Нове укриття на ЧАЕС коштуватиме Україні $600 мільйонів на рік

Фінансування експлуатації нового безпечного укриття над енергоблоком №4 Чорнобильської АЕС коштуватиме Україні близько 600 мільйонів на рік.

Про це на прес-конференції з нагоди завершення насування конфайнмента сказав міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Що стосується фінансування експлуатації нового безпечного укриття, то у нас прораховані цифри - це близько 600 мільйонів на рік. Ці кошти Україна почне витрачати після введення в експлуатацію укриття. З цього моменту Україна перестає робити внески до міжнародних фондів, за рахунок яких фінансувалося будівництво. Ці видатки є співрозмірними і ми запланували їх у бюджеті 2018 року", - зазначив міністр.

Раніше Семерак заявив, що Україна розраховує на подальшу підтримку міжнародних партнерів після введення у експлуатацію нового безпечного конфайнмента.

У 2018 році, після введення в експлуатацію нового безпечного конфайнмента, розпочнеться розбирання нестабільних конструкцій об’єкту «Укриття» та залишків енергоблоку №4. Крім того, Україні необхідно здійснити розробку зазначеного проекту.

Сьогодні завершилось насування нового саркофагу на ЧАЕС

На Чорнобильській АЕС завершено насування арки нового безпечного конфайнменту на об’єкт "Укриття" 4-ого енергоблоку.

З цієї нагоди сьогодні о  12 годині на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС пройшли урочистості за участю керівництва української держави, міжнародних донорів і партнерів з реалізації цього масштабного проекту, передає Радіо Свобода.

Встановлення нового укриття дає змогу перейти до робіт із демонтажу конструкцій, вилучення та подальшої утилізації паливовмісних і радіоактивних матеріалів.

"Завершення насування конфайнменту свідчить про початок наступного, третього етапу ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції — поступового і поетапного перетворення четвертого енергоблоку ЧАЕС на стабільний і безпечний об’єкт", - заявив міністр екології і природних ресурсів України Остап Семерак.

Новий безпечний конфайнмент — це найбільша рухома споруда на суші, яку коли небудь будували. Він покликаний захищати радіоактивні уламки реактора та об'єкт "Укриття" принаймні впродовж одного століття.

Будівництво нового безпечного конфайнменту здійснювали фахівці французького концерну Novarka та українські спеціалісти за кошти 28 держав-донорів. Споруда обійшлася приблизно в 1,5 мільярда євро. Проектний термін експлуатації об’єкта — 100 років.

Порошенко: "Аварія на ЧАЕС була не таким страшним випробуванням для України, як російська агресія"

Президент подякував міжнародній спільноті за допомогу в будівництві нової захисної арки над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.

Під час промови на урочистій церемонії, присвяченій завершенню її насування на енергоблок, Порошенко сказав, що міжнародна солідарність дозволяє впоратися з будь-якими випробуваннями і висловив надію, що світ ще раз продемонструє свою підтримку Україні для припинення російської агресії.

"Усі знають, як складно зараз Україні. Ніхто і уявити собі не міг, що чорнобильське випробування буде не найгіршим і не найстрашнішим, що доведеться пережити Україні. І що Україна будуватиме арку і безпечний конфайнмент в умовах війни, коли вона захищається від російської агресії", - заявив Порошенко.

Джерело: Лівий берег

Герметизація четвертого енергоблоку ЧАЕС

Конструкція заховає радіоактивні відходи, які утворилися під час катастрофи 30 років тому.

У вівторок, 29 листопада, завершиться процес герметизації четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. Про це кореспонденту Тижня повідомили в інформаційній групі ЧАЕС.

Як розповіли в інформаційному центрі, об’єкт «Укриття» над енергоблоком встановили 27 листопада о 14:00. В Арці передбачені інженерні приміщення для спостереження за тим, що відбувається всередині, контролю температури, вологості тощо.

Європейський банк реконструкції та розвитку створив ролик про те, як відбувалося насування арки.

Новий безпечний конфайнмент Чорнобильської АЕС — найбільша з колись побудованих рухомих наземних конструкцій довжиною 165 м, заввишки 110 метрів і загальною вагою 36200 т. 

14 листопада стартував процес насування в штатне положення арки, яка вкриє радіоактивні відходи, що утворилися в результаті катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

Джерело: Тиждень.ua

На Чорнобильській АЕС офіційно відкриють новий захисний щит

В Україні 29 листопада відбудеться офіційна церемонія відкриття нової гігантської структури, конфайнменту. 

Він надалі запобігатиме витоку радіації зі зруйнованого внаслідок катастрофи 1986 року на Чорнобильській АЕС четвертого енергоблоку.

Споруда висотою 108 метрів коштувала приблизно 1,6 мільярда доларів, фінансування надав Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Нова арка здатна витримувати землетруси і екстремальні погодні умови і має вберегти від випромінювання зі зруйнованого реактора впродовж століть.

Всередині нове укриття містить обладнання для моніторингу та автоматизовані системи пожежогасіння.

За оцінками ООН, близько 4 тисяч людей померли або безпосередньо внаслідок аварії 1986 року або згодом — від раку та інших причин, пов’язаних з радіацією. Екологічні активісти, зокрема, Greenpeace, називають значно більше число загиблих — аж до 100 тисяч людей.

Джерело: Радіо Свобода

Над Чорнобильською АЕС встановили новий саркофаг

Французька компанія Novarka завершила встановлення захисного саркофагу над четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції.

Новий 36 000-тонний саркофаг у вигляді арки встановили над пошкодженим реактором АЕС, пише Gazeta.ua.

Висота арки складає 110 метрів, а ширина і довжина відповідно 257 і 165 метра. Величезну сталеву конструкцію перемістили загалом на понад 300 метрів.

Очікується, що нове покриття дозволить демонтувати власне сам четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС. Для цього всередині нову арку обладнали системою кранів, що допоможуть дистанційно регулювати і розбирати старий саркофаг. За оцінками фахівців, всередині старого укриття, знаходиться не менше 180 тонн радіоактивного палива в різному стані і близько 30 тонн пилу, що містить трансуранові елементи.

Старому укриттю вже більше тридцяти років, його звели незабаром після катастрофи на станції 26 квітня 1986 року. Термін служби цього об'єкта закінчився ще десять років тому, і після цього його старі конструкції неодноразово зміцнювали.

Нагадаємо, прес-служба ЧАЕС напередодні попередила, що у період робіт по переміщенню конфайнмента відвідування туристами Чорнобильської станції тимчасово призупинено.

Чорнобильську АЕС остаточно закрили 15 грудня 2000 року, але процес виведення її з експлуатації, згідно з графіком, повинен закінчитися тільки в 2064-м, і в загальному на це потрібно близько 4 мільярдів євро.