Зелені букетики вітамінів
Крім смакових переваг такої поширеної у нас зелені, вона ще є джерелом вітамінів, мікроелементів і володіє незамінними корисними властивостями для організму
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/455564/zelen.jpg)
Весняна зелень багата бетакаротином. Кріп, цибуля або петрушка за кількістю бетакаротину у ста грамах не поступаються морквині.
Бетакаротин засвоюється організмом лише в присутності жирів. Оскільки, як правило, ми додаємо зелень до готових страв, у складі яких є жири, каротин з кропу чи петрушки засвоюється без усяких проблем.
Посипаючи салат або м’ясо зеленню, ви збагачуєте страву вітаміном С, якого в зелених овочах хоч не стільки, як, наприклад, в обліписі або чорній смородині, але все ж чимало.
Серед інших переваг зелені високий вміст у ній калію, магнію, марганцю і вітаміну К, який відповідає за згортання крові, сприяє загоєнню ран і допомагає засвоєнню кальцію.
Однак варто пам’ятати, що ми не вживаємо пряні трави в такій кількості, щоб задовольнити добову потребу організму в корисних речовинах, тому вважати зелень повноцінним джерелом вітамінів і мікроелементів все ж не варто.
Втім, вітаміни далеко не єдине багатство петрушки, цибулі чи кропу. У пряній зелені багато ефірних олій, саме їм трави зобов’язані своїм ароматом. Ці олії свого роду натуральні антибіотики, які в міжсезоння захищають організм від застуди.
Усі представники зеленої родини корисні у випадках метеоризму і проблем з кишківником.
Крім того, трави збуджують діяльність жовчного міхура і підшлункової залози. Тому вживання зеленої цибулі або петрушки може запобігти появі важкості в животі після ситного обіду і поліпшити самопочуття людей, які хворіють на гастрит зі зниженою кислотністю.
Зелена цибуля
Гострі промінчики зеленої цибулі можуть стати не лише прикрасою будь-якої страви на вашому столі, а й гострим доповненням до їжі.
Зелені паростки цибулі багаті на ефірні олії, вітамін С, цинк, а також вітаміни А, В1, В2, К, РР, фолієву кислоту, кальцій, фосфор тощо.
Цинк робить цибулю корисною у профілактиці, а також боротьбі з проблемами волосся, нігтів і шкіри. Цей мікроелемент бере участь у виробленні чоловічих і жіночих гормонів, тому його достатнє надходження в організм важливе для репродуктивної функції.
У зеленій цибулі містяться речовини, які зміцнюють серцевий м’яз і стінки судин, тож сердечникам необхідно звернути на нього увагу.
Також зелена цибуля:
- підвищує апетит
- покращує травлення і процес засвоєння їжі
- підвищує тонус
- корисна за ГРВІ та грипу (завдяки наявності фітонцидів)
- нормалізує тиск
- допомагає за цукрового діабету
- стимулює процеси кровотворення
- благотворно впливає на серцево-судинну систему
- знижує ризик ракових захворювань
Крім того, зелена цибуля має антисептичну, протимікробну, бактерицидну, протизапальну і антисклеротичну дії.
Зверніть увагу! Зелена цибуля протипоказана у випадку деяких захворювань печінки, нирок і шлунково-кишкового тракту.
Петрушка
Петрушка має дещо специфічний смак, декому вона подобається більше, ніж кріп, але в сушеному вигляді вона гіркувата, хоча при цьому багата на вітаміни та мінерали, як і у свіжому вигляді.
Вона багата на вітаміни С, В1, В2, К, РР, Е, А, також містить фолієву кислоту, флавоноїди, такі мінерали і мікроелементи, як залізо, фосфор та інші. Один пучок петрушки може задовольнити потребу організму у вітаміні С, який захищає наші клітини від ушкоджень, бере участь у формуванні імунітету. У петрушці запаси вітаміну С навіть більші, ніж у лимонах і чорній смородині.
Таким чином петрушка буде корисна людям зі зниженим гемоглобіном, з порушеннями зору (завдяки вмісту бетакаротину), гіпертонікам (виявляє ефект зниження тиску). Також завдяки наявності в ній натуральних антибіотиків фітонцидів може застосовуватися як народний засіб від застуди, ангін.
Її використовують у випадках хвороб шлунково-кишкового тракту, астми, бронхіту, серцево-судинних захворювань, як сечогінний засіб.
Петрушку застосовують і в косметології. Вона допоможе у відбілюванні шкіри, боротьбі з веснянками і пігментними плямами.
Кріп
Найчастішим і улюбленим гостем на нашому столі нарівні з петрушкою є кріп.
Назва кріп у перекладі з грецької означає “пахучий”. Та кріп не лише пахне, а й користі від нього дуже багато, тому щедро додавайте його до салатів та супів.
Ця універсальна травичка має приємний смак і дуже корисна. У гілочках кропу містяться вітаміни В1, В2, С, РР, Р, бетакаротин, фолієва кислота, а також такі мінерали і мікроелементи, як залізо, калій, фосфор, кальцій у вигляді солей.
Кріп завдяки вмісту бетакаротину покращує зір, завдяки вмісту заліза бореться з анемією, багатий вітамінний склад сприяє підвищенню імунітету, допомагає в запобіганні передчасному старінню клітин шкіри завдяки наявності антиоксидантів, сприяє відновленню пошкодженого волосся, нігтів, зміцнює їх.
Також варто налягати на кріп тим людям, які мають хвороби шлунково-кишкового тракту: кріп знижує кислотність шлункового соку, зменшує процеси бродіння та здуття кишківника, поліпшує апетит. Застосовують кріп і за гіпертонії та порушень серцевого ритму. Настій з кропу заспокоїть нервову систему, допоможе вирішити проблеми зі сном. Але перед тим, як вживати зелень кропу, переконайтесь, що у вас на нього немає алергії.
Якщо вживати кріп під час застуд і кашлю, він допоможе розріджувати густу і в’язку мокроту і виводити її з організму. Також кріп жовчогінний і допоможе позбутися закрепів. Ще нормалізує перистальтику кишківника і знижує підвищене газоутворення, тому чай з кропу призначають навіть немовлятам. Кріп пришвидшує загоєння виразок і післяопераційних ран, полегшує симптоми циститу і ниркових захворювань. Його застосовують також як засіб для посилення лактації у матерів, які годують грудьми.
У косметології кріп застосовують у вигляді примочок: кріп подрібнюється, загортається в марлю і прикладається до шкіри обличчя. При цьому він зволожує і живить шкіру, насичує її антиоксидантами.
Кріп можна вживати як у свіжому, так і в сухому вигляді. Під час сушіння він втрачає мінімум корисних властивостей, а от внаслідок варіння і будь-якої іншої теплової обробки втрачається значна частина вітамінів.
Галина Вербицька
Читайте також: Цей загадковий фенугрек