Тут гендлювали біржовики й застрелився радянський функціонер
Будинок прокуратури Львівської області має 115 років
/wz.lviv.ua/images/wzhistory/_cover/530420/budfoto.jpg)
Будинок прокуратури Львівської області, що на проспекті Шевченка, 17−19, — одна з найвідоміших споруд міста. Збудований він у 1907−1910 рр. спеціально для Торгово-промислової палати, за проєктом архітекторів Альфреда Захаревича і Тадея Обмінського.
Будинок у стилі пізньої сецесії з деталями неокласицизму звели для впливової професійної організації, водночас він мав функції і адміністративної будівлі. Зовнішньо вона мала відповідати своїм функціям, тому будували її найкращі тогочасні майстри і фірми. Тут облаштували систему центрального опалення, електричне обладнання, внутрішню телефонну мережу, електричні ліфти. Відповідно розкішний і декор будинку. Над вікнами другого поверху — горельєфні зображення алегорій торгівлі та ремесел, створені з цементу та прикрашені золотою смальтою. На фасаді третього поверху — орнаментальний фриз зі скляної мозаїки, в центрі якого — герб Львова.
Внутрішній декор будинку розкішний. Тут є унікальні твори настінного живопису, скульптура, вітражі і мозаїки. «Серцем» будівлі є велика зала засідань на другому поверсі. Вітражі тут виконані за проєктом Альфреда Захаревича, дубові панелі та дверні портали з маскаронами авторства Зиґмунта Курчинського, стінні розписи — пензля вихованця Мюнхенської академії Фелікса Виґжевальського.
У різні роки в будинку містилися різні інституції. Так, від 1866-го до 1939 року функціонувала Торгово-збіжжева біржа — державна установа, яка надавала допомогу місцевим купцям у торгівлі сільгосппродукцією, збіжжям та нафтою.
У радянські часи в будинку був міський комітет компартії України. Цей період пов’язаний із гучною справою самогубства у 1962 році радянського функціонера, першого секретаря міськкому кпу Петра Овсянка. Він застрелився з табельної зброї просто у своєму кабінеті на третьому поверсі. Причина — оборудки дружини Овсянка. Жінка замовляла собі одяг і взуття на львівських підприємствах, у так званих цехах, тобто нелегальних фабриках, де продукцію виготовляли «наліво». Користуючись тим, що чоловік — високий партійний чин, грошей не платила. Овсянко про це не знав. Хитрі цеховики підстрахувалися — таємно зашили жінці у підкладку шуби і заклали в каблуки взуття записки. Мовляв, ці речі — подарунок дружині першого секретаря міськкому… Коли цеховиками зацікавилися «компетентні органи», вони аргументували, мовляв, працювали за завданням партійного діяча, подивіться записку. Овсянко про таємні ґешефти дружини довідався, вже коли його викликало «на килим» вище партійне керівництво. Після розмови на підвищених тонах закрився у себе в кабінеті й застрелився…
Пізніше, у 1980-ті роки, тут був популярний серед львів’ян лекторій. Звісно, на лекції компартійного спрямування сюди скеровували слухачів «добровільно-примусово». Однак коли тут читали лекції на цікаві науково-популярні теми, до лекторію вишиковувалися черги. Іноді навіть показували закордонні фільми. Зокрема, стояли величезні черги, коли демонстрували діснеївський мультик «Білосніжка і сім гномів». І хоча це була якась «захудала» чорно-біла копія, люди все одно ломилися подивитися хоча б її… А у часи горбачовської перебудови тут почали читати лекції про заборонених у срср західних художників і навіть про сексуальне життя, що спричиняло аншлаги у залі.
Після здобуття Україною Незалежності тут деякий час функціонувала Львівська товарна біржа. А також у передвиборчий період у великому залі відбувалися зустрічі політиків із виборцями. Від 1990-х років у кам’яниці розташувалась Державна прокуратура Львівської області.
Під час подій Революції Гідності 2013−2014 років активісти захопили будівлю обласної прокуратури, при цьому пошкодивши оригінальні вхідні двері, виготовлені з міді, з пластинами з фацетованого скла. Крім цього, було пошкоджено багато чого всередині. Після усіх подій обласна прокуратура, як повідомляла NGL. media, замовила ремонт і реставрацію приміщення на майже мільйон гривень.
Згодом будівлю привели до перфектного стану. А 2019 року у цьому режимному об’єкті певний час навіть почали проводити екскурсії, аби ознайомити львів’ян із внутрішньою красою приміщень.