«Усі прекрасно пам’ятаєте НЕпідготовку до війни. У підручнику про це ні слова…»
У соцмережах вибухнув скандал щодо підручника з історії для 11-го класу. У ньому, стверджують критики, возвеличують президента Зеленського
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530805/pidruchnyk-foto.jpg)
В Україні як не підручник, то скандал! Цього разу у нього потрапив підручник історії України для 11-го класу (видавництво «Ранок», 2025 рік). Автори: Акім Галімов, Олександр Гісем і Олександр Мартинюк. Як зазначили критично налаштовані експерти, «у цьому підручнику — фальсифікація історії і культ особи Зеленського, особливо у фотографіях. Їх там аж вісім».
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%BF%D1%96%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA.jpg)
Про скандальний підручник у соцмережах розповіла вчителька історії з Києва Марія Воротило. Цей підручник роздали дітям… наприкінці березня. Випускникам через два місяці складати НМТ, а тут їм пропонують нові теми для вивчення. Раніше такого не було… У такий спосіб влада готується до виборів?..
«Що мене найбільше гнівить — це те, що підручник завершується 2024 роком, — написала, зокрема, у Фейсбуці Марія Воротило. — Між істориками є своєрідна домовленість: не обговорюємо професійно події, яким менше ніж 5 років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об'єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними. А якщо говорити про Україну — такі «молоді» події є ще неймовірно тригерними…
Отже, в 11-му класі ми тепер вчимо не тільки ковід, а й історію повномасштабної війни. І це дивна ситуація — обговорювати з дітьми події, учасниками яких були ці ж самі діти… Я не розумію, за якими критеріями обирали, про що говорити, а про що — ні.
От, наприклад, ви всі прекрасно пам’ятаєте НЕпідготовку до війни. Пам’ятаєте, як з осені 2021-го всі бігали, хвилювались, нервували через чутки. Як активізувались ТРО, скільки було навчань. І яка спокійна була влада — із шашликами, планами на Великдень… А День Єднання пам’ятаєте? Як закликали не поширювати паніку.
Як не була проведена евакуація (хоча б дітей!) з прикордонних територій, не закуплені ліки, майже повна відсутність укриттів. У підручниках про це ні слова… А варто, насправді, про це говорити, якщо вже ми підіймаємо на поверхню 2022 рік. І дітей варто запитати — а на їхню думку, враховуючи весь наш нинішній досвід, що треба було тоді робити?".
/wz.lviv.ua/images/articles/2025/04/%D0%BF%D1%96%D0%B4%D1%80%D1%83%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D1%96%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F.jpg)
Відреагував на критику викладачки один з авторів підручника, журналіст Акім Галімов. Ось що він, зокрема, написав у Фейсбуці:
«Новий підручник з історії України для 11-х класів, або не шукайте зради, де її немає… Для цього підручника проєкт «Реальна історія» надав понад 20 відео, що стосуються ХХ і ХХІ століть. Їх ми розробляли з фаховими істориками. Як і всі наші випуски. Ці відео слугують доповненням до інших навчальних матеріалів підручника, саме тому видавництво «Ранок» зазначило мене як співавтора. І я вдячний за можливість долучитися до цієї важливої, на мою думку, роботи. Чому? Тому що я вважаю, що діти мають виходити зі школи з глибшим розумінням своєї країни та її історичного шляху. І я далі буду робити те, у що вірю і чим займаюся вже майже 10 років, а саме — популяризувати історію України.
За останні три дні я спостерігаю за масштабною спланованою та очевидно замовною інформаційною атакою, яку вже в «кращих традиціях» підхопили російські медіа. У мережі поширюють фотографію підручника видавництва «Ранок», на якому зображене фото зі знаменитого звернення президента, що зроблене на початку повномасштабної війни та має стосунок до розділу про 2022−2024 роки. У чому проблема? У тому, що там є фотографія Верховного головнокомандувача!
Однак правда в тому, що у підручнику є чимало інших фотографій, але маніпулятори свідомо обрали саме цю. Є і Залужний, і Сирський, і звичайні люди, й іноземні політики…".
Викладачка історії Марія Воротило отримала море запитань, тож вирішила розповісти про свою позицію в інтерв'ю Бориславу Березі на його YouTube каналі.
«Я не можу сказати, що підручник зовсім поганий, — каже, зокрема, Марія Воротило. — Коли я почала його читати, у мене в голові був певний дисонанс. Теоретично вчителі історії мають право вибирати, який саме підручник повинен приїхати в школу. Але як показує реальність — більшість учнів отримали з історії саме цей підручник.
Багато хто звернув увагу на те, що один з авторів, Акім Галімов, не має історичної освіти, він журналіст, що працював над певними історичними темами. Я почала читати нові параграфи, де розповідається про правління Зеленського з 2019 р. і останні дати, які згадуються, це 2024 р., коли ЗСУ атакувало Курську область (росія). Ми бачимо яскраву політизованість цих параграфів… Багато політиків і досі при владі, а тому не можемо бути впевнені, що матеріал поданий без жодного тиску.
Хоч тема про повномасштабну війну, інформації про самих військових у підручнику не так і багато… Немає у підручнику карт (атласи можна купити додатково). Діти не запам’ятають дрібні локації: Попасна, Кремінна, діти не знають, де цей населений пункт розташований… Нам потрібні реальні люди, з їхніми історіями, з їхніми вчинками… І це би допомогло матеріал оживити. У підручнику лише одна фотографія колишнього Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного… Одна згадка про генерала Дмитра Марченка, що він відповідав за захист Миколаєва. І все… А Зеленського дуже (!) багато. Утім, речі, про які ми би хотіли поговорити, вони у підручнику не згадуються.
Що б я хотіла побачити у підручнику? Я би хотіла побачити дорослий підхід. Що я маю на увазі? Я би так розмовляла з дітьми на уроці:
«Дивіться, діти. Була така ситуація, осінь 2021 р. Дуже багато чуток… російські війська біля наших кордонів… Можливо, щось буде. Наші партнери публічно нас попереджали: „Буде вторгнення, готуйтеся!“. І ці діти, які зараз в 11-му класі, все це пам’ята-ють»…
Думка з приводу
Ірина ГЕРАЩЕНКО, народна депутатка («Європейська Солідарність»):
«Історія ще не сказала своє слово про роль Зеленського, тому не варто поспішати. Не варто впарювати політику замість історії і гратися у вибори. Бо це тупа передвиборча агітація, листівка, а не книжка».