Від жіночої гімназії — до банківського інституту
Будинок на проспекті Шевченка, 9, придбав за 102 мільйони гривень Зіновій Козицький — батько голови Львівської ОВА
![Від 1880-х років будинок належав багатому міщанину Шталю, відповідно в народі мав назву “шталівка”. Фото із Вікіпедії](https://img.wz.lviv.ua/y1QQ4C88fo5J229I3iNMwWyHdqo=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/527840/budynok.jpg)
У будинку на проспекті Тараса Шевченка, 9, донедавна був розміщений головний корпус Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Національного банку України. Але у січні 2024 року будинок купив на аукціоні Зіновій Козицький, батько голови Львівської ОВА Максима Козицького.
Будинок виставив на аукціон Фонд держмайна України. Як писав свого часу «ВЗ», будівля площею майже 1400 квадратних метрів на проспекті Шевченка, 9 (перебувала на балансі Інституту модернізації змісту освіти) продана на аукціоні за 85 мільйонів гривень. Таким чином вартість квадратного метра обійшлася щасливому власнику у 1600 доларів. Стартова ціна триповерхової будівлі на пр. Шевченка, 9, була «смішною» — 11,77 млн грн (за квадратний метр — 8,5 тисячі гривень, або 225 доларів). Переможець аукціону — ТОВ «АйКю Холдинг» — придбав будівлю за 85 мільйонів гривень, разом із ПДВ — 102 мільйони.
Від 2018 року у цій будівлі працюють на правах оренди кілька фірм, пов’язаних з родинним бізнесом Козицьких. Як повідомив голова Фонду держмайна України Віталій Коваль, за роки користування держмайном орендар зробив покращення на понад 11 мільйонів гривень. І справді, зовні будинок в ідеальному стані.
Нагадаємо, Зіновій Козицький — у списку найбагатших бізнесменів Львівщини, має у власності підприємства з видобутку нафти та газу, а також сонячні й вітрові електростанції. Козицький-старший придбав на торгах не лише комерційно привабливий об’єкт, а пам’ятку архітектури місцевого значення.
Ця споруда збудована 1849 року в стилі віденського класицизму та конструктивізму. Першими її власниками була родина Кілбінських.
Від початку 1880-х рр. будинок належав багатому міщанину Шталю, відповідно мав назву «шталівка». 1881 року будинок реконструювали, частину його займала Львівська філія Віденського іпотечного банку. А 1886-го перебудували ще раз.
1888 року сюди переїхала школа для жінок. Дім під школу подарували тодішні його власники — родина Корольців. 1889 року навчальному закладу надали ім’я королеви Ядвіґи. Шкільний рік ділився на дві частини, тривав від 1 вересня до 30 червня. Викладали польською мовою. 1904 року тут уперше почали писати пером і чорнилом, а до того писали олівцями на табличках. 1906-го школу реорганізували в ліцей. Навчання у початкових (перших-третіх) класах було безкоштовним. Далі треба було оплачувати 10 крон щомісяця. Малозабезпечених учениць, а також тих, які виявили особливі успіхи у навчанні, звільняли від оплати. При ліцеї діяли єдині в місті економічні курси. Серед предметів, які вивчали учениці, були релігія, польська, німецька, французька мови, хімія, географія, геометрія, каліграфія, гігієна, домашнє господарство, малювання. Вивчали дівчата також бухгалтерію, науку про торгівлю та векселі, торгову кореспонденцію, географію торгівлі, стенографію.
Оскільки школа була жіночою, при ній діяли додаткові спеціалізовані відділи: моди і художньої вишивки, пошиття білизни і корсетів, відділ дамської кравчині, домашнього господарства. Працівники школи повинні були мати австрійське громадянство і бути лояльними до влади.
1920 року ліцей став міською жіночою гімназією ім. Королеви Ядвіги. Кількість учениць у класі не повинна була перевищувати 45. Загалом тут навчалося близько тисячі учениць. У хроніці Львова жіноча гімназія ім. Королеви Ядвіги залишила помітний слід, зробивши внесок у підготовку економічних кадрів. Навчальний заклад був розміщений у будинку до 1934 року. Тоді архітектор Роман Леваковський розробив проєкт перепланування — з пристосуванням приміщень гімназії під офіси.