Троє з чотирьох діабетиків – молодші від 65 років
Кому загрожує діабет і до яких наслідків може призвести це захворювання?
Згідно з даними Інституту ендокринології та обміну речовин ім.
За підрахунками експертів з розвинутих країн, де більш ефективно проводиться рання діагностика цього захворювання, з чотирьох хворих один не здогадується про свій діагноз. Троє хворих з чотирьох — люди, молодші від 65 років. У 90−95% випадків діабету у дорослих, це — діабет 2-го типу.
Що це за хвороба така — діабет?
Як пояснюють фахівці Національного інституту діабету, захворювань травної системи і нирок (США), діабет — це захворювання, яке виникає тоді, коли рівень глюкози у крові перевищує норму.
Глюкоза є головним джерелом енергії для нашого організму. Вона потрапляє у наш організм із їжею. Інсулін (гормон, який продукує підшлункова залоза) допомагає глюкозі потрапити у клітини, які й використовують її як «паливо». Проте під впливом певних факторів в організмі може трапитися збій, внаслідок якого підшлункова залоза продукуватиме недостатньо інсуліну, взагалі його не продукуватиме або ж використання інсуліну буде неефективним. У таких випадках глюкоза залишається у крові і не потрапляє у клітини. З часом її надлишок у крові призводить до розвитку цукрового діабету.
Незважаючи на те, що діабет є невиліковним захворюванням, сучасна медицина пропонує дієві засоби та заходи, щоб тримати його під контролем і залишатися здоровим протягом багатьох років.
Які є типи діабету?
Найбільш поширеними є діабет 1-го і 2-го типу, а також гестаційний діабет.
Діабет 1-го типу
Підшлункова залоза людини, яка страждає від цього типу діабету, не здатна продукувати інсулін. Це відбувається через те, що імунна система знищує клітини підшлункової залози, які відповідають за виробництво інсуліну.
Діабет 1-го типу може виникати у будь-якому віці, але зазвичай його діагностують у дитячому й підлітковому. Такі пацієнти змушені до кінця життя застосовувати інсулін у вигляді медичних препаратів.
Діабет 2-го типу
При діабеті 2-го типу організм не продукує або належно не використовує інсулін. Цей тип діабету може розвинутися у будь-якому віці (навіть у дитинстві), проте найчастіше виникає у людей середнього й старшого віку. Діабет 2-го типу є найбільш поширеним видом діабету.
Гестаційний діабет
Цей тип діабету виникає в окремих жінок під час вагітності та у більшості випадків — зникає відразу після народження дитини. Однак якщо у жінки у період вагітності виник гестаційний діабет, протягом життя у неї підвищується ризик розвитку діабету 2-го типу. Трапляється, що діабет, діагностований під час вагітності, виявляється насправді не гестаційним, а, власне, діабетом 2-го типу.
Інші типи діабету
До менш поширених типів діабету належить моногенний діабет, який є спадковою формою діабету, і діабет, пов’язаний із муковісцидозом.
У кого найчастіше розвивається діабет 2-го типу?
Більше шансів захворіти на діабет 2-го типу мають люди, старші 45 років, із зайвою вагою та в яких це захворювання є у сімейному анамнезі. Мала фізична активність та деякі захворювання (у першу чергу гіпертонічна хвороба) також підвищують ризик розвитку діабету 2-го типу. Висока ймовірність виникнення цієї недуги — у людей з переддіабетом і жінок, в яких під час вагітності діагностували гестаційний діабет.
Які проблеми зі здоров’ям можуть виникнути у людей, які страждають від діабету?
З часом постійно високий рівень глюкози у крові може призвести до:
- захворювань серця;
- інсульту;
- хвороб нирок;
- захворювань очей;
- захворювань зубів та ясен;
- ушкоджень нервів;
- синдрому діабетичної стопи (уражень стоп).
Нагадаємо, саме хворі на діабет перебувають у групі ризику важкого перебігу Covid-19!
Своєчасна діагностика і лікування діабету, а також здоровий спосіб життя суттєво знижують ці ризики.