирок, кишківника. Також небажано його їсти вагітним і хворим на гастрит з підвищеною кислотністю, виразку шлунка і дванадцятипалої кишки. Щавель до того ж ускладнює засвоєння кальцію і може сприяти розвитку остеопорозу. Тому будьте обережні і, перш ніж вживати щавель з лікувальною метою, проконсультуйтеся з лікарем.
Шпинат
Шпинат є одним з найбільш корисних весняних рослин. В Україні його почали вирощувати відносно недавно.
У соковитих ніжних листках шпинату — справжнє багатство вітамінів А, В1, В2, В6, В9, Е, Н, К, Р, РР, мінеральних солей — заліза, калію, кальцію, фосфору, йоду, магнію, натрію тощо. Є у них хлорофіл, білки, вуглеводи.
Хлорофіл шпинату за своїм складом близький до гемоглобіну крові людини. Він не лише дезінфікує людський організм, пригнічує ріст бактерій, а й бере активну участь у процесі якісного кровотворення, стимулює відновлення ушкоджених тканин. Тому пришвидшує загоєння виразкової хвороби, сприяє лікуванню товстої кишки та інших розладів шлунково-кишкового тракту. А найголовніше — хлорофіл нейтралізує негативний вплив довкілля (тютюнового диму, вихлопних газів, запиленості повітря, смажених страв), який спричиняє мутацію у клітинах і виникнення онкологічних хвороб.
Шпинат містить велику кількість вітамінів А, С, Е та лютеїну, які називають протираковими агентами. Тому цю рослину лікарі ставлять на перше місце серед зелених листкових овочів за здатністю протистояти злоякісним пухлинам і радять вживати задля профілактики раку молочної залози, товстої кишки, органів дихання.
Вітамінів групи В стимулюють обмін речовин, відповідають за стан нервової системи.
Для якісної крові вкрай потрібні мінеральні солі, зокрема залізо, а воно входить до складу шпинату, та ще й у формі, яка легко засвоюється. Шпинат принесе велику користь у випадках анемії, деяких захворювань крові, хворим після операції.
Фолієва кислота стимулює продукування соляної кислоти, тож людям, котрі мають знижену кислотність шлункового соку (а це великий контингент людей, яким за 40), споживати шпинат дуже корисно.
У шпинаті унікально поєднуються вітамін D, солі кальцію, фосфору — це необхідно організму для побудови міцних кісток та зубів. Тож шпинат має бути у раціоні дітей, аби запобігти розвитку рахіту і брати участь у формуванні кісткової системи. Людям літнього віку шпинат потрібний, щоб застерегтися від остеопорозу.
Є у шпинаті речовини, які зміцнюють капіляри, мають антисклеротичну дію, а також зміцнюють легені. Шпинат радять хворим на туберкульоз, бо він не лише постачає органи дихання потрібними речовинами, а й має протизапальні властивості.
Підготувала Галина Вербицька.