Мета російської війни — грабунок. росіяни викрали з Херсона предмети мистецтва і навіть документи з архівів
Понад 300 тисяч архівних справ було викрадено російськими окупантами з Державного архіву Херсонської області під час окупації міста. Про це журналістам проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» розповіла заступниця директора архіву, хранителька фондів Ірина М’якота. «На сьогодні у нас перевірено майже 2,5 тисячі фондів, в яких містилося понад 700 тисяч архівних справ, з них викрадено понад 300 тисяч» — розповіла журналістам заступниця директора архіву
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/532526/kherson.jpg)
За її словами, серед викрадених — документи правоохоронних органів, органів виконавчої влади, судів, прокуратури та Служби безпеки України в Херсонській області. Секретні документи, як зазначає М’якота, було знищено в перші дні повномасштабного вторгнення, відповідно до чинного порядку. У викрадених же справах містилися дані про державні установи, правопорядок та генеалогічні матеріали, які мають історичну та культурну цінність.
Ревізія архіву триває досі. До початку повномасштабної війни у фондах зберігалося майже мільйон справ.
Серед документів, які російські військові вивезли з Державного архіву Херсонської області під час окупації обласного центру, є фонди про депортацію на південь України жителів радянських республік Центральної Азії - повідомила Ірина М’якота.
Як пояснила науковиця, на початку 1930-х років радянська влада вирішила вирощувати бавовну в степових районах півдня України. Місцеві селяни саботували вирощування незнайомої для них культури. «Радянська влада застосовувала примус до праці у вигляді спецпоселень. І проблема вирішувалася шляхом депортованого населення із республік Середньої та Центральної Азії. Це було працездатне населення, яке традиційно займалося вирощуванням бавовни», — зазначила М’якота.
Зараз працівники архіву продовжують інвентаризацію та з’ясовують, які саме документи забрали російські окупанти. За її словами, у 2019 році працівники Державного архіву області видали збірник «Спецпереселенці. З історії розвитку бавовництва Херсонщині у 30−40 роках 20-го сторіччя». У цьому збірнику є список репресованих переселенців із республік Центральної Азії.
«В цьому списку є посилання на фонд, опис і справу, де можна знайти інформацію про конкретну особу. На жаль, цей фонд викрадений. На сайті у нас викладені частково документи стосовно репресованих», — згадує працівниця архіву.
М’якота каже, що більшість викрадених документів вдасться відновити, тому що з 2019 року архів займався оцифруванням даних. Зараз науковці продовжують оцифровувати те, що російські окупанти не встигли вивезти. За даними розвідки, до викрадення були причетні директор Росархіву Андрій Артізов, призначені владою рф керівники архівних установ, анексованих Криму і Севастополя та інші посадовці.
В той час, наряду з архівами росіяни грабували в Херсоні українські музеї. Це пограбування українських музеїв — найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни. Так, росіяни за час від початку повномасштабного вторгнення вкрали в Україні десятки тисяч предметів мистецтва, зокрема ті артефакти, вік яких сягає кількох тисяч років. Про це свого часу повідомляло видання The New York Times. За словами експертів, це найбільша крадіжка предметів мистецтва з часів Другої світової війни, коли нацисти грабували Європу. Так росіяни мають на меті позбавити Україну її культурної спадщини.
Раніше команда міжнародних вчених та експертів із цифрових зображень помітила закономірність у крадіжках російськими військами цінних артефактів з українських музеїв на окупованих територіях. Антрополог Браян Деніелс, який працює з археологами, істориками та фахівцями з цифрових зображень, зазначав: «Можливо, все це є частиною підриву ідентичності України як окремої країни, з претензією на законне володіння росією усіма їхніми експонатами». «Це не те, що один солдат кладе срібну чашу у свій рюкзак… Це набагато, набагато більший масштаб», — додає головний радник The Art Loss Register Джеймс Реткліфф.
Тільки у Херсоні росіяни вкрали понад 15 тисяч предметів образотворчого мистецтва та унікальних артефактів. Українські офіційні особи зазначають, що російські війська пограбували або пошкодили понад 30 музеїв — серед них кілька в Херсоні, в Маріуполі та Мелітополі.
Оскільки українські слідчі все ще каталогізують втрати, кількість викрадених речей, ймовірно, зростатиме. У кожному випадку свідки мародерства повідомляли про централізовано контрольовану операцію під керівництвом експертів.
«Кожен клієнт зараз на ринку мистецтва насторожений, — каже Реткліфф. — Кожен аукціонний дім, який побачить предмети з України, почне ставити багато запитань». За його словами, його організація вже зареєструвала понад 2 тисячі експонатів з України, які, як вважають, були вкрадені та перебувають під загрозою, серед них картини з Херсонського художнього музею та скіфське золото з Мелітополя.