І на війні творить писанки
Знаний коломийський писанкар Олег Кіращук був серед добровольців, що в 2014 році стали на захист України. І тепер, із перших днів великої війни, продовжує боронити рідну землю. Але й за таких умов не полишає свого улюбленого заняття. За 30 км від лінії фронту, під артилерійською канонадою він бере до рук писачок
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/530936/pysanky.jpg)
«Коли молодші побратими поїхали на завдання, мені легше чекати їхнього повернення, займаючись творчістю», — каже талановитий чоловік. І продовжує:
«У наших українських писанках ніколи не зустрічалося символіки, яка бажала б комусь лиха. Єдиний знак, пов’язаний зі зброєю, це — „наконечники стріл“. Не знаю, то було прохання до вищих сил про вдале полювання чи про перемогу над ворогом. Я зобразив те, чого так щиро всі бажаємо»…
Писанку з таким орнаментом митець знайшов у книжці Одарки Онищук «Символіка української писанки» і створив уже кілька десятків подібних — для побратимів, продажу з аукціонів на потреби ЗСУ.
Пан Олег зацікавився цією справою ще в дитинстві. Першими вчителями стали бабуся та мама — відома місцева майстриня Марія Ступарик-Кіращук. У його становленні важливу роль відіграли Коломийська художня школа й художній факультет Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника. Проте професійна освіта не могла дати тих знань, що потрібні для створення народної писанки. Тож герой нашої розповіді побував не в одному селі, де від стареньких майстринь зібрав найкращі зразки візерунків. На творчості креативного горянина позначився і вплив самобутніх творів Марії Приймаченко.
Кожна писанка Олега Кіращука передає неповторне бачення традиційних гуцульських і покутських символів-оберегів, трипільських мотивів, вміло інтерпретованих у складних авторських композиціях. До речі, він розмалював велику писанку, що була визнана найкращою під час Параду вишиванок у Києві, присвяченому Дню Незалежності України (2012 рік).
Вироби коломиянина представляли на багатьох виставках як в Україні, так і за кордоном. Чимало з них зберігаються в колекціях музеїв та приватних збірках колекціонерів із Канади, США, Великобританії, Австралії, Японії, Люксембургу. Філігранні орнаменти та вишукану колористику витворів Олега Кіращука навіть використав відомий дім моди «Gucci» в одній зі своїх колекцій. Гідне місце посіли ці роботи і в постійній експозиції Музею писанкового розпису.
Чоловік відтворює різноманітні орнаменти, придумує нові. Щоб створити ідеальну писанку, «розмальовує» в середньому 50−100 штук. Тобто кожного разу намагається щось покращити, допоки не вийде бездоганно. За 30 років праці він створив близько 20 тисяч писанок.
Події Майдану, а згодом перебування в зоні АТО змусили митця на певний час відійти від творчості. З перших днів Революції Гідності він був у Києві, бачив побиття студентів, що стало поштовхом до написання тематичної писанки. Упродовж півтора року пан Олег у складі 128-ї гірсько-піхотної бригади захищав Україну. Зокрема, боронив дебальцівський плацдарм, за що отримав медаль «Захисник Вітчизни» та нагрудні відзнаки «За бойову звитягу», «Учасник АТО», «За участь в антитерористичній операції», «Дебальцеве-2015».
У перший рік повномасштабної російської агресії Олег Кіращук не брався за писанки. Але згодом повернувся до улюбленого заняття. І зараз робить це на передовій. Створені в таких умовах великодні атрибути мають особливу цінність. Тож дарує їх бойовим побратимам, а ті відправляють додому.
Найдорожча для нього писанка, яку створив у 2015 році після відходу з Дебальцевого. На ній зобразив янгола, котрий доглядає за квітами, що символізують сім'ю.
Воїн-митець наголошує: «Писанка має бути світлою й обов’язково приносити радість. То не просто яйце, вкрите малюнками, а унікальна річ, оберіг, який захистить у найтемніші часи. Це перевірено на власному досвіді».
Ірина МАТВІЙЧУК