Передплата 2024 «Добре здоров’я»

На уран із Ніґеру поклав око кремль?

Військова хунта, що дружить із рф, позбавила французів ліцензії на розробку перспективного родовища. Запаси урану там — найбільші у світі

Відкритий урановий рудник на родовищі Арліт експлуатували французи. Тепер мають клопіт, бо військова хунта Ніґеру експорт урану заборонила... Фото scmp.com
Відкритий урановий рудник на родовищі Арліт експлуатували французи. Тепер мають клопіт, бо військова хунта Ніґеру експорт урану заборонила... Фото scmp.com

Французька компанія Orano, що спеціалізується на виробництві ядерного палива, втратила цінну ліцензію на видобуток урану в Ніґері (африканська держава на південь від Алжиру й на схід від Малі). Це наслідок зростання в Ніґері російського впливу: кремль налагодив тісну співпрацю з тамтешньою військовою хунтою, яка прийшла до влади у серпні 2023 року. У Ніґері є за що боротися: за даними Euratom, 2022-го саме в Ніґері видобули чверть урану для потреб атомних електростанцій Європи.

Згідно з фінансовими ре­зультатами за перше півріччя 2024-го, Orano мала збиток у розмірі 133 мільйони євро. Од­нак на цьому проблеми фран­цузької компанії не завершу­ються: минулого місяця Orano втратила ліцензію на видобуток урану з рудника Імурарен у Ніґе­рі. Це найбільше родовище ура­ну у світі, запаси оцінюють у 200 тисяч тонн.

Перед тим військова хун­та Ніґеру вирішила перегляну­ти підписані раніше угоди щодо видобутку урану у цій країні. І по­передила: якщо до 19 червня на родовищі Імурарен не буде руху, ліцензію компанії Orano буде анульовано… Так і сталося.

Розпочати видобуток на Іму­рарені французи планували ще 2015 року, але роботи там було зупинено — через падіння сві­тових цін на уран після аварії на японській АЕС «Фукусіма» (2011 рік). За даними французьких ЗМІ, компанія Orano, яка веде бізнес у Ніґері вже понад пів сто­ліття, інвестувала у розробку ро­довища Імурарен загалом понад мільярд євро. Тепер, очевид­но, ці величезні кошти францу­зи втратять.

У Ніґері Orano експлуатува­ла інший урановий рудник — Ар­літ на півночі країни. Тепер Areva Somair, дочірня компанія Orano, матиме величезні проблеми з продажем уранової руди, видо­бутої в Арліті, адже нещодавно військова хунта Ніґеру заборо­нила експорт урану…

Уранову руду з родовищ у Ні­ґері вважають найбільш якісною у цілій Африці. Подейкують, око на ніґерський уран поклав пу­тінський «Росатом»… У берез­ні цього року глава хунти Ніґеру генерал Абдурахман Чіані спіл­кувався з правителем рф те­лефоном, а менш ніж через мі­сяь до Ніґеру прибули російські військові - близько 100 осіб зі складу Африканського корпусу, сформованого «на руїнах» ваґ­нерівців і підпорядкованого мі­ністерству оборони рф.

До речі, за однією з версій, саме Африканський корпус рф міг бути причетним до маса­кри ваґнерівців на кордоні Малі з Алжиром. Кілька днів тому по­встанці-туареґи влаштували у пустелі Сахара засідку на росі­ян: кількадесят ваґнерівців уби­ли, кільканадцять узяли в полон. А ну як маршрут руху їхньої ко­лони «злили» туареґам ватажки Африканського корпусу? Крива­ві «розбірки» між двома бандами російських воєнних злочинців…

Іще минулого року африкан­ський Ніґер був союзником За­ходу (зокрема, Франції, яка має багато атомних електростан­цій, а значить, потребує чима­ло урану). Але потім військові під орудою генерала Тіані (і за під­тримки кремля?) здійснили пе­реворот і відсторонили від влади президента Мохаммеда Базума.

Новий уряд Ніґеру воліє дру­жити не із Заходом, а з москвою. Як наслідок, у грудні 2023 року з Ніґеру був «випханий» військо­вий контингент Франції, а потім і США вирішили забрати з цієї аф­риканської країни близько тисячі своїх вояків.

Схожі новини