Смородина — справжній суперфуд
Оздоровлює печінку, покращує виділення жовчі, зміцнює судини
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/515983/smorodyna.jpg)
Достигли найцінніші ягоди літа — смородина. Цілющими є не лише ягоди, а й бруньки, листочки, гілочки. Від давньоруського слова «смород», яке означало «сильний запах», походить назва куща.
Насичене темне забарвлення цих ягід — заслуга природних флавоноїдів антоціанів. Велика їх кількість у поєднанні з вітаміном С робить жменю чорних плодів практично «антиоксидантною бомбою». І аскорбінки у смородині більше, ніж у ягодах ґоджі чи апельсинах. Саме тому її плоди — незамінний засіб від застудних інфекційних захворювань. А ще цей вітамін сприяє загоєнню ран, бере участь у синтезі білка колагену, впливає на синтез низки важливих гормонів.
В ягодах є вітаміни А, Е, групи В, так необхідні для нормальної роботи нервової системи, поліпшення пам’яті та розумових здібностей. Особливо це важливо для тих людей, які перехворіли на ковід. В1, В2, В5 та В6 — хороші помічники у разі інтоксикацій. А ще високий вміст вітаміну Р, що допомагає зміцнювати стінки кровоносних судин та підтримувати їхню еластичність. Мультивітамінний склад плодів оздоровлює печінку та надниркові залози, покращує виділення жовчі.
Такий вітамінний коктейль перетворює смородину на «диво-лікаря». Ягоди допомагають розвивати дитячий організм та підтримувати здоров’я дорослим.
Не поступається смородина й вмістом мінералів. Ягоди багаті на важливі мікроелементи — марганець, фосфор, залізо, магній і кальцій. У них також є корисні та важливі альфа- та гамма-лінолеві кислоти, які організм може отримати з дуже обмеженої кількості продуктів. Смородина — одна з них.
Корисні не лише ягоди, а й листя і бруньки рослини. За лікувальними ефектами вони не поступаються плодам. Тут і фітонциди, і ефірні, дубильні речовини, багато вітаміну С. Жарознижувальні, дезінфікуючі, тонізуючі та сечогінні властивості роблять відвар з листя смородини популярним засобом від застуд, порушень травлення, у тому числі й діареї, патологій нирок та сечовидільної системи.
Ягоди смородини смачні, якщо надто кислі, достатньо присипати їх невеликою кількістю цукру, щоб отримати вітамінний десерт. Якщо зробити пюре з цукром чи цукровою пудрою, вийде фруктовий однорідний соус. Його добре додавати до сиру, йогурту, молочної каші чи морозива. Також з ягід смородини готують компоти, морси та киселі.
Особливо цінні ягоди смородини для консервування. З них варять різні варення, джеми та компоти. Заморожені ягоди смородини не втрачають своїх цінних властивостей.
Заливний пиріг
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/07/%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%96%D0%B3.jpg)
150 г вершкового масла, 3 яйця, 180 г цукру, 1 ч. ложка ванільного цукру, ¼ ч. ложки солі, 150 г нежирної сметани 10%, 150 г натурального йогурту 2%, 320 г борошна, 2 ч. ложки розпушувача, ½ ч. ложки соди, 400 г смородини, панірувальні сухарі.
Форму з високими бортиками діам. 25−26 см змастити маслом і присипати панірувальними сухарями.
Збити міксером яйця з цукром, ванільним цукром та сіллю на пишну світлу масу. Додати сметану і йогурт, добре перемішати. В кінці додати розтоплене і трохи охолоджене вершкове масло.
У миску з тістом просіяти борошно із розпушувачем і содою, розмішати вінчиком до однорідності - маса має бути без грудочок борошна.
Вилити половину тіста у підготовлену форму та розрівняти поверхню. Відкласти приблизно 100 г ягід, решту розподілити по тісту. Залити смородину тістом, що залишилося, розрівняти лопаткою і посипати рештою ягід.
Випікати пиріг у розігрітій до 180°С духовці 45−50 хв. Перевірити готовність дерев’яною шпажкою — вона має виходити із пирога абсолютно сухою.
Готовий пиріг остудити у формі на решітці. Провести ножем уздовж бортиків форми і обережно перекласти пиріг на блюдо. Перед подачею повністю остудити.
Заливний пиріг можна приготувати й із заморожених ягід. Їх можна не розморожувати, але обов’язково змішати з 1 ст. ложкою крохмалю.
Желейне варення
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/07/%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B5.jpg)
1 кг смородини, 800 г цукру, 140 мл води, 25 г желатину.
Ягоди перебрати, зрізати сухі хвостики. Промити проточною водою кілька разів, а потім відкинути на друшляк. Обсушити.
Ягоди викласти у сотейник, влити воду і нагрівати на невеликому вогні під кришкою до кипіння. Варити 2−3 хв, щоби ягоди дали сік.
Порціями викладати смородину в дрібне сито та протирати в чисту емальовану миску. Макуха від ягід не знадобиться. З неї можна зварити компот.
Ще один варіант — змолоти ягоди на м’ясорубці. Тоді не залишиться макухи і у варення потраплять цінна шкірка та кісточки, але структура десерту стане менш однорідною.
У сік зі смородини із м’якоттю додати цукор. Ретельно перемішати на однорідну масу.
Варити, помішуючи, на невеликому вогні трохи довше ніж 5 хв. Знімати пінку дерев’яною ложкою з довгою ручкою, щоб не обпектися. Додати желатин, розчинений у воді, згідно з інструкцією на упаковці, і нагріти масу, помішуючи, але не дати закипіти.
Гаряче варення розкласти у сухі простерилізовані банки, закрити кришками. Варення відразу не стане густим. Потрібну консистенцію воно набуде, коли охолоне.
Банки перевернути догори дном і залишити до вистигання. Зберігати у прохолодному темному місці, щоб не потрапляли прямі сонячні промені.
Для приготування желеподібного варення зі смородини також можна використовувати інші желейні речовини: агар- агар та пектин. Якщо вирішите замінити желатин, на 1 г агар- агару потрібно 100 мл рідини. Його також потрібно попередньо замочити у воді. Пектину знадобиться трохи більше: 5- 6 г на 100 мл води. Змішати його із цукром у пропорції 1:2, а потім всипати у нагріту до 50°С масу, закип‘ятити і варити не менш ніж 1 хв. Лимонна кислота допоможе зафіксувати результат.