Прийшли у вишитих сорочках, поверталися у чернечих рясах…
У Крехівському монастирі відбувся обряд облечин, після якого п’ятеро ченців розпочали новий етап життя — новіціят
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/517148/chentsi.jpg)
У Крехівському монастирі Святого Миколая отців-василіян УГКЦ п’ятеро юнаків розпочали новий етап свого життя — новіціят, тобто дванадцятимісячне випробування та навчання. Перехід до нього розпочався обрядом «облечин» (назва походить від слова «облачатися», «одягатися», а в церковному середовищі означає «приймати певний одяг під час посвячення»). Журналістка «Високого Замку» спостерігала за цим дійством.
Облечини у чернечий одяг відбулися за окремим обрядом під час Архієрейської Божественної Літургії, яку очолив Апостольський Екзарх для українців візантійського обряду в Італії Преосвященний владика Діонісій Ляхович. Співслужили настоятель Крехівського монастиря отець Володимир Маланюк та інші представники духовенства. Чин облечин уділив отець Йосиф Кралька (ЧСВВ, Чин Святого Василія Великого), Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8.jpg)
Винуватці події прийшли на Святу Літургію у вишитих сорочках. Зачитали заяву про вступ до новіціяту. Далі прийняли постриг, одягнули монаший габіт, який вважається символом особливої посвяти Богові, а також ремінь — як знак готовності душі до духовного подвигу, каптур та одержали вервицю і хрест, що є символом божественної любові.
Кожен із кандидатів (віком від 17 до 40 років) згідно з традицією обрав чернече ім'я. Маркіян Калітовський буде братом Давидом, Василь Ганик — братом Димитрієм, Артем Потапенко — братом Матеєм, Олег Бандрівський — братом Платонідом, Василь Павлюк — братом Рафаїлом.
Своє благословення новопосталим новикам уділив владика Діонісій. 62 роки тому він теж пройшов облечини. Надалі, зазначив владика, на цьому шляху було всяке: доводилося спати як на землі, так і в п’ятизіркових готелях… Але важливо відгукнутись на заклик Ісуса йти за Ним і витримати усі випробовування. Хрест, отриманий на облечинах, як реліквію, зберігає досі.
Далі юнаки вже у новому статусі, у монаших рясах, розійшлися спілкуватися зі своїми родичами, друзями та знайомими, які приїхали розділити з ними свято.
Я поговорила з великою родиною брата Матея (Артема Потапенка). Мама, бабуся, дідусь та інші гості були у вишиванках, у піднесеному настрої.
Запитую новопосталого брата Матея, чому саме таке ім'я обрав. «В Євангелії описано про покликання апостола Матея, котрого звали Левій. Левій-Матвій був покликаний Ісусом Христом. Він встав і пішов за Богом, — каже. — До того збирав мито. Я сповнений великою радістю, що одягнув чернечий одяг. Розумію той обов’язок, який відтепер на мене покладається».
Мама брата Матея Ольга Білик не приховувала свого хвилювання, а слова її вражали до сліз: «Не люди обирають таку дорогу, а Ісус. Тішуся з такої любові Бога до мого сина. Єдине, що прошу у Бога і Матінки Божої, щоб допомогли йому вистояти на тому шляху, який обрав. Не переживаю за свою старість, думаю лишень про нього. Моє серце буде завжди там, де мій Матей. Прошу Господа, щоб він витримав усі спокуси та випробування».
Жінка з квітня 2022 року служить у ЗСУ. Була в різних місцях бойових дій — у Красній Горі, населених пунктах під Бахмутом… Бабуся брата Матея каже, що їм, звісно, вдома не вистачатиме Артема, але переконана, що він зробив правильний вибір.
Прийняті на новіціят ченці матимуть рік випробувань і навчань. Цей час дається для того, щоб кожен міг глибше пізнати своє святе покликання. Це їхній перший крок після року, який прожили в монастирі як кандидати. Поступово переходитимуть на наступні етапи чернечого життя, щоб поглиблювати свій вибір.