Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Дика природа хоче, щоб до неї ставилися по-людськи

Ще півтора місяця для братів наших менших триватиме «сезон тиші». Звірина зайнята вихованням потомства. Не заважаймо їй!

Цей зайчик ледь не потрапив під косу. Коли він оговтався від переляку, пан Петро відніс його на старе місце у траві. Там його знайшла мати-зайчиха... Фото автора.
Цей зайчик ледь не потрапив під косу. Коли він оговтався від переляку, пан Петро відніс його на старе місце у траві. Там його знайшла мати-зайчиха... Фото автора.

У ці весняні дні природа активно оновлюється. Дають життя своїм нащадкам і тварини. Нам, людям, своїми діями, навіть присутністю важливо не зашкодити фауні у період її розмноження і догляду за народженою малечею. Це не просто побажання — вимога закону України «Про тваринний світ». Він, зокрема, прописує, що брати наші менші мають право на «сезон тиші», який триває два з половиною місяці, з 1 квітня по 15 червня. Якщо хтось ненавмисно все ж порушив це правило, треба мінімізувати наслідки…

Косив траву — знайшов зайченя

Після рясних дощів у саду пана Петра рослинність піднялася до колін. Узяв косу, щоб навести лад. Вже майже завершував косити, глянь, а за кілька кроків трава розсувається, наче хтось по ній повзе. Спочатку подумав, що то лізе до потічка жаба. Коли ж підійшов ближче, побачив зайченя, яке заплуталося у високих стеблах.

Природоохоронці радять підбирати потомство дичини лише у крайньому разі - коли йому загрожує небезпека. Фото автора.
Природоохоронці радять підбирати потомство дичини лише у крайньому разі - коли йому загрожує небезпека. Фото автора.

Господар побоявся залишати малюка на місці - ану його підстереже лис, який шастає у лісі, що за якихось сорок метрів від подвір‘я. Узяв маленького вухастика на руки, помістив у паперову коробку і пішов радитися до сусіда. А той порекомендував повернути малого туди, де його знайшли. Мовляв, зайчиха знайде своє дитинча, нагодує, відведе/віднесе у безпечне місце.

Так пан Петро і зробив. А невдовзі неподалік того місця, на посівах ярої пшениці, я побачив дорослого зайця — він принюхувався, піднімався на задні лапи, крутив головою, наче когось шукав. Думаю, знайшов свою «згубу»…

У лісі слухайте не музику — спів птахів

Найкраща допомога безпорадній, здавалося б, дикій тваринці, яка недавно з‘явилася на світ — не турбувати її. Батьки крихітного зайченяти, козеняти, кабанчика, пташеняти самі допоможуть своїм дітям. Втручання людини можливе лише, якщо для малюка є серйозна загроза, скажімо, неподалік бігають у пошуку здобичі бродячі собаки.

Філія Всесвітнього фонду дикої природи в Україні поширила правила поведінки людей у лісах, степах, біля водойм у важливий період розмноження козуль, кабанів, зайців, борсуків, зубрів, оленів, лосів, ведмедів, рисів, бобрів, рептилій, плазунів, риби та всякого птаства.

Найперше правило: серед природи треба поводитися як у храмі, дотримуватися тиші. Тварин і їхнє потомство лякає стрільба, вибухові роботи, розпалювання багать, крики, гучна музика, шум транспорту, запуски феєрверків. Не ходіть у гущавину, кажуть природоохоронці - саме там дичина облаштовує свої оселі, виховує свій «дитсадок». Безцеремонне втручання у життя звірів спричиняє стрес лісовим мешканцям, який може призвести до каліцтва, а то і загибелі представників фауни. Тож, якщо вже вирішили відпочити від міської суєти, із гаджетів до лісу беріть хіба що фотоапарат. Насолоджуйтеся там не багатодецибельними радіоритмами, не голосними телефонними балачками, а співами птахів…