Передплата 2024 ВЗ

“Справа Чауса — коктейль політики й криміналу”

Колишні генпрокурор і нардеп кажуть, що перед затриманням із суддею-хабарником кілька разів зустрічався президент Зеленський

Навіть у політичне міжсезоння центральна влада не дає нам занудьгувати, провокуючи резонансні скандали. Ось і зараз на наших очах за участі державних інституцій, які діють поза рамками закону, розгортається напівдетективна «візайтійська» історія, якої у цивілізованій правовій державі апріорі бути не могло б. Ідеться про «справу Чауса», яка через приватні інтереси осіб на високих посадах завдає величезного удару по авторитету України.

У середу, 4 серпня, Вищий антикорупційний суд обирає запобіжний захід колишньому судді Дніпровського райсуду Києва Миколі Чаусу. У судову залу він потрапив із СІЗО під ескортом спецназу СБУ, який кілька днів тому доставив підозрюваного у корупції ексслужителя Феміди до столиці зі села Мазурівки на Вінниччині. Дивним чином звинувачений у корупції опинився в елітній лікарні «Феофанія», де лікують владну верхівку…

Читайте також: НАБУ затримало Чауса

Крім відомства Івана Баканова, до затримання і етапування Чауса були також причетні поліція, Національне антикорупційне бюро. Кожна інстанція діяла наввипередки. Хлопці в амуніції НАБУ і СБУ ледь не почубилися між собою, намагаючись, за вказівкою свого начальства, першими затримати «клієнта»…

Читайте також: Боротьба за Чауса. У мережі з'явилося відео гонитви НАБУ за авто СБУ

Суддю Чауса називають символом беззаконня і суддівської корупції в Україні. Він був одним із тих людей у мантіях, які у часи Януковича виносили замовні неправові вироки проти учасників Автомайдану, хто толерував кримінальних авторитетів, виводячи їх з-під відповідальності, у кого навіть були такси на позитивні судові рішення. У серпні 2016-го співробітники НАБУ затримали Чауса, коли у себе на городі закопував слоїки зі 150 тисячами хабарних доларів. Заарештувати суддю відразу не могли, бо згоди на це тривалий час не давала Верховна Рада. Коли ж НАБУ отримала такий дозвіл, Чаус встиг нелегально перетнути кордон з Україною і сховатися у сусідній Молдові (є дані, що до цієї втечі причетний його тодішній адвокат, а нині — заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов).

Оголошений у міжнародний розшук Чаус сподівався отримати політичний притулок у Кишиневі, але йому відмовили. Повинні були екстрадувати до Києва, однак у квітні цього року троє невідомих осіб викрали його у центрі молдовської столиці. І, скориставшись машиною українського посольства (!) безперешкодно вивезли суддю-втікача в Україну. Керівництво Молдови каже, що в операції із викраденням брали участь українські спецслужби і дипломати. Ба навіть — Міноборони, на базі якого згодом начебто утримували Чауса. Президентка Молдови Мая Санду звернулася до Зеленського, вимагаючи пояснень, просила про допит 12 ідентифікованих осіб, включаючи самого Чауса, але Банкова проігнорувала ці запити. Зробила вигляд, що нічого страшного не сталося. І цим суттєво нашкодила нашим добросусідським відносинам з Кишиневом.

Читайте також: Правоохоронці у Молдові визначили людей зі спецструктур України, які брали участь у викраденні Чауса

Через п’ять місяців Чаус таки об’явився. Начебто добровільно (чомусь в одних шортах) прийшов в одну із сільрад на Вінниччині. Війт Груньківський викликав поліцію, щоб та передала розшукуваного «гостя» до суду. Але тут налетіла «Альфа» із СБУ і повезла Чауса до Києва. «Відвоювати» екссуддю у силовиків-конкурентів намагався спецназ НАБУ — бо саме у Артема Ситника порушували справу про хабарництво Миколи Чауса. Але в Івана Баканова (близький друг президента Зеленського) були агресивнішими у своїх діях. Здавалося що можуть застосувати зброю проти своїх колег…

Читайте також: Чауса знайшли на Вінниччині — ЗМІ

Більшість аналітиків вважає, що таємниче викрадення і кількамісячне переховування Чауса в Україні пов’язане із наміром команди Зеленського «вибити» із екссудді якийсь компромат на п’ятого президента Петра Порошенка — в обмін на лояльний вирок для цього екссудді. «Інформаційна бомба» проти політичного конкурента Зе-президента мала би підняти рейтинг одного і зруйнувати довіру до іншого. А ще — відвернути увагу наелектризованого суспільства від скандалу із «вагнерівцями», спецоперацію проти яких на догоду Росії «злили» на Банковій. На таку помсту може вказувати шок-інформація, яку оприлюднили колишні «люди Зеленського» — народний депутат Гео Лерос і ексгенпрокурор Руслан Рябошапка. За їхніми словами, ще до затримання Чауса з ним кілька разів зустрічався… президент України Володимир Зеленський. Банкова заперечує це. Але згадайте: раніше там так само вперто «віднєкувалися» від «справи вагнерівців», якої начебто ніколи не було, але потім, позичивши в Сірка очі, взяли свої слова назад…

