«Для нас місця у відремонтованому корпусі не знайшлося!»
Гінекологічне відділення у Львівській обласній клінічній лікарні працює у жахливих умовах
Моя знайома пішла на огляд до гінеколога. Гінекологічне відділення розташоване у Львівській обласній клінічній лікарні, що на вул. Чернігівській, 7. Це те гінекологічне відділення, яке тимчасово, на час ремонту в акушерсько-гінекологічному корпусі, поселили поруч з хірургією. Але, як кажуть, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове… Сказати, що жінка була у тихому жаху, нічого не сказати. Умови для пацієнтів — неприйнятні! Цікаво, медичне керівництво міста чи області відправило б на огляд в таких умовах своїх дружин чи матерів?
Ремонт в акушерсько-гінекологічному корпусі Львівської обласної клінічної лікарні триває чотири роки! Гінекологічне відділення мали переселити назад в уже відремонтований корпус. Лікарі-гінекологи весь цей час терпіли жахливі умови праці в надії на те, що так воно і буде! Але, як виявилось, адміністрація медичного закладу не збирається повертати їх у відремонтоване приміщення. Місця для гінекологічного відділення, яке лікує вагітних жінок з патологіями на ранньому терміні, не знайшлось… В адміністрації інші плани. Завідувачка гінекологічного відділення Львівської обласної клінічної лікарні Ліліана Кропивницька розповіла журналісту «ВЗ»:
— До відремонтованого гінекологічного корпусу адміністрація переселяє два неонатологічні відділення реанімації та післяреанімаційного догляду для недоношених діток, виходжування недоношених. Для нас місця немає. Ми чотири роки працювали в жахливих умовах, поки відкриється наше відділення. За власний кошт придбали деякий інвентар… Вже збиралися заходити туди, раптом нам кажуть, що маємо залишитися в умовах першого хірургічного відділення.
— Умови, в яких ви працювали чотири роки, — непридатні для роботи! Пацієнти шоковані…
— Генеральний директор лікарні обіцяє зробити ремонт. Але на добротний ремонт потрібні величезні кошти і багато часу. Для неонатологічного відділення потрібні великі площі, але якщо потіснити пологове відділення, то можна і нас розмістити. У пологовому — великі площі. Було б бажання! Ми звернулись із цим питанням до Львівської обласної ради. Відбулось засідання громадського об’єднання. Ухвалили рішення — колектив не скорочувати, ліжка не скорочувати. Щодо нашого питання — буде створена комісія з різних представників: колективу, профільних департаментів.
— Навіть якщо у тому корпусі, де ви зараз працюєте, зроблять ремонт, чи покращить це ситуацію?
— Це старий корпус, палати без туалетів та душів. Ми лікуємо вагітних до 22 тижнів, у пологовому відділенні лікуються вагітні на більших термінах. Не можна ділити: жінкам з більшим терміном вагітності — комфортні умови, з меншим терміном — жалюгідні. Ми все розуміємо, я на медраді голосувала за те, щоб у лікарні був Перинатальний центр. Але не можна так з колективом…
— Скільки у вас лікарів?
— 17. Раніше було більше лікарів і більше ліжок. Відділення скоротили з 60 ліжок до 35. Забрали п’ять лікарів. Тобто відділення вже скорочене, не можна більше скорочувати. Зараз ми використовуємо десять ліжок. За минулий рік на цих ліжках через нас пройшло близько 900 пацієнток. До карантину у нас було 2500 пацієнтів на 60 ліжках. Тобто зараз надали більше послуг пацієнткам. Просто умови для них жахливі. Повноцінного ремонту у цьому старому корпусі зробити неможливо. Облаштувати у палатах душ і туалет не можна. Раніше не було продумано, щоб провести труби. Загальний туалет можна зробити, щоб жінки не ходили до хірургічних пацієнтів. Поверхом нижче — відділення кардіохірургії, де все зроблено на найвищому рівні. З наступного року усі відділення будуть самі на себе заробляти, — веде далі Ліліана Кропивницька. — Національна служба здоров’я України буде виділяти кошти за пролікований випадок, наприклад, за проведену гінекологічну операцію. Це приблизно 8500 грн. За ці кошти лікарня має заплатити зарплату, закупити медикаменти, розхідні матеріали. Зробити ремонти. Харчування і все решта. Ми готові заробляти. Але буде конкуренція. Є нові гарні відділення, є приватні відділення. Якщо в палаті немає туалету, душу, пацієнтка подивиться на це і піде в кращі умови.
«Вони вирішили, якщо поскаржаться, питання вирішиться швидше»
Лілія Юхимів, заступник генерального директора з медичної частини Львівської обласної клінічної лікарні
— Пологовий будинок ще не зданий в експлуатацію. Він ремонтується. Туди ще ніхто не повернувся. Сподіваємося, повернення відбудеться цього року. Де буде пологове відділення, наразі вирішується. Це залежатиме від інтересів пацієнта і інтересів лікарні.
— Відомо, що велику площу буде займати неонатологічне відділення…
— Нормальну площу. Дітки так само у пріоритеті.
— Гінекологічне відділення чотири роки перебувало у жалюгідних умовах, чекало на переселення. Чому для них не знайшлося місця?
— Ніхто нікому не відмовляє. Питання — на стадії обговорення. Його вирішуватиме медична рада. Частина персоналу гінекологічного корпусу на комунікацію з адміністрацією лікарні не йде. Вони вирішили, якщо поскаржаться, питання вирішиться швидше. Це є внутрішнє питання обласної клінічної лікарні.
— Тобто всередині лікарні конфлікт?
— Якщо є нові ідеї, перша стадія яка? Несприйняття. Очікуємо, ця стадія пройде, і частина гінекологічного колективу буде здатна до обговорення ситуації. У пологовому відділенні є ще п’ять інших відділень. Плюс неонатологія та інтенсивна терапія, яка має інше бачення.
— Тобто неонатологічне відділення не бачить біля себе гінекологічного?
— Не те що не бачить… Просто немає місця, щоби розмістилися всі.
— Тобто хтось у будь-якому випадку не потрапляє у відремонтований корпус?
— Так. У нас багато лікувальних корпусів, настав час наводити лад. У 2017 році ніхто не говорив про те, що будуть істотно змінені умови провадження діяльності лікарні. Ми працювали з бюджетом. За той час стали підприємством. Рахуємо гроші, дивимось на пріоритетні напрями. Найменше дитя, яке у нас вижило, важило 480 грамів. Це унікальний випадок в Україні. А гінекологія є структурним підрозділом, як хірургія, урологія тощо. Тобто вона має бути розміщена у тому корпусі, де надається ургентна допомога цілодобово, де є діагностична база: лабораторії, КТ, рентгени, ультразвук.
— А потіснити пологовий не можна?
— Лікарні 230 років. Величезні коридори, величезні пологові зали. Навіть якби усі помістилися, стратегічне завдання гінекології — невідкладні стани. У Львові є вісім гінекологій. Приватних — п’ять, може, й більше. Перинатальний центр відкрив гінекологію на 82 ліжка. Вони теж будуть скорочуватися. Не потрібно стільки. Є стратегічні завдання для лікарні.
Читайте також: Львівський перинатальний центр відкрили після реконструкції