Одні печуть булочки з кремом, інші шиють одяг для військових
Вимушеним переселенцям пропонують освоїти нові професії
«На сьогодні вже понад 200 переселенців скористалися можливістю отримати додаткові кваліфікації, актуальні на нашому ринку праці, — повідомила заступниця директора Львівського обласного навчально-методичного центру професійно-технічної освіти Наталія Рибак. — Це, зокрема, такі професії, як пекарі та швачки. Навчальні заняття організовано у межах програми із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки ЄС».
Переселенка з тимчасово окупованого Бердянська Людмила Романова розповіла журналістці «ВЗ», що за фахом вона — вчителька біології. Працювала у школі заступником директора. Чоловік пані Людмили і рідний брат, на жаль, загинули в окупованому Маріуполі. Обидва служили в «Азові».
"Ми у місті Лева три місяці. Психологічно було складно, — каже пані Людмила. — Побачила рекламу безкоштовних курсів пекарів. Вирішила піти. Завжди хотіла удосконалити свої кулінарні здібності. Отримала велике задоволення, відійшла від сумних думок. Донька каже: «Мамо, ти аж повеселішала трішки».
Тривалість курсів — три тижні. Щодня майстер-класи. Ми самі робили тісто, пекли пиріжки, булочки з маком та кремом. У Бердянську булочок з кремом не печуть, тож це було для нас щось нове. Також ми випікали трубочки, плетінки. Додому приходили виснажені. Хотіли навчитися пекти ще круасани з листкового тіста, але на базі цього профтехучилища не було необхідного холодильного обладнання".
Оксана Судомир 14 років жила у Києві (родом з Івано-Франківська). Коли почалася війна, переїхала на Франківщину. У Києві працювала у кіноіндустрії (другим режисером). Коли почула про курси швачок, приїхала до Львова (курси проводили на базі Міжрегіонального центру професійно-технічної освіти художнього моделювання і дизайну).
«Зараз знайти роботу за фахом неможливо, — каже пані Оксана. — Тепер знімають хіба що документальне кіно, у гарячих точках. На „біржі праці“ теж мені нічого не можуть запропонувати. Шукаю варіанти, як жити далі… Шиття для мене зовсім нова справа. Але навчитися шити — ніколи не буде зайвим! Це був цікавий досвід. У нас була чудова викладачка. Ми шили сукні, сарафани, сорочки, штани, шопери (торбинки). Окрім того, що шили одяг для себе, шили бандани для військових (бандана — головний убір у вигляді хустини. — Авт.). Дуже приємно, що наші вироби будуть носити воїни. Тепер планую купити собі швейну машинку…».