Читайте також: «Подарунок» до свята

Народний депутат у парламенті 8-го скликання Борислав Береза назвав історію із Чаусом «катастрофічною». За його словами, ця історія свідчить про відсутність верховенства права в Україні. Про те, що у нас не функціонують державні інституції. «І все це свідчить про те, що Україна за Зеленського — це явна failed state — „провалена держава“, яка сьогодні не в змозі підтримувати своє існування, здійснюючи ті чи інші базові державні функції», — заявив експарламентарій.

Коли неприпустимі дії влади і силовиків, які заварили кашу з Чаусом, ошелешили громадськість, наших закордонних партнерів, «верхи», здається, трохи втихомирилися. Екссуддя опинився на лаві підсудних. Цікаво, чи вдалося режисерам цього політично-кримінального шоу вмовити Чауса на «співпрацю» — щоб «мочити» Порошенка? І які преференції отримає за це екссуддя? Схоже, у своїх намаганнях завербувати Чауса методів не добирали. Адвокат екссудді Ростислав Кравець уже заявив, що до його підзахисного застосовували тортури, що він був прикутим до ліжка, що йому не давали помитися. Що Чаус виїхав з України і повернувся сюди «не з власної волі». За словами адвоката, про всі ці «митарства» Чаус розповість у суді.

Команда «стоп» у перетягуванні повноважень між СБУ і НАБУ могла надійти після тривожного сигналу, який прозвучав від наших друзів із Вашингтона, які теж вражені міжвідомчою війною силових органів в Україні. У кінці серпня із візитом до Сполучених Штатів повинен вирушити президент України Зеленський. І перш ніж він проситиме про допомогу від Америки, його запитають про ці та інші антиконституційні інституційні розбірки. Про незаконний тиск на незалежне НАБУ, який відчувається чи не з перших днів приходу Зеленського до влади.

А ось думка представника української демократичної опозиції. Народний депутат від «Європейської Солідарності» Ірини Геращенко заявила: «Зеленському доведеться відповідати, хто давав добро на цю операцію, де і навіщо п’ять місяців незаконно утримували підозрюваного в корупції Чауса, який тепер отримає статус жертви, а не порушника закону. Бо ж очевидно, що викрадення людини за участі українських силовиків було неможливе без особистої відмашки президента…»

Коментар для «ВЗ»

Микола Голомша, професор права, співголова форуму «Українська альтернатива», у 2014 р. — перший заступник Генерального прокурора України

Я вважаю «справу Чауса» коктейлем політики і криміналу. Цей суддя був замішаний у справах Майдану, його використовувала влада Януковича. Такі люди опиняються «на гачку». Тож і Чауса почали використовувати у власних інтересах певні клани, певні новітні політики. Чинна влада шукала таких людей, щоб з їхньою допомогою порахуватися з владою попередньою. Саме тому Чауса викрали з Молдови…

Коли між силовими органами виникає протиріччя щодо їхніх повноважень (у цьому випадку — щодо підслідності «справи Чауса»), то згідно зі статтею 216 Кримінально-процесуального кодексу спір між НАБУ й іншими правоохоронними органами врегульовує Генеральний прокурор. Тож не треба було робити такого «цирку». Оскільки у СБУ є кримінальне провадження щодо викрадення Чауса, НАБУ було зобов’язане дати можливість Службі безпеки задокументувати всі протиправні дії щодо Чауса і попросити СБУ, щоб справу передали їм, оскільки мають кримінальне провадження про корупцію екссудді. НАБУ також повинно було звернутися до Генпрокурора, щоб той визначив підслідність справи. І у ГПУ мали би розібратися. А так все вийшло негарно. Це не робить честі правоохоронним органам, через дії яких Україну скомпрометовано на міжнародному рівні.

Думаю, у цій історії не обійшлося без участі нашого агресивного сусіда, без російських спецслужб, які могли спровокувати цю історію — щоб укотре показати Україну у непривабливому світлі, щоб посварити нас із Молдовою.

Читайте також: Справа Чауса — це продовження справи «вагнерівців»

Схожі новини