Передплата 2025 «Добре здоров’я»

«Сподіваюся, Папа Лев XIV буде твердішим щодо оцінки війни в Україні…»

Католицький світ отримав свого нового, 267-го за чергою, Понтифіка. Ним став 69-річний американський кардинал Роберт Френсіс Превост, який одночасно має перуанське громадянство

Новий Папа взяв собі ім’я Лев XIV. Фото із соцмереж
Новий Папа взяв собі ім’я Лев XIV. Фото із соцмереж

Білий дим над Сикстинською капелою у Ватикані, який засвідчив обрання глави Католицької церкви, з’явився вже на другий день конклаву (зібрання кардиналів-виборців), як і було це в історії з обранням Бенедикта XVІ (Йозефа Ратцингера). Тисячі вірян, які на площі Святого Петра у Римі чекали новин із конклаву, цю звістку зустріли радісними вигуками-скандуваннями.

Новий Папа обрав собі ім'я Лев XIV. У жилах цього уродженця Чикаго тече європейська кров, крім рідної англійської, він вільно спілкується італійською, іспанською, французькою, португальською мовами, читає латиною і німецькою. Серед його найбільших уподобань — великий теніс…

Папу-співвітчизника тепло привітав президент США Дональд Трамп, зазначивши, що з нетерпінням чекає з ним зустрічі, цього «знаменного моменту». Вітання новому главі Ватикану надіслав і український президент. Володимир Зеленський побажав Його Святості «мудрості, натхнення, духовних і фізичних сил у виконанні високої місії».

Своїм поглядом на цю місію Папи Лева XІV із кореспондентом «Високого Замку» поділився історик, релігієзнавець Тарас Антошевський.

Поєднав у собі різні частини світу

— Напередодні букмекерські контори віддавали перевагу в обранні Понтифіка італійському кардиналу П'єтро Пароліну. Але конклав вдруге поспіль обрав Папою представника неєвропейського континенту. Чим при цьому виборі могли керуватися кардинали? Доводилося читати, що раніше у Ватикані всіляко противилися обранню представника США…

— Так виглядає, що ті, хто робив ставки на чиюсь перемогу, не мають жодного поняття у цій темі. Так само, як і ті, що кажуть про якісь регіональні обмеження…

Новий Папа багато років пропрацював у Ватикані на чільних посадах. Він — добре знаний тут, причетний до обрання більшості католицьких єпископів останнього періоду. У Ватикані кардинал Превост був своєю людиною.

Ті, що живуть у світі цілком світському, які не розуміють суті Церкви, можуть робити будь-які ставки. Можуть планувати що завгодно, але показують свою некомпетентність. Натомість один чоловік, який зробив ставку саме на цього Папу, виграв досить велику суму — понад 50 тисяч доларів…

Так, маємо першого Папу зі Сполучених Штатів Америки. Але в ньому поєдналося дуже багато цікавого. І це також характерно для Католицької церкви. Батько теперішнього Понтифіка — французько-італійського походження, мати — іспанського. Сам же він народився в Чикаго. Довший час служив у Латинській Америці, у Перу. Роберт Френсіс Превост належить до ордену священників-августинців, який був заснований у Середньовіччі. Цей орден прославився тим, що в ньому були освічені пастирі, які робили акцент на душпастирському місіонерстві.

Новий Папа має дуже добру світську освіту і духовну. Це людина високого інтелектуального рівня. Коли різні експерти-ватиканісти робили описи можливих кандидатів на Папу, Роберт Френсіс Превост був серед них. Скажімо, у число ймовірних претендентів вніс його відомий ватиканіст Джон Аллен. Він дуже добре написав біографію Превоста, мені випало її перекладати… І він мені сподобався, я собі його поставив у топ.

Папа Лев XIV поєднав у собі різні частини світу. Він є людиною центристських поглядів. З одного боку, його вважали близьким до попереднього Папи Франциска, а з іншого, на своїй батьківщині, в Америці, займав, радше, консервативну позицію. Водночас він не входив до яскравих симпатиків Трампа, критикував віцепрезидента Венса за його нехристиянські висловлювання.

— Венс займав жорстку позицію щодо мігрантів…

— А кардинал Превост відповів йому, що немає потреби перекручувати Святе Письмо…

Хороший знак для українців

Новий Папа — надзвичайно цікава особистість. Порівняно молодий, йому ще немає 70-ти. Він обрав собі дуже цікаве ім'я — Лев XIV. Папа Лев XIІІ був одним з найкращих понтифіків за останні два століття, надзвичайно дієвим. До слова, його обирала Папою приблизно у такому самому віці, що і кардинала Превоста.

Лев XIІІ свого часу дуже активно цікавився темою Української церкви, зокрема, Греко-католицької. Щодо неї він мав великі плани. Зробив максимально багато для підтримки, кар'єрного росту Митрополита Андрея Шептицького. У молодому віці призначив його єпископом, доручив очолювати УГКЦ.

