«Для мене загадка, як айфони потрапляють на полиці»: що ховається за шлагбаумом митниці
Начальник Львівської митниці Андрій Кузнік в ексклюзивному інтерв'ю для «ВЗ» розповів про резонансні розслідування СБУ та НАБУ, нові методи боротьби з контрабандою, зокрема впровадження штучного інтелекту, та проблеми, які досі гальмують ефективну роботу митниці в умовах війни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531281/mytnytsia.jpg)
Останнім часом Львівську митницю «штормить». Днями СБУ проводила обшуки на пункті пропуску «Рава-Руська». Двоє інспекторів одержали неправомірну вигоду на суму 56 тисяч грн. Як стало відомо з компетентних джерел, хабар вимагали «за не створення штучних перешкод під час ввезення транспортних засобів на митну територію України…».
А перед тим митник, який працював на новому пункті пропуску «Нижанковичі», «дозволив» вивезти з України мільйони незадекларованої готівки. Хабар на суму 1500 доларів не хотів віддавати працівникам СБУ, тож з митника довелося знімати штани…
Журналістка «ВЗ» поспілкувалась з начальником Львівської митниці, підполковником СБУ у відставці Андрієм Кузніком, який розповів про резонансні розслідування на митниці.
«Митниця почала використовувати штучний інтелект»
— Наприкінці березня СБУ затримала керівника митного поста, який «дахував» чорний імпорт електроніки. Він допомагав бізнесменам «обходити» процедури розмитнення й уникати відповідних платежів до бюджету. Лише за одним із задокументованих епізодів «пропустив» продукцію без сплати мита на понад 11 млн грн. За цю послугу попросив для себе 23 тисячі доларів. Очевидно, що йдеться про організовані групи, які займаються контрабандою техніки. Чи повне розслідування у таких випадках проводить СБУ?
— Затриманий начальник поста допомагав ділкам за неправомірну вигоду переслати у поштових відправленнях електроніку, — каже начальник Львівської митниці Андрій Кузнік. — Це були вживані ноутбуки, заявленою вартістю до 150 євро, реальну вартість яких визначити складно. Він придумав собі відсоток, який має отримати… Ця людина працювала на митниці з 2002 р. На даний час він звільнений. Перевірка щодо цієї справи триває.
Як надалі запобігти таким оборудкам? Лише за березень через зону діяльності Львівської митниці переслано понад 2 млн поштових відправлень. Митниця почала використовувати штучний інтелект для визначення ризикових операцій під час переміщення міжнародних експрес та поштових відправлень. У перспективі штучний інтелект буде не тільки вивчати документи (наприклад, на товари, які задекларовані), а й співставляти заявлене у документах з фотографією зі скануючої системи. У цьому випадку інспектора значно менше залучатимуть до прийняття рішення.
Митниця потребує фінансових вкладень у модернізацію обладнання. Наприклад, коли реформували польську митницю, поляки отримали 190 млн євро.
«Знайшли у стінках автомобіля 425 айфонів — на загальну суму півмільйона доларів!»
— Останнім часом побільшало випадків ввезення в Україну нелегальних смартфонів. Чи є зрушення у цьому напрямку?
— За добу через пункти пропуску переміщується 1500 вантажних засобів. Для їх сто відсоткового контролю необхідно щоразу проводити повний митний огляд із поглибленим оглядом усіх конструктивних порожнин, що сильно вплине на пропускну здатність пунктів пропуску (з точки зору часу митного контролю та оформлення одного вантажного транспортного засобу). У звʼязку із цим проконтролювати кожну вантажівку важко. Так само надзвичайно важко проконтролювати кожну посилку.
Правоохоронці мають проводити слідчі дії від місць зберігання (накопичення) смартфонів та у такий спосіб виявляти контрабандні канали.
Наприклад, митники цього року виявили на «Угринові» бус, у якому був лише вживаний холодильник. Але коли почали ретельніше його перевіряти (простукувати), знайшли у стінках автомобіля 425 айфонів — на загальну суму півмільйона доларів!
Навіть у підлозі автомобіля можуть бути ніші, де ховають незадекларований товар. Ці ніші можна відкрити лише за допомогою пульта. Якщо не маєш інформації, то виявити такі таємні сховки можна лише за допомогою технічної експертизи. Якби митники згідно із законодавством мали право на проведення оперативно-розшукових заходів (слідчих дій у справах про контрабанду), інструментарій у нас був би ширший.
Зараз наш інструментарій закінчується у пункті пропуску: ми оглянули вантажівку, якщо є підозра — відправили її на поглиблений огляд. Якщо ми кожну вантажівку будемо ретельно перевіряти (без вказаних на те ризиків) черга з Польщі до України вишикується довжелезна…
— У вас є інформація, що правоохоронні органи працюють над виявленням контрабандних каналів Apple?
— Над виявленням контрабандних каналів працюють всі правоохоронні органи! Зокрема, наш департамент протидії митних правопорушень, координаційно-моніторингова митниця. 425 айфонів, які ми знайшли в «Угринові», — це великий контрабандний канал.
У 2023 р. співробітники Львівської митниці за чиїмось завданням випустили вантажний транспортний засіб, який по документах віз батарейки, а по факту у вантажівці була техніка Apple майже на 2 млн доларів! Вантажівку зупинили за межами пункту пропуску та виявили цей товар. Вже колишні співробітники митниці отримали підозри від НАБУ.
