Передплата 2025 «Добре здоров’я»

ЄС підтримав створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф — зустріч міністрів відбулась у Львові (заява)

  • 09.05.2025, 15:18
  • 331

Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу та високопосадовці ЄС підписали у Львові політичну заяву на підтримку створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії росії проти України

Фото: Суспільне
Фото: Суспільне

Як повідомляє «Суспільне», підписання документа стало ключовим результатом зустрічі, яка відбулася 9 травня у Львові за участі міністрів із 35 країн та делегації Ради Європи.

За словами заступниці керівника Офісу президента Ірини Мудрої, це рішення відкриває шлях до передачі всіх напрацювань щодо трибуналу до Ради Європи, яка тепер повинна втілити механізм його створення на практиці.

«Це буде висловлення політичної підтримки для подальшої передачі всіх напрацювань до Ради Європи для вже фактичної імплементації», — наголосила Мудра.

Наступні кроки:

  • 13−14 травня в Люксембурзі відбудеться засідання Комітету міністрів Ради Європи, яке стане наступною важливою віхою на шляху до формалізації трибуналу.
  • Україна очікує, що спецтрибунал почне повноцінно функціонувати у 2026 році.
  • У 2024 році має завершитися створення юридичної бази, формування суддівського складу, секретаріату, а також впровадження регламенту роботи та процедур.

Це рішення — ще один важливий крок до встановлення справедливості та покарання злочинців за розв’язання війни проти України.

Міністри закордонних справ та інші представники держав-учасниць Коаліції держав зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України ухвалили Львівську заяву:

Ми, міністри закордонних справ та інші представники держав-учасниць Коаліції держав зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України (далі - Коаліція держав), зібралися сьогодні, 9 травня 2025 року, у Львові - місті, яке відіграло значну роль у формуванні фахівців з міжнародного права, які заклали підвалини сучасного міжнародного кримінального права, посилаючись на Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року під назвою «Агресія проти України», в якій найрішучішим чином засуджується агресія Російської Федерації проти України в порушення статті 2(4) Статуту Організації Об'єднаних Націй, посилаючись на Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй A/RES/ES-11/6 від 23 лютого 2023 року під назвою «Принципи Статуту Організації Об'єднаних Націй в основі всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні», висловлюючи свою вдячність за роботу, проведену експертами з правових питань в рамках Коаліції держав над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, починаючи з січня 2023 року, беручи до уваги Віденсько-Ризьку заяву Коаліції держав від 22 листопада 2024 року, керуючись спільною метою забезпечення відповідальності за злочин агресії, вчинений проти України, ми заявляємо про таке:

Ми вітаємо завершення технічної роботи над проєктами правових інструментів, необхідних для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в рамках Ради Європи.

Ми підтверджуємо критичну важливість Спеціального трибуналу у здійсненні правосуддя шляхом притягнення до відповідальності тих, хто несе найбільшу відповідальність за цей найтяжчий міжнародний злочин, скоєний проти України.

Ми підкреслюємо, що після створення, Спеціальний трибунал, відповідно до свого Статуту, здійснюватиме судочинство у повній повазі до міжнародного права та прав людини з метою забезпечення відповідальності за злочин агресії та зміцнення міжнародного правопорядку.

Ми висловлюємо вдячність усім, хто активно долучився до підготовчої роботи над проєктами правових документів, необхідних для створення Спеціального трибуналу, зокрема, юридичним радникам, які брали участь у роботі Коаліції держав.

Ми підкреслюємо центральну роль Ради Європи у створенні Спеціального трибуналу та визнаємо значний внесок Європейської Комісії та Європейської служби зовнішньої діяльності, включно з їхньою роботою над проєктом Угоди між Україною та Радою Європи про заснування Спеціального трибуналу, проєктом Статуту Спеціального трибуналу та проєктом Розширеної часткової угоди, що визначає умови підтримки Спеціального трибуналу, включно з його фінансуванням та іншими адміністративними аспектами.

Ми підтверджуємо нашу незмінну відданість процесу створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи, якнайшвидшому початку його діяльності та підтримці його ефективного функціонування.

З метою розширення міжнародної підтримки Спеціального трибуналу закликаємо інші держави та міжнародні організації приєднатися до наших зусиль та активно сприяти діяльності Спеціального трибуналу.

Ті з нас хто представляють держави-учасниці Ради Європи, з нетерпінням чекаємо на засідання Комітету міністрів Ради Європи в Люксембурзі 13−14 травня 2025 року, яке стане наступним кроком на шляху до формалізації створення Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи.

*Ця заява була узгоджена в присутності Каї Каллас, Високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки-Віце-президентки Європейської Комісії та Майкла МакГрата, Комісара Європейського Союзу з питань демократії, правосуддя, верховенства права та захисту прав споживачів.