Передплата 2025 «Добра кухня»

Місяць інформації про меланому: як вберегти себе від найагресивнішого раку шкіри

Щороку, з настанням літа, медики попереджають: при­хильники засмаги потрапляють у групу ризику, а банальна родимка може перетворитися на злоякісну пухлину — ме­ланому. Це одна з найбільш злоякісних пухлин людини, яка часто рецидивує і метастазує, розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи

Фото pexels
Фото pexels

Зазвичай метастази меланоми з’являються протягом першого року від початку захворювання. Метастазуван­ня частіше спочатку відбувається в лімфатичні вузли, згодом по­ширюється на легені, печінку, кістки, головний мозок.

За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструють приблиз­но 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою. В Україні є близько 30 000 хворих на меланому, щороку кількість їх зростає на 3−7%.

Особливо обережними із сон­цем слід бути людям з групи ризи­ку: у яких дуже біла шкіра, веснян­ки, наявність в анамнезі сонячних опіків, навіть отриманих в дитя­чому, підлітковому, юнацькому віці; у кого багато родимок або диспластичних невусів (фактор множинності невусів (понад 50) збільшує ризик розвитку мелано­ми), та у кого є сімейний анамнез меланоми, раку молочної залози та яєчників.

Головна лікарка Інсти­туту дерматології та кос­метології, координаторка пан'європейського проєкту «Євромеланома» в Україні, дер­матоонкологиня Ольга Бого­молець застерігає: «З огляду на агресивність меланоми, лікування захворювання — складний процес, результат якого залежить насам­перед від своєчасного звернення до фахівця з приводу будь-яких змін шкірного покриву. Оптималь­ним методом діагностики у разі самостійного звернення пацієнта зі скаргами на симптоми, харак­терні для меланоми, є цифрова дерматоскопія. Завдяки йому можна, не порушуючи шкірного покриву, заглянути в родимку на кілька міліметрів. Робиться зні­мок, і на екрані комп’ютера його розглядають, щоб визначити, чи є привід для занепокоєння. Ці знімки можна і потрібно робити щороку, щоб відстежувати істо­рію в динаміці». Коли діагности­ка проводиться на ранніх етапах розвитку меланоми, можливе її лікування методом хірургічного втручання. І навпаки, у разі піз­ньої діагностики важко запобігти глибокому поширенню метастазів до внутрішніх органів та уникнути несприятливого прогнозу. Тому профілактика є єдиним дієвим та ефективним способом боротьби з меланомою.

«Вкрай важливо, щоб діагнос­тику та, за потреби, видалення родимки проводив саме лікар-дерматоонколог, — рекомендує лікарка, — який попередньо про­веде ретельний огляд невуса і ви­далить його відповідно до вимог медичних стандартів».

На що звернути увагу, аби не пропустити меланому? Про­фесорка Ольга Богомолець рекомендує запам’ятати слово «АКОРД» (ознаки переродження родимки):

  • А — родимка Асиметрична
  • К — має нерівні Краї
  • О — змінює Окрас
  • Р — збільшується у Розмірах
  • Д — Динаміка зміни кольору, збільшення розміру та зміни кра­їв, а також наявність таких симп­томів, як кровоточивість та свер­біж, можуть свідчити про злоякісні утворення.

Щоб вберегтися від мелано­ми, слід:

  • самостійно оглядати родим­ки;
  • не перебувати на сонці з 10-ї до 16-ї години; уникати сонячних опіків шкіри — застосовувати за­хисні креми (SPF не менше ніж 15);
  • захищати шкіру від сонця одягом з натуральних тканин. Не забувати про капелюх або панаму (особливо чоловікам, які мають частковий волосяний покрив на голові чи взагалі не мають його, адже саме там часто виникають меланоми у чоловіків);
  • не заклеювати родимки пластирем;
  • уникати контакту шкіри в ді­лянці родимок із хімічними по­дразниками;
  • уникати травмування роди­мок.

До теми:

Із 2009 року у День меланоми щорічно по всій країні проводять­ся безкоштовні огляди населення на предмет раннього виявлення злоякісних новоутворень шкіри в клініках та кабінетах лікарів, що доєднуються до проєкту.

З 2020 року безкоштовна діагностика проводиться не лише в клі­ніках, а й онлайн. Кожен українець з будь-якої точки країни та світу має змогу пройти дистанційну діагностику родимок та підозрілих новоутворень шкіри безоплатно на сайті stop-melanoma.net/. Для цього необхідно заповнити анкету та завантажити фото новоутворення, після чого пацієнт отримає відповідь лікаря з попе­реднім діагнозом та рекомендаціями