Родинне гніздо на Сикстуській
У будинку № 48 на теперішній вулиці Дорошенка жив відомий адвокат Степан Федак, святкували весілля Євген Коновалець і Андрій Мельник, гостював митрополит Андрей Шептицький
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/531920/doroshfoto.jpg)
Будинок на вулиці Дорошенка, 48, — невеликий і не впадає у вічі архітектурними особливостями. Але історія його дуже цікава. Перший документ у львівському архіві, що засвідчує приватну власність на будинок, від 22 січня 1852 року. Тобто будинку уже 173 роки.
Після багатьох власників, у 1910−1937 роках цей будинок належав Степану Федаку (1861−1937) — визначному українському громадському діячеві, адвокату, організатору Комітету допомоги політичним в’язням та відомих економічних установ, «Народної торгівлі» й Товариства взаємних забезпечень «Дністер».
Степан Федак був тестем видатних провідників ОУН Євгена Коновальця та Андрія Мельника, його син Степан Федак (псевдо «Смок») стріляв у Юзефа Пілсудського. Його донька Олена була одружена з керівником зв’язку в Навчальній команді УГА Левом Шепаровичем. Нині на будинку встановлено меморіальну дошку Степану Федаку, а провулок, що сполучає вулиці Дорошенка і Коперника, носить його ім’я. Колись вулиця Дорошенка мала назву Сикстуська. Попри біг часу, нумерація будинків збереглася.
Степан Федак придбав будинок на одній із найголовніших вулиць Львова, Сикстуській, 1910 року, за 36 тисяч корон. Тут містилася його адвокатська контора та жив він сам із родиною. Душею дому була дружина Степана Марія, донька священника Січинського. Вона не тільки брала на себе усі господарські клопоти та виховання дітей і онуків, а й була активною учасницею громадського життя краю. Усі діти, а їх було восьмеро, були виховані свідомими українцями, брали участь у політичному житті свого краю.
Атмосферу цього дому детально описала у своїх спогадах онучка Степана Федака, журналістка Ольга Кузьмович. Вона замолоду виїхала в Америку та була редакторкою газети «Свобода», яка виходить у США від 1893 року. В одному зі своїх матеріалів Ольга називає дім Федаків «гніздом на Сикстуській».
Зокрема, Ольга Кузьмович описує, як у вітальні родина святкувала вінчання Ольги Федак з Євгеном Коновальцем та Софії Федак з Андрієм Мельником. Заходив у гості до Федаків і близький приятель Степана митрополит Андрей Шептицький. Бував тут і Іван Франко, з яким Степана Федака тісно в’язали видавничі справи. У домі часто бували родини Шухевичів (включаючи юного Романа), Нагірних, Левицьких. На межі 1921−1922 років у будинку Федака певний час мешкала організаторка та провідниця українського жіночого руху, педагог та літературознавиця Софія Русова.
Після смерті Степана Федака у 1937 році його родина була змушена покинути родинне гніздо і емігрувати на Захід. Будівлею та усім майном заволодів спритний працівник НКВС.
Уже за Незалежності України, 2000 року, у цьому будинку оселився один із провідних членів ОУН Степан Галамай. Свого часу емігрував до Америки, жив у Канаді, а перед смертю повернувся в Україну. Пан Степан написав та своїм коштом видав дві книги спогадів. Помер Степан Галамай у цьому ж будинку у віці 90 років. Свого часу жінка, яка знала пана Степана, розповіла журналісту «ВЗ», що він спочатку не знав історії цього будинку, йому про це розповіли пізніше.