Дитину мучить спрага, сухість у роті. Чи не цукровий діабет у неї?
Багато хто помилково вважає, що цукровий діабет — лише спадкова хвороба. Та його можна і набути! Зараз, у час війни і після пандемії COVID-19, у лікарнях опиняється більше пацієнтів із цією недугою у вкрай важких станах. Зокрема, більшає кількість хворих дітей
А тепер детальніше. Коли підшлункова не виробляє достатньо гормону інсуліну, розвивається переддіабет. А згодом і цукровий діабет.
Цукровий діабет — це складне та невиліковне хронічне захворювання, яке сьогодні є третім найпоширенішим убивцею українців разом із серцево-судинними та онкозахворюваннями. Лише за останні 10 років кількість таких хворих збільшилася удвічі. Ця недуга впливає на всі внутрішні органи та, у разі неправильного контролю, призводить до тяжких наслідків — каліцтва, сліпоти. Дітям, які хворіють на цукровий діабет, доводиться відмовлятись від певної їжі, рахувати вуглеводи і жити за графіком, щодня робити по 4 ін'єкції інсуліну.
Цукровий діабет має хронічний перебіг, важкість його залежить від коливання рівня цукру у крові та наявності ускладнень, тому для запобігання ускладненням вимагає постійного контролю рівня цукру.
Розрізняють кілька типів хвороби.
- 1-ий тип — коли захисна система організму атакує клітини, які виробляють інсулін. Цей тип вражає людей будь-якого віку, та найчастіше розвивається у молодих людей, дітей.
- 2-ий тип діабету ще називають метаболічним захворюванням, оскільки здебільшого пов’язаний з надлишковою вагою або ожирінням. Важливо те, що люди з надлишковою вагою навіть не підозрюють про це захворювання, оскільки в родині на цю недугу ніхто не хворів. А на початкових стадіях переддіабету та діабету 2-го типу яскраво виражених симптомів зазвичай немає. Від нього страждають переважно люди у віці 35 та більше років. Однак останнім часом частіше хворіють навіть діти та підлітки.
Яка ситуація з захворюваністю на цю небезпечну недугу у дітей у Львові, як живуть діти з діабетом, що важливо робити у родинах, у яких живуть такі діти, розпитуємо у дитячої ендокринологині Дитячої лікарні святого Миколая Першого медичного об'єднання Львова Юлії Сворень.
— Останнім часом на тлі війни і COVID-19 кількість дітей із цукровим діабетом стрімко зростає. Окрім того, захворювання помолодшало. Усе частіше виявляємо його у дітей, молодших за 5 років. У моїй практиці найменшому малюкові з таким діагнозом було 9 місяців.
Зокрема, зараз у Львівській міській територіальній громаді живе 221 дитина, хвора на інсулінозалежний діабет 1-го типу. При цьому у дітей виявляємо діабет як 1-го, так і 2-го типу, притаманний людям у віці після 35 — 40 років. У своїй практиці я зустрічала навіть пацієнта з таким діагнозом у віці 10 років.
— Як батьки можуть розпізнати симптоми захворювання у дітей?
— На жаль, діабету 1-го типу ми ніяк не можемо запобігти, ніхто також не винен у цьому захворюванні. Недуга розвивається не від того, що дитина їла багато солодкого чи щось не так робила. Оскільки це автоімунний процес, то їй запобігти неможливо. Часто її причиною не є генетика. Тобто у 90% дітей, які захворіли на цю недугу, немає родичів з діабетом.
Запідозрити захворювання батьки можуть тоді, коли спостерігають, що дитина почала багато пити, її мучить спрага, сухість у роті. Вона п'є більше, ніж зазвичай і, відповідно, частіше пісяє, стає в туалет декілька разів за ніч. Також у дитини підвищений апетит, та незважаючи на це, вона втрачає вагу. Окрім того, можуть з’являтися різні кандидози, тобто запалення сечовивідних шляхів, інфекції навколо рота чи губ, які важко піддаються лікуванню.
Проте вищеперелічені симптоми з’являються вже тоді, коли рівень цукру у крові перевищує 10 ммоль/ л. Коли ж показник нижчий, то у дитини не проявляється жодних симптомів, притаманних цукровому діабету 1-го чи 2-го типів. Хіба може бути підвищена втомлюваність, дратівливість.
Предіабетичні стани спостерігаємо у дітей, які мають ожиріння, страждають від неправильного харчування. Порушення вуглеводневого обміну, якщо на них жодним чином не впливати, можуть призвести до діабету 2-го типу, який ми зараз виявляємо навіть у дітей 6, 7 років, особливо у підлітків.
— Які причини провокують молодшання діабету?
— Якщо говорити про діабет 1-го типу, то його провокують насамперед стреси. У нас перебуває багато дітей, внутрішньо переміщених із Херсонської, Донецької та інших областей, у яких за роки війни виявили цукровий діабет.
Тригерами захворювання стають вірусні інфекції, зокрема ентеровірусні, вітрянка тощо. Тому надзвичайно важливо, щоб батьки захищали своїх дітей від різних можливих захворювань, які можуть призвести до діабету. Від багатьох таких інфекцій рятують щеплення.
— Як відбувається лікування діток, які захворіли на цей недуг?
— За вперше виявленого діабету, коли дитина вже перебуває у важкому стані і потребує інтенсивної допомоги, вона потрапляє в реанімаційне відділення. Інших кладуть у загальне відділення. Тут їм надається допомога, призначається інсулінотерапія, відбувається навчання дитини, батьків, як із діабетом жити, тому що не настільки страшна ця хвороба, як її ускладнення.
