Передплатити

Як «вимкнути» звук сирени, що переслідує

Що таке фантомна сирена


Колаж ілюстративний

Прислухатися до кожного звуку – наша нова звичка, що допомагає вижити у воєнні часи. Але іноді звуки повітряної тривоги гучно лунають у нашій голові, коли довкола тиша – все це ознаки симптому фантомної сирени та привід звернутися до психолога. Та вже зараз ви можете використовувати кілька простих правил, щоб знизити свою вразливість.

У новому житті й нових домівках нас переслідують дивні звуки, які ми намага­ємося ідентифікувати й через стресовий досвід робимо це не завжди правильно. Побутову техніку ми підозрюємо в усіх злочинах: бойлер, що неочікувано почи­нає працювати, або пральна машина на стадії віджимання нагадують нам звуки сирени, грюкання посудом асоціюєть­ся з небезпекою життю, а рвучкий вітер, що дмухає в скло, схожий на наближення чогось страшного, від чого краще падати на підлогу. Але все це лише квіточки. Бу­ває, що за повної тиші сигнал повітряної тривоги ви чуєте цілком реально, навіть перебуваючи в безпечному місці. Щоб вимкнути цю фантомну, але не менш страшну сирену, є кілька порад.

Звільніть інформаційний простір

Навіть в умовах миру постійне перебу­вання в онлайн-просторі розбалансо­вує. А тепер помножте це на воєнні часи. Зробити перерву в читанні новин не со­ромно, а потрібно. Один день на тиждень без ґаджетів – гарний початок. А якщо хвилюєтеся, що можете проґавити щось надважливе, попросіть близьких вас спо­вістити в разі небезпеки.

Задовольніть базові потреби

Най­краще, що ви можете запропонувати сво­єму організмові, – це зрозумілий для нього розклад. Спробуйте відновити повноцін­ний сон, лягати й прокидатися в один і той самий час. Варто пити більше води, їсти теплу їжу. Якщо є ритуали з минулого жит­тя, які вам допоможуть почуватися краще, то саме слушний час їх відновити.

Робіть вправи на концентрацію

Найпростіше, що можна зробити, – це вмитися прохолодною водою, а потім налити склянку води й випити її потроху, зосередившись на тому, як кожен ковток пересувається у вашому тілі. Можна пе­рерахувати предмети – 10 предметів, які ви бачите перед собою, запам’ятовуючи їхні ознаки, а потім заплющити очі й від­творити ці образи у своїй уяві. Якщо не вдалося, повторити вправу наново.

Поверніть відчуття реальності че­рез дотики

Наше тіло – це найкращий провідник у реальність. Розімніть пальці на руках, ногах, а потім суглоби. Дотор­кніться до поверхонь предметів з різною фактурою та відчуйте її, а якщо з вами є хтось поруч, то просто потримайте за руку. Довгі обійми, масаж – ідеальне по­вернення до себе та спокою.

Дихайте

Заспокоєння можна отри­мати й через дихання. Сядьте у зручну позу, примружте очі та відчуйте своє ди­хання. Потім вдихніть повітря через ніс, рахуючи до чотирьох, затримайте подих у цьому моменті на скільки зможете, відтак видихніть так само повільно. Повторіть вправу тричі. Згодом рахувати можна до 5-7.

Читайте також: Після паніки та страху приходять депресія і апатія