«Палац за ґратами» приймав короля, меломанів і військових
У старовинній кам’яниці на вул. І. Франка, 25, міститься Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (до повномасштабного вторгнення рф — Львівський обласний військовий комісаріат).
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/532236/palazfoto.jpg)
Архітектор запроєктував тут окрему комору для… страуса
Ця триповерхова будівля — пам’ятка архітектури місцевого значення. Вона справді нагадує казарму. Тут лаконічно вирішено фасад, та й ґрати на вікнах додають «офіціозу». Хоча першочергове призначення цієї будівлі… палац! У цьому переконуєшся, коли потрапляєш всередину: просторі зали, кручені дерев’яні сходи… Внутрішній дворик огинає ціле крило з анфіладою кімнат, яких не видно з фасаду. У Державному архіві Львівської області збереглися документи щодо цього будинку.
Стиль сучасної будівлі, відомої як палац Баворовських, — неокласицизм кінця XIX ст. У XVII-XVIII ст. там стояв дерев’яний палац шляхтичів Сенявських. У 1698 р. у них гостював польський король Август Другий. Палац був розкішний, адже у Львові тоді було багато різних палаців, а король вибрав саме цей. На той час це було Галицьке передмістя, вже досить забудоване, але переважно дерев’яними будинками. Неподалік був костел Св. Урсули (теперішня церква Євангельських християн-баптистів на сучасній вул. Зеленій).
Пізніше палац належав родині князів Чарторийських. Капітальна будова там почалася у XIX ст. Перші письмові згадки про будівлю знаходимо в архівних кресленнях 1828 року (австрійський період). Текстових документів про будинок не збереглося, лише креслення. Це була одноповерхова (за тодішніми стандартами, а за нашими — двоповерхова) будівля, яка мала підсобку у дворі. Архітектор — Йозеф Кіліан. План будинку за адресою вул. Понінського, 25 (назви вулиці у різні роки змінювалися) затверджено 11 червня 1828 р. Ще одне креслення плану будинку — від 1864 року, підписане Станіславом Сідоровичем. Швидше за все, це був управитель маєтку, вони теж мали право підпису. Також в архіві є план 1869 року невеликої комори у внутрішньому дворику (будівничий Самуель Крох). Поруч — комора для страуса (!). Чи справді пани тримали цього екзотичного птаха? Цілком можливо, адже треба було чимось розважати високих гостей.
У документі від 1903 року вже є згадка про власників «голубої крові» — Михаїла і Марію з графів Баворовських. На той час у будинку на вул. Панській, 25, вже відбулася перебудова, добудовано третій поверх. Будівничий — Ян Шуб. У внутрішній дворик виходить напівкруглий еркер, в якому розміщено масивні дерев’яні сходи. 23 липня 1903 р. магістрат затвердив план цієї перебудови.
Останній документ, що стосується цього будинку, датований 1928 роком. На той час будівля вже мала сучасний вигляд. Банк рольнічий (державний сільськогосподарський банк Польщі), який там містився, пише прохання до магістрату щодо проведення каналізації у всьому будинку. 28 серпня 1928 р. магістрат видав дозвіл на каналізування, а 1 листопада того ж року затвердив документи на каналізування (архітектор — Войцех Дембінський). Каналізація маєтку врізається у міську каналізацію (державний водотяг). На плані видно розгалужену систему водотягу, на території внутрішнього дворика — три водозбірники (колектори).
На ті часи у магістраті був спеціальний відділ, який займався суто каналізацією. І тут немає нічого дивного, адже у Львові завжди були з нею проблеми. На тому ж кресленні видно, що у дворику розташований тенісний корт.
За радянських часів, до 1960-х років, у будинку була філармонія, а в подвір’ї — літній кінотеатр. У 1940-х директором філармонії був пан із цікавим прізвищем — Подшибіткін. А після 1960-х років на вул. Франка, 25, перебрався військкомат, який до того був на вул. Дарвіна, 2 (нинішня вул. Просвіти).