Перець з характером
Допомагає у випадку серцево-судинних та онкологічних захворювань
Пекучий, гіркий, гострий — як тільки не описують смак стручкового перцю. Він надає мексиканського або азіатського характеру будь-якій страві, має безліч корисних властивостей.
Гострий перець — рекордсмен серед овочів щодо вмісту вітаміну С, найсильнішого антиоксиданту: у 100 г продукту його понад 140 мг, або 160% денної норми для дорослої людини. Щоправда, ніхто не їсть пекучий перець у такій кількості.
Є в гострому перці й вітаміни Е та групи В — вони підтримують нервову систему та імунітет. Фолієва кислота (вітамін В9) благотворно впливає на жіночу репродуктивну систему. У червоному перці є бета-каротин, попередник вітаміну А, необхідного для здоров’я сітківки очей та гостроти зору. Калій у гострому перці допомагає роботі серцево-судинної системи. Перець також багатий на залізо, клітковину, яка допомагає налагодити роботу кишківника.
Настоянкою гострого перцю лікують кишкові інфекції, оскільки капсаїцин має антибактеріальні властивості. Він здатний боротися і з бактерією гелікобактер пілорі - причиною виразки шлунка. У країнах із спекотним вологим кліматом прийнято їсти багато пекучого перцю, це допомагає справлятися з інфекціями та отруєннями. Корисні властивості гострого перцю різноманітні, проте через пекучість його не можна їсти людям із хворобами шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок.
Гострий перець використовували для лікування інфекційних захворювань, боротьби з паразитами та збільшення терміну придатності їжі. Доведено й протизапальні та антиоксидантні властивості гострих перців, а також їхню здатність знижувати рівень цукру в крові. І все це завдяки капсаїцину — особливій речовині, що відповідає за пекучий смак.
Крім того, за результатами масштабного дослідження у США, вживання перцю чилі може знизити ризик смерті від серцево-судинних та онкологічних захворювань. Відомо, що капсаїцин може зробити внесок у руйнування клітин раку передміхурової залози, що він прискорює метаболізм, сприяє спалюванню жиру та зменшенню болю.
Також доведено, що капсаїцин сприятливо впливає на серцево-судинну систему, відіграє важливу роль у регулюванні артеріального тиску і навіть затримує початок інсульту.
Та вчені попереджають, що надто велика доза капсаїцину може спричинити нудоту, біль у животі та розлад шлунка. Тож бездумно налягати на перець чилі не варто.
Споживаючи гострий перець, добре знати, як упоратися з його гостротою. Запиваючи гостру їжу водою, ви не позбудетеся печіння. Вгамувати його може лише жир рослинного або тваринного походження (молоко, кефір, кокосове молоко, вершкове масло або олія).
Максимально пекуча частина будь-якого гострого перцю — внутрішні перегородки. Гострота перцю зростає від носика до плодоніжки. Два чилі з однієї гілки можуть відрізнятися за гостротою у багато разів.
Важливо: коли ви працюєте з гострим перцем, робіть це у рукавичках. Або після роботи ретельно протріть руки, ніж і дошку змоченим в олії тампоном, а вже потім помийте з милом. Ніколи не чіпайте очі, коли чистите або нарізаєте гострий перець: від опіку слизової може постраждати зір.
Гострий мед
2−6 стручків гострого перцю, 200 г квіткового меду.
Перець нарізати разом із насінням тонкими смужками і скласти у банку з медом. Через кілька годин мед зверху стане рідким та прозорим. Упродовж тижня кілька разів на день перемішувати мед з перцем. Через тиждень мед стане дуже запашним і набере гостроти з перцю. Перець можна використовувати у приготуванні страв, а можна залишити у банці. Зберігати такий мед можна за кімнатної температури кілька місяців.
Можна їсти гострий мед «вприкуску» з чаєм, додавати у глінтвейн і коктейлі, що зігрівають, замість цукру.
Квашений гострий перець
600 г гострого перцю, 1 літр води, 60 г солі, 1 невеликий пучок кропу, 5-6 зубчиків часнику.
Стручки гострого перцю помити, струсити воду і в кількох місцях проколоти виделкою. Часник очистити, кріп помити.
У холодній воді розчинити сіль.
У ємність для заквашування скласти перець, часник та кріп. Залити перець солоною водою. Покласти зверху тарілку та гніт. Залишити ємність із перцем за кімнатної температури. Процес бродіння займе від 5 до 8 днів — залежить від температури у кімнаті. Перець змінить колір, стане м’яким. Коли процес бродіння припиниться, перець готовий для зберігання на зиму.
Вийняти перець і часник із розсолу, промити та скласти у простерилізовані банки.
Приготувати новий розсіл (з розрахунку на 1 л води 50 г солі) і гарячим залити перець та часник. Банки накрити кришками та поставити на зберігання у прохолодне місце.
Якщо хочете замаринувати перець, то можете додати в гарячий розсіл 2 ст. ложки оцту та 1 ст. ложку цукру.
Для такого способу заготівлі гострого перцю краще, щоб перці стали м’якшими, підв'яли. Тому потрібно потримати їх після купівлі 2−3 дні за кімнатної температури.
Квашений гострий перець на зиму добре зберігається у прохолодному місці. Якщо зберігатимете за кімнатної температури, банки з перцем слід пастеризувати: 0,5 л — 7 хв, 1 л — 10 хв.
Подавати перець як окрему закуску або із асорті із квашених, маринованих овочів.
Соус-джем із перців чилі
4 болгарські червоні перці, 300 мл яблучного оцту, 500 г цукру, 10 стручків червоного перцю чилі.
Перець чилі та болгарський вимити та очистити від насіння. Подрібнити у блендері або змолоти на м’ясорубці.
Цукор та оцет з'єднати в каструльці, поставити на плиту. Коли оцет закипить, додати перцеву суміш і варити 1 год на середньому вогні, помішуючи.
Остудити гострий джем і перекласти у чисту банку об'ємом 600 мл. Соус ще загусне після вистигання.
Подавати з сиром чи вареним м’ясом, або просто з хрустким хлібом. А також використовувати при приготуванні кисло-солодких соусів та підлив.
Зберігати у холодильнику.