«Коли повернуся до Бучі, вивішу на подвір’ї синьо-жовтий стяг, із притулку візьму двох собак»
Волонтерка Христина Стець встигла втекти з містечка біля Києва, де рашисти влаштували масакру
Радіожурналістка, волонтерка Христина Стець родом зі Львова уже десять років мешкає у Києві. Пів року тому жінка придбала з сім’єю будинок у Бучі (за 25 кілометрів від Києва), з красивим затишним подвір’ям, і переселилася туди. Усі плани волонтерки вщент розбила війна, яку розв’язала рф... Перші вибухи, які пролунали вдосвіта 24 лютого, змусили Христину та її маму покинути Бучу й шукати безпечне місце.
«Поїхала до Києва, мешкала у квартирі родичів, – розповіла “ВЗ” Христина Стець. – У перший тиждень війни щоночі ночувала у метро. Там була до завершення комендантської години – 7-ї ранку. Вдень була волонтеркою. Останнім часом уже спала вдома. Коли на Нивках почалися обстріли з “градів” та за 700 метрів від мого будинку були запеклі бої, ми на кілька днів поїхали до центру столиці. Там мешкали у квартирі друзів, які виїхали з Києва. Пробули там кілька днів і знову повернулися на Нивки. Зараз тут тихо».
Христина вже побувала у звільненій від рашистів Бучі. Там зараз, каже, як після зйомок фільму про Армагеддон. Треба всюди бути уважним, щоб не натрапити на міну... «Із вулиць міста забирають тіла закатованих людей. Бачила на дорозі одне тіло, яке було замінованим. Сапери спершу обстежують центральні вулиці міста, пізніше дійдуть до закапелків, – розповідає журналістка. – Коли їдеш Ірпінем та Бучею, таке враження, що ти серед величезного сміттєзвалища, де все накидане у хаотичному порядку: лінії електропередач, стовпи, оборонні споруди, блоки, протитанкові їжаки, чимало повалених дерев і рашистської техніки. Є й осколки снарядів різного розміру. Цього всього настільки багато... І серед цього хаосу прокладена дорога, якою проїжджали наші військові. Бачиш слід від коліс і розумієш, що це дорога... Інколи ловила себе на думці, що не можу зрозуміти, де саме я у Бучі. Будинки, супермаркети та торгові центри, по яких можна було орієнтуватися, настільки розтрощені... Мені було важко впізнати торгово-розважальний центр «Жираф», що на межі між Бучею та Ірпінем. Не з першого разу зрозуміла, що це. У Бучі багато повністю розвалених будинків”...
Запитую, у якому стані її будинок у Бучі. «Зі своїм будинком давно попрощалася, – каже Христина. – Не переймалася, що з ним буде. У контексті останніх подій зрозуміла, що це не має жодного значення. Ти живий – і це те, що може бути добрим у твоєму житті... Коли приїхала до Бучі, відвідала своїх сусідів, щоб дізнатися, чи мають вони що їсти й пити. Дякувати Богу, усі живі й здорові. З’ясувалося, що мій будинок цілий, але рашисти приходили “у гості». Розбили дерев’яні двері. Перерили все, що можна – шафи, тумбочки... Будинок виглядає як після роботи професійних грабіжників. Чи щось вкрали, не бралася досліджувати, може, згодом виявлю... Є й позитив – біля мого будинку у Бучі на клумбі зацвіли весняні квіти».
“В одній точці роздачі гуманітарки зібралися близько сотні людей, – розповідає волонтерка. – Багато людей поки що бояться виходити з домівок. Плачуть, коли бачать наших військових... Люди з приватного сектору весь цей час жили майже без хліба. Ні газу, ні світла, ні води у Бучі зараз немає... Сусіди, які залишилися у Бучі і переховувалися в укриттях, вижили завдяки курячим яйцям”.
«Після усіх цих жахливих подій одяг відійшов на другий план. І побутові речі на другому плані, – каже Христина. – Маю три светри і одні штани, і цього зараз вистачає... Коли це все завершиться і я повернуся до Бучі, то зроблю дві речі. Встановлю на подвір’ї величезний флагшток, де майорітиме синьо-жовтий стяг. З притулку візьму двох собак, які житимуть у нас на подвір’ї та стануть частиною моєї родини».
Читайте також: "Бучанська різанина": розстріляні тіла мирних мешканців лежать посеред вулиць