Магічна сила груш
Знижують тиск, зміцнюють серцевий м’яз, запобігають розвитку катаракти
У давніх китайських одах вперше згадується про грушу. У Китаї її вважали символом довголіття. Гомер, знаменитий автор Одіссеї, називав груші дарами богів. Її вважали святим деревом, наділяли магічною силою. Груша має й лікувальну силу. Корисні властивості груші для людини досліджували ще наші предки.
Груші багаті на вітаміни А, С, Е, H, K, PP та групи B. Крім того, у плодах є кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, хлор і сірка, а також мікроелементи: залізо, цинк, йод…
Регулярне вживання груш допомагає підвищити імунітет, оскільки вони багаті на вітамін C, який дає сили імунній системі боротися з інфекціями. Фрукти покращують травлення за рахунок клітковини, стиглі і соковиті плоди успішно запобігають закрепам, недостиглі плоди і киселі з них, навпаки, мають закріплювальну дію.
Груші зменшують ризик серцево-судинних захворювань: калій знижує артеріальний тиск та зміцнює серцевий м’яз. Вітамін A, що є в грушах, запобігає розвитку катаракти. У грушах є кальцій і фосфор, які зміцнюють кістки, необхідні дитячому організму. Жінкам після 40 років дуже корисно їсти груші, бо у багатьох спостерігається нестача кальцію в організмі.
Натуральні ефірні олії у грушах допомагають справлятися з депресивними станами та апатією. Фрукти містять природний антибіотик — арбутин, тому компоти з груш вживають під час застуди для зниження температури.
Та надмірне вживання груш може призвести до проблем із травленням у людей із захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Обережно мають ласувати ними й хворі на діабет.
Вибір сорту груш залежить від того, як їх використовуватимуть. Ніжні та соковиті груші сорту «Дюшес» або «Вільямс» краще з'їсти свіжими або зробити з них пюре чи джем, а ось міцні «Конференція» чудово підійдуть для десертів, компотів, гарнірів, для страв, де потрібно зберегти форму фрукта.
З груші також готують варення, джеми, чатні, соуси та в’ялені фрукти. Ці продукти можна використовувати для прикрашання десертів та як начинку для випічки.
Тарт татен з грушею
Для начинки: 4 груші, 60 г вершкового масла, 100 г цукру.
Для тіста: 140 г борошна, 100 г вершкового масла, 1 яйце, 3 ст. ложки цукру, 1 ч. ложка ванільного цукру, 1 ч. ложка розпушувача, сіль.
Тісто. До борошна додати сіль, цукор і розпушувач. Сухі інґредієнти добре перемішати. Дуже охолоджене масло нарізати невеликими шматочками. З'єднати масло із сухою сумішшю. Отриману масу швидко розтерти на крихту.
Окремо збити до появи піни яйце та з'єднати з крихтами тіста. Швидко замісити тісто і скачати в кулю. Обгорнути його харчовою плівкою та поставити в холодильник на 20 хв.
Начинка. Розрізані на половинки та очищені від насіння груші скласти в окрему ємність. Розігріти пательню. Розтопити у ній вершкове масло із додаванням цукру. Суміш потрібно прогрівати на невеликому вогні до розчинення цукру, 2−3 хв.
Отриманий сироп перелити у форму для випікання діам. 25 см, туди викласти груші і накрити розкачаним тістом. Зверху його можна трохи прим’яти. Випікати у розігрітій до 200°C духовці 25−30 хв.
Подавати пиріг можна з кульками морозива — буде ще смачніше.
Готовий пиріг можна посипати зверху мигдальними пелюстками, а коли він охолоне, припорошити цукровою пудрою через сито.
Повидло з груш
На 2 банки по 600 мл: 1 кг груш, 1 лимон, 500 г цукру.
Вимити лимон. Зняти цедру та зрізати білий шар. Гострим ножем вирізати філе з часточок лимона, плівки та кісточки викинути. Краще це робити над мискою, щоби зібрати сік, який потім можна додати до груш. Очистити груші та вирізати серцевину. Підготовлені груші можна нарізати довільними шматочками. У каструлю скласти нарізані груші, додати лимон, цедру і лимонний сік. Всипати 250 г цукру і добре перемішати. Залишити фрукти, накривши кришкою, на 1 год. За цей час вони дадуть сік.
Каструлю із фруктами поставити на малий вогонь і довести до кипіння. Додати цукор, що залишився, і тримати на плиті ще пів години. Періодично помішувати масу дерев’яною ложкою та знімати піну.
Гарячу суміш фруктів подрібнити занурювальним блендером, щоб вийшло повидло.
Повидло поставити на плиту, довести до кипіння та варити на невеликому вогні до бажаної густини, не довше 40 хв.
Повидло розлити у простерилізовані банки. Підготовлені банки наповнити гарячим повидлом і герметично закрити. Перевернути догори дном, накрити махровим рушником до охолодження.