Наразі для мене теж загадка, як така величезна кількість айфонів потрапляє на полиці магазинів… Але ми працюємо над цим!
(Нещодавно голова ДПС Руслан Кравченко звітував про виявлення податковою двох мереж по збуту контрабандного Apple. Посадовець, щоправда, не сказав, що йдеться, зокрема, про львівське Ябко, яке входить в пул бізнесів Петра Димінського. — Авт.).
«Цього року митникам підняли заробітну плату на 30%»
— Як боротися з корупцією на митниці?
— Цього року митникам підняли заробітну плату на 30%. Інспектор у пункті пропуску отримує 27 тисяч грн, головний інспектор — 36 тисяч грн. У правоохоронців зарплати удвічі вищі. Плинність кадрів на митниці висока. Молоді фахівці спершу мають здобути досвід у підрозділах внутрішнього оформлення, лише тоді зможуть працювати на пунктах пропуску.
— У квітні підозру від СБУ отримав митник, який «дозволив» вивезти з України мільйони незадекларованої готівки. До злочинної оборудки, за даними слідства, причетна група осіб (яких саме наразі невідомо). Свої «послуги» митник оцінював в еквіваленті 3% від суми, що вивозили через «Нижанковичі». Його затримали під час чергового отримання хабаря 1500 доларів. Він не хотів віддавати хабар, тож з митника довелося зняти штани… Згодом він вийшов з СІЗО під заставу, яку вніс адвокат Юрій Логвінов, — 500 тисяч грн! Як часто під час повномасштабної війни вивозять валюту за кордон і недекларують?
— Цей митник написав заяву на звільнення за згодою сторін. Слідство у цій справі триває.
Постанова Нацбанку регулює, як має вивозитися валюта з України (одна особа може везти через кордон до 10 тисяч євро). Вимоги достатньо жорсткі. Якщо ви продасте квартиру, наприклад, і отримаєте готівкою кошти, ви їх не зможете вивезти за кордон. Інспектор видасть вам картку відмови. Згідно з законодавством, маєте покласти ці кошти у банк. Є обмеження щодо зняття готівки (за добу можна зняти 100 тисяч грн). Фінмоніторинг банку перевіряє законне походження цих коштів, і тоді можете ці кошти вивезти.
Є пасажири, які хочуть уникнути цих процедур, «проскочити» через кордон…
Хоча з польської сторони ці кошти, зазвичай, декларують, бо жодних документів поляки не вимагають. У Польщі можуть покласти ці кошти у банк (мають для цього декларацію). Коли ми бачимо певні ризики, робимо запит на польську сторону (відповідь з польської сторони, на жаль, надходить довго), тоді складаємо протокол.
На сьогодні раз на тиждень «виловлюємо» незадекларовану валюту — 30−50 тисяч доларів. Штраф за таке правопорушення — 20% від суми. Нещодавно поляки затримали дівчину, яка їхала в автобусі і вивозила з України валюту, яку напакувала на себе. Львівські митники пропустили цей факт. Виявляти такі випадки достатньо складно.
«На пункті пропуску „Рава-Руська“ кожен інспектор має індивідуальну бодікамеру, яка ввімкнена протягом усієї зміни»
— Днями працівники СБУ проводили обшуки на пункті пропуску «Рава-Руська». Двоє інспекторів вимагали і одержали хабар на суму 56 тисяч грн за не створення штучних перешкод під час ввезення транспортних засобів на митну територію України, які підлягають розмитненню. Яких заходів може вжити митниця, аби такі схеми ліквідувати?
— Наразі офіційної інформації від СБУ щодо цієї справи немає.
Транспортних засобів ввозиться в Україну багато. Зупинити автовоз на якийсь час, складно. Ми щодня контролюємо, скільки транспортних засобів перебуває в межах пункту пропуску, і на якій підставі. Якщо виявляємо, наприклад, неправдиві документи у водія, і у нас є якісь підозри, робимо міжнародний запит.
Нагадаю, з 1 січня 2024 р. вступив в дію закон про «контрабанду підакцизних товарів». Вартість товару для настання кримінальної відповідальності - 1 млн 135 тисяч 500 грн і більше. Крім того, з 01.07. 2024 р. запроваджено кримінальну відповідальність «за товарну контрабанду». Якщо товари перевозять з приховуванням від митного контролю на суму понад 7 млн 570 тисяч грн наступає також кримінальна відповідальність.
З початку року було 156 повідомлень з ознаками кримінальних правопорушень, які ми скерували у правоохоронні органи.
На сьогодні майже уся митниця «перекрита» відеокамерами. На пункті пропуску «Рава-Руська» кожен інспектор має індивідуальну бодікамеру, яка ввімкнена протягом усієї зміни.
Щодо скануючих систем, вони потрібні, їх багато не буває. Попри усі складності у роботі, за березень Львівська митниця перерахувала до державного бюджету 8,6 млрд грн.
(Україна намагається налагодити співпрацю з країнами ЄС, зокрема, і у митній галузі. Про дзеркальний обмін інформацією між Україною та країнами ЄС говорив у Львові під час презентації книги «Клептократія по-американськи» перший директор НАБУ Артем Ситник.
За його словами, «дзеркальне вікно» на митниці не хоче запроваджувати ні Україна, ні міжнародні партнери. Наразі співпраця між країнами ЄС та Україною є складною, зокрема, й на митниці. — Авт.).