«Чортків єднає»: сорок родин переселенців отримали дах над головою
У Чорткові Тернопільської області старий студентський гуртожиток став прихистком для ВПО, інвестори зробили будівлю енергетично незалежною із сонячними панелями
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/517292/chortkiv.jpg)
У містечку Чорткові Тернопільської області реалізували унікальний в Україні соціальний проєкт для вимушених переселенців «Чортків єднає». Це сучасний житловий комплекс, який переобладнали зі старого закинутого гуртожитка Чортківської гімназії № 3. Сорок родин ВПО з регіонів, де триває війна та окупація, запустили у новенькі квартири у травні цього року. Комплекс «Чортків єднає» відвідала журналіст «ВЗ» у рамках престуру Харківського пресклубу.
Гуртожиток реконструйовано та енергоефективно модернізовано завдяки програмі «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом. Екскурсію комплексом проводить міський голова Чорткова Володимир Шматько. Він каже, що перебудова та модернізація коштували майже 2 мільйони євро. Зі старих кімнат колишнього студентського гуртожитка створено просторі 44 квартири, з них 39 — це smart-квартири для родин, чотири окремі кімнати для людей з інвалідністю та одна кімната загального типу. Житло отримали 40 родин ВПО.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B24.jpg)
«Проєкт „Чортків єднає“ цінний для нашого міста, завдяки йому з’явилося модернізоване житло. А ще він привів гроші в місцеву економіку — для людей, які тут живуть, працюють в місцевих комунальних підприємствах, малому бізнесі та міській раді. У гуртожитку провели повну термомодернізацію будівлі та підвалу, замінили дах, усі вікна та двері, — продовжує розмову Володимир Шматько. — Збудували захисне укриття, яке слугуватиме також і учням Чортківської гімназії № 3. Встановили нову систему опалення, індивідуальний тепловий пункт, нові твердопаливні котли, зробили внутрішні ремонти… Придбали у кожну квартиру меблі, побутову техніку та сантехніку, облаштували дитячий простір всередині будівлі та дитячий майданчик надворі. На даху будівлі - сонячні панелі. Ключі для проживання у будинку „Чортків єднає“ вручили людям з інвалідністю, сім'ям, де чоловіки або дружини воюють на фронті, які втратили рідних на війні, які офіційно працюють у Чортківській громаді та одиноким матерям з дітьми».
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B25.jpg)
Усі жильці комплексу «Чортків єднає» мають доступ до пральної машини та сушарки. Тут працює чимало пральних машин є дошки для прасування.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B26.jpg)
Житло для людей з інвалідністю має інше планування, ніж звичайні квартири. Кімнати облаштували на першому поверсі. В інклюзивних кімнатах є індивідуальний холодильник, шафи та ліжка. Ванні кімнати та вбиральні облаштували спеціальними поручнями, аби було зручно для людей у кріслах колісних.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B22.jpg)
Запитую про умови проживання ВПО. Мер Чорткова каже, усі переселенці мешкають у квартирах безоплатно і будуть жити стільки доведеться (принаймні до завершення воєнного стану). А ось за комунальні послуги потрібно сплачувати «за лічильниками», інваліди мають пільги. Суму за опалення та вивіз сміття розділяють на кількість мешканців.
Квартири у будинку проєкту «Чортків єднає» не можна приватизувати, це комунальна власність міста. Помешкання віддали ВПО на тимчасово. Володимир Шматько каже, можливо, уряд запропонує варіанти приватизації цих квартир. Тоді у ВПО, які втратили своє житло на сході та півдні буде можливість жити у власних помешканнях.
На першому поверсі працює соціальна перукарня та кімната ремонту взуття. На черзі — відкриття ательє ремонту одягу. У перукарні та майстерні взуття працюють вимушені переселенці родом з Херсону. Це сімейна пара Кончаковських, які приїхали на Тернопільщину у квітні 2022 року. Пані Ірина Кончаковська — перукар, навички отримали завдяки перекваліфікації від Центру зайнятості. Її чоловік Віктор — майстер з ремонту взуття.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B28.jpg)
Обом вистачає роботи та клієнтів, ціни на послуги наполовину нижчі, ніж у закладах Чорткова. Скористатися перукарнею та майстернею взуття можуть не лише жильці комплексу «Чортків єднає», а й мешканці Чорткова.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B29.jpg)
«Ми не хотіли залишатися в окупованому Херсоні, там було небезпечно, — ділиться враженнями Ірина Кончаковська. — росіяни постійно вимикали зв’язок, інтернет, аптеки та магазини були порожні. Про медичну допомогу годі й говорити… Ми боялися, що не зможемо знайти необхідні ліки для дітей та надати допомогу за потреби. Виїхати та облаштуватися у нових містах допомагали волонтери. Майже все довелося залишити у Херсоні й почати з нуля. Орендувати житло і сплачувати за комунальні послуги досить таки дорого. Наприклад, нам обходилося в 10 тисяч гривень. Тут нам усе дуже подобається. Зараз маємо гарне житло, роботу. Наші діти мають можливість відвідувати дитсадок та школу».
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/08/%D1%87%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B27.jpg)
Чи планує сімейна пара перукаря та майстра взуття повернутися в Херсон? В один голос відповіли, що повертатися просто немає куди. У їхній будинок у Херсоні влучили три ракети, одна досі виглядає з даху… Планують залишитися в Чорткові назавжди. «Нашій родині подобається тут, а діти почуваються як удома. Бо вся Україна — наш дім!»