Держава забезпечує дітей інсуліном безкоштовно. Наші діти отримують найкращі інсуліни, які є у світі, завдяки Національній службі здоров’я України, що оплачує його за кошти державного бюджету, і діти отримують цей препарат в аптеках безкоштовно.
Ми маємо можливість встановлювати пристрої, гаджети, завдяки яким не треба кожного разу проколювати пальчик. Встановлюється на руку пристрій, і дитина чи батьки мають можливість на своєму мобільному телефоні постійно бачити рівень цукру. Це дає можливість краще контролювати діабет.
Цього року у м. Львові, зокрема у нашій лікарні, діти з діабетом 1-го типу отримали можливість безкоштовно отримувати інсулінові помпи та витратні матеріали до них.
На тепер держава не забезпечує цього досить дорогого лікування, проте для маленьких мешканців Львівської міської територіальної громади їх закуповуватимуть коштом міського бюджету відповідно до Міської програми забезпечення витратними матеріалами та інсуліновими помпами дітей з цукровим діабетом на 2024−2026 роки.
Програма, яка стартувала, передбачає придбання за кошти міського бюджету інсулінових помп, що йдуть в комплекті з системою моніторингу рівня глюкози в режимі реального часу.
Інсулінова помпа — один із найсучасніших методів лікування діабету 1-го типу. Її використання значно полегшує життя хворої дитини, дозволяє доставляти більш точну кількість інсуліну та допомагає точніше контролювати рівень цукру і гемоглобіну у крові, зменшуючи ймовірність розвитку довготривалих ускладнень, пов’язаних з діабетом — а це втрата зору та кінцівок, ураження нирок, судин, нервової системи тощо.
Це невеликий електронний пристрій, який дозволяє автоматично контролювати рівень цукру у крові та, за потреби, вводить невеликі дози інсуліну. Помпа та інфузійна система до неї, яку потрібно замінювати щотридні - дорогі і часто є непосильними для сімей хворих дітей.
За допомогою інсулінових помп можемо уникнути великої кількості ін'єкцій, тому що дитині з діабетом роблять мінімум чотири ін'єкції за день, а помпи допомагають знизити їх кількість із чотирьох на день до однієї на три дні.
Також помпова інсулінотерапія зменшує ризик ускладнень, а також дозволяє дитині вести активний спосіб життя.
Безкоштовне встановлення помп, видача витратних матеріалів та догляд за дітками проводиться у Лікарні святого Миколая. Наразі на 2024-й рік передбачено кошти на придбання 5 інсулінових помп. Для отримання треба стати в чергу очікування.
Сподіваємося, що ця програма триватиме і надалі та більша кількість дітей матиме змогу безкоштовно отримувати інсулінові помпи.
— Ви неодноразово наголошували на можливості дітей із діабетом вести активний спосіб життя. Чим вони можуть займатися?
— В Україні зараз немає такої нормативної бази, яка би дозволяла чи забороняла таким дітям займатися спортом. Наше завдання — навчити дітей та батьків, щоб у дитини з діабетом було якісне життя, адже вона, як і будь-яка інша дитина, може займатися тим, чим їй подобається, — спортом, танцями, відвідувати різноманітні гуртки. Будь-який спорт чи фізична активність будуть лише корисні для дитини.
Ми маємо добрий досвід. Нещодавно чемпіонат Європи виграла команда, в якій є футболіст, що з дитячого віку хворіє на цукровий діабет. Є багато чемпіонів з різних видів спорту, які хворіють на цю недугу.
Звичайно, що не обов’язково всім вигравати Олімпійські ігри, але дитина може займатися будь-якою діяльністю, яка їй до вподоби, — це піде їй лише на користь.
— Кожна дитина любить солодке. А як тим діткам, що хворіють на діабет?
— Завдяки ґаджетам, інсуліновим помпам та іншим пристроям, які використовуються у цілому світі, для хворих на цукровий діабет 1-го типу це не дієта, обмеження в харчуванні. Така дитина може їсти все, але мають бути розумні межі, адже для будь-якої дитини — чи то здорової, чи з діабетом величезна кількість солодощів, фаст-фуду чи чогось подібного у великих кількостях небезпечна. Дітям з цукровим діабетом 1-го типу ніщо не забороняється. Якщо правильно вміти компенсувати, ввести правильну дозу інсуліну, то матимемо добрий результат.
Довідково. За інформацією Львівської міської ради, право на безоплатне забезпечення інсуліновими помпами і матеріалами до них мають діти віком до 18 років. Програма передбачає не більше однієї інсулінової помпи на одну дитину з цукровим діабетом 1-го типу на чотири роки та не більше ніж 12 комплектів витратних матеріалів до неї на один календарний рік. За наявності достатнього фінансування, на одну дитину додається не більше однієї системи безперервного моніторингу глюкози, яка сумісна з інсуліновою помпою, та відповідна кількість глюкозних сенсорів.
Показанням для надання інсулінових помп та витратних матеріалів до них є встановлений діагноз цукрового діабету та висновок лікаря. Медична допомога дітям із цукровим діабетом за кошти програми надається у міських поліклініках та в Першому медичному об'єднанні.
Першочергове право на безоплатне забезпечення мають діти з багатодітних сімей; діти військових/загиблих (померлих) захисників та захисниць України; діти одного із батьків, кому посмертно присвоєно звання «Герой України»; діти, де один із батьків має статус постраждалого учасника Революції Гідності; діти із малозабезпечених сімей та діти, яких виховує лише один із батьків; діти, які за висновком лікаря мають потребу у забезпеченні такими матеріалами — в порядку загальної електронної черги.
Записала Анна Врублевська