Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Предіабет: за крок до хвороби

14 листопада — Всесвітній день боротьби з діабетом, важким хронічним захворюнням, яке призводить до інвалідизації людини. Надважливо знати, як запобігти цій хворобі, тим паче, що це цілком можливо і до того ж не потребує великих коштів, а часто й зовсім безплатно

Фото pexels
Фото pexels

Предіабет — це стан, коли рівень глю­кози у крові вищий за звичайний, але ще не дорівнює рівню, який вва­жається діабетом 2 типу. Ендокрино­лог Олександра Малкіна застерігає: «Цей стан є попередником справжнього діабету, однак на цьому етапі ми маємо можливість змінити тенденцію та запобігти розвитку цукрового діабету 2 типу за допомогою змін у способі життя».

Симптоми, за яких слід негайно звернутися до ендокринолога:

  • часте сечовипускання: у людей з предіабетом рівень цукру у крові вищий за норму, що призводить до збільшення обся­гу сечі;
  • надмірна спрага: через часте сечови­пускання організм втрачає велику кількість води, що може викликати почуття сильної спраги;
  • втома і слабкість: підвищений рівень цукру у крові може призводити до погір­шення засвоєння поживних речовин кліти­нами, що проявляється у вигляді втоми та слабкості;
  • проблеми із зором: нестабільний рі­вень цукру може впливати на наш зір та по­гіршувати його;
  • повільне загоєння ран: ранки та по­дряпини можуть затягуватися тижнями, а не за кілька днів, як має бути.

У деяких людей з предіабетом може не бути яскраво виражених симптомів, тому регулярне медичне обстеження та пере­вірка рівня глюкози у крові є важливими за­ходами для своєчасного виявлення цього стану.

Діагностика предібету базується на таких критеріях:

  • порушена глікемія натщесерце — 5,6−6,9 ммоль/л;
  • порушена толерантність до глюкози — під час проведення глюкозотолерантного тесту (через 2 години після навантаження) рівень глюкози 7,8−11,0 ммоль/л;
  • глюкозильований гемоглобін НвА1c — 5,7−6,4%.

Щоб діагностувати цукровий діабет або предіабет, іноді недостатньо лише аналізу крові на цукор вранці натще. Це досліджен­ня відображає лище рівень цукру на мо­мент проведення тесту. На його результат впливають різні фактори: стрес, харчуван­ня, фізична активність і навіть порушення сну. Тому одноразове визначення рівня глюкози може бути не показовим. Тож до­обстеження необхідне, якщо є підозра на діабет. Наявність скарг на спрагу, сухість в роті, збільшене сечовипускання, біль у но­гах, зниження зору, ожиріння. Обов’язкове — на тлі лікування діабету/предіабету для визначення ефективності лікування. Цей аналіз входить у пакет профілактичного скринінгу у віці 40 +.

Глюкозильований гемоглобін враховує всі коливання глюкози в крові, створюючи реальну картину глікемії за три попередні місяці. Він є маркером порушень вуглевод­ного обміну задовго до прояву симптомів діабету.

Показовий також і аналіз крові на інсулін. Цей дуже важливий гормон — своєрідний ключик, завдяки якому глюкоза надходить у клітини. За надмірною концентрацією ін­суліну у крові можна робити висновок про інсулінорезистентність — стан, який нерідко супроводжує предіабет та загрожує розви­тком цукрового діабету.

Важливо розуміти, що діабету друго­го типу можна запобігти. Найважливіше — змінити харчування, обмеживши кількість простих вуглеводів, нормалізувати вагу, підвищити фізичну активність, наприклад, поставити собі за мету ходити 10 000 кроків на день. Одне слово, модифікувати спосіб життя. Якщо нормалізувати рівень цукру у крові й у такий спосіб не вдається, то лікар може прописати певні цукрознижувальні препарати, — їх підбирають індивідуально.

Однак без зміни харчової поведінки, на­лежної фізичної активності, без поваги до власного здоров’я і медичного контролю предіабет уже впродовж п’яти років може перерости в цукровий діабет.

Отже, якщо ви хочете залишатися здо­ровою людиною, необхідно дотримуватися рекомендацій ендокринолога. Стежити за своїм харчуванням та масою тіла. Необхід­но контролювати свій раціон, збагачувати його корисними та якісними продуктами, споживати менше «сміттєвої» їжі (фастфуд, жирне, солодке, солоне). Цим «смаколи­кам» є корисна заміна.

Рухатися, гуляти, займатися хоча б лег­кими видами спорту. Не нехтуйте цією ре­комендацією!

Сон! Багато людей недооцінюють цю складову, і даремно. Якщо наш сон неякіс­ний і ми не спимо потрібну кількість годин — організму нема звідки брати енергію та ресурс, він намагається компенсувати це швидкою енергією у вигляді вуглеводів, нам постійно хочеться їсти та тягне на шкідливе.

Якщо скоригувати свій спосіб життя — ви не тільки знизите ризик розвитку цукрового діабету, а й зможете реально йому запобіг­ти.