Передплатити

Україну включили в інвестиційний stop-list більшість країн світу

Те, про що всі розумні люди попереджали (неголосно)протягом останнього року, сталося


Більшість банків та компаній, які працювали з Україною щодо кредитування (товарного та фінансового), стали масово призупиняти свої проєкти.

І, що важливо, це стосується всієї географії світу - від країн ЄС до Китаю (в китайській пресі дуже активно, між іншим, обговорюється тема можливої війни). Простіше кажучи, росіяни добилися найголовнішого в гібридній війні проти нас: вони починають зупиняти нашу економіку не лише через енергетику, але, що більш страшно, через неможливість її модернізувати в найближчі роки.

Перше, що потрібно розуміти: найближчим часом сюди будуть заходити тільки політичні гроші.

Друге, головним інвестором залишиться держава, яка концентрується виключно на будівництві асфальтних доріг. Для тих, хто ще досі не зрозумів: таке будівництво - це кредитування інших країн (в собівартості дороги лише 20-25% інвестиції залишається в Україні).

Третє, ми опиняємося в ситуації, коли й без того мінімальна модернізація реального сектору, стане фактично нульовою.

Що мала б робити держава?

Підтримати всіх, хто будує щось нове чи модернізує старе. Інструментарій, розпишу трохи пізніше (Ukrainian Institute for the Future Український інститут майбутнього над цим працює).
Але, на жаль, ми (Кабмін) відстаємо на пів року. Ми тільки зараз думаємо, як допомогти підприємствам у зв‘язку з високою ціною на енергоносії, взагалі не помічаючи нові виклики (про таку річ, як прогнозування цих викликів годі й говорити).

Читайте також: Що там із газом, хлопці та дівчата?

Тому вже зараз треба говорити про те, що цей рік знову стане рекордним з еміграції молодих людей. І в грудні ми про це говоритимемо на ефірах. Хоча про це треба говорити вже зараз. І не тільки говорити, а починати змінювати підходи управління економікою.

Джерело