Попередник нинішнього Папи, Лев XIІІ, мав дуже гарну візію щодо України, щодо соціального служіння. Сподіваюся, нинішній Папа буде наслідувати свого попередника. Його обрання для українців є хорошим знаком. Будемо слідкувати за кроками нового Понтифіка, його заявами, рішеннями, зокрема, кадровими.

Нинішній Папа невідомий для нас, він ніколи не був надто публічним у Ватикані. У нас назагал мало відомо, що відбувається у Ватикані. Ми більше читаємо, що пишуть про події на Святому Престолі у виданнях, далеких від Ватикану. Але я думаю, що обрання Папою кардинала Превоста мало би бути хорошим вибором для українців. Сподіваюся, цей Папа буде твердішим щодо оцінки війни в Україні.

— Зараз тон у світовій політиці задає американський президент. Світовий католицизм уособлює теж американець. Чи не могло бути тиску з боку США при виборі Папи?

— Ще раз підкреслюю: нинішній Папа не належав до оточення Трампа. Ба більше, трампісти часто звинувачували його… Ті, хто поширює вигадки про американський тиск, перебувають під більшим впливом політичних та інформаційних маніпуляторів, зокрема, з кремля, ніж кардинали на конклаві. Тим, хто поширює такі «бздури», варто подумати про те, що «пан брехні» сидить в їхніх головах.

Немає потреби вірити у речі, які легко спростовуються. Як щодо нинішнього Понтифіка і Трампа. На жаль, у нас люди часто вірять в очевидну брехню, ніж у факти. Не хочуть відкрити очі, щоб побачити те, що лежить зверху. Через це у нас виникають багато проблем, зокрема, у політичному житті…

— Як новий Папа-американець із американцем-президентом могли би зупинити війну?..

— Не впевнений, що вони самі можуть зупинити війну. Це ж не США чи Ватикан її розпочали. Але вони можуть зло назвати злом і чітко стати на бік добра, тобто жертви війни. Зокрема, цього дуже хотіли почути від Франциска, але він все намагався ніби не образити терориста путіна, можливо, залишаючи йому шлях на покаяння.

З іншого боку, Папа-американець швидше зможе пояснити президенту США позицію Церкви щодо війни і миру. Але чи той захоче її почути?

А з іншого боку, у США далеко не всі католики підтримують самого Трампа, перед його інавгурацією були протести з боку католиків проти його міграційної політики. То тепер це крило американських католиків, напевно, буде мати підтримку від нового Понтифіка — і це вже клопіт для самого Тампа і його адептів.

Новий Папа може визнати Патріархат УГКЦ

— Чого українці можуть сподіватися від Папи-американця? Доводилося чути побажання, щоб новий Понтифік вирішив питання Патріархату УГКЦ…

— Коли Митрополит Андрей ще був молодим графом Романом Шептицьким, Папа Лев XIІІ був одержимий ідеєю створення Патріархату на основі Української греко-католицької церкви. Місія цього Патріархату мала би поширюватися і на росію. Папа цікавився ситуацією там, мав контакти з російськими греко-католиками. Молодого графа (ще навіть не монаха) Романа Шептицького Папа Лев XIІІ розглядав як майбутнього Патріарха. Тоді це не вдалося. Сподіваємося, новий Папа, Лев XIV, зможе реалізувати цю тему.

Важливий нюанс. Не йдеться про надання УГКЦ Патріархату, а про його визнання. Тобто Патріархат, як устрій УГКЦ, розбудовується давно. Греко-католики на всіх літургіях моляться за свого Патріарха. Колись починали молитися за Патріарха Йосипа Сліпого — тепер моляться за Патріарха Святослава. В УГКЦ існують патріарша курія і патріарші комісії. В офіційних документах вживають титул Патріарха. У свіжих роз’ясненнях про те, як мають згадувати Папу Лева, зазначено, що відразу після нього згадують «Блаженнішого Патріарха нашого»… У термінології, яку вживають в УГКЦ, її Патріарх є вже визнаним — «Глава і Отець Церкви». Якщо ці терміни скласти докупи, то це і буде Патріарх.

Отож, йдеться не про те, що у Ватикані нам мають щось дати, а про те, щоб визнати те, що вже є.

— Ви свого часу викладали «Історію церкви» кардиналу Миколі Бичку, який навчався у Львові. Можливо, після конклаву вам вдалося поспілкуватися з ним. Можливо, він вам зізнався, за кого голосував?

— Порозмовляти із кардиналом Бичком не вдалося. Не було нагоди. Після конклаву кардинали роз'їхалися відпочивати. Зрештою, вони не мають права нічого розказувати про вибори Папи…