Цукровий діабет: його типи, симптоми, ускладнення
Цукровий діабет — хронічне захворювання, за якого підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, що регулює рівень цукру (глюкози) у крові) або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет, а 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з цим захворюванням
Кількість випадків і поширеність цукрового діабету зростають протягом останніх кількох десятиліть. Є три основні типи цукрового діабету:
Цукровий діабет 1 типу, інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом.
Цукровий діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип цукрового діабету.
Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
Причини виникнення цукрового діабету 1 типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків цукрового діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
Серед симптомів цукрового діабету: надмірне сечовиділення; спрага; постійне відчуття голоду; втрата ваги; постійне відчуття втоми; погіршення зору.
Із часом цукровий діабет (ЦД) призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів. Дорослі люди з цукровим діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2−3 рази вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на ЦД, як мінімум вдвічі більший порівняно з людьми того ж віку, які не хворіють на цю недугу, 6,2% смертей у світі пов’язано з ЦД. Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та пізніше — ампутації. Ураження сітківки очей — діабетична ретинопатія — виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти. Цукровий діабет є основною причиною ниркової недостатності.
Існує кілька видів діабету, які розрізняються залежно від причин виникнення захворювання. Головним показником, який повідомляє про проблеми організму, є рівень глюкози у крові. З його допомогою можна дізнатися про проблеми вироблення інсуліну і поставити один із діагнозів.
Діабет I типу найчастіше вражає молодь, підлітків і дітей. Учені досі не з’ясували причину виникнення захворювання. Секреція підшлункової залози порушується, перестає вироблятися інсулін. Для забезпечення життєдіяльності організму людині доводиться постійно штучно вводити гормон.
Діабет II типу буває у людей після 40 років, він спостерігається частіше за інші види. Діагноз ставлять, коли інсулін виробляється підшлунковою, але не досягає мети. Механізм роботи клітини дає збій, вона перестає взаємодіяти з гормоном і подає сигнал організму про брак глюкози. Підшлункова починає працювати інтенсивніше, через що виникає підвищений рівень інсуліну у крові. Тим часом у клітинах продовжує відчуватися його нестача. Вторинний діабет з’являється як наслідок деяких захворювань, трапляється нечасто.
Латентна форма недуги не має яскраво виражених симптомів, з часом може перейти у II тип.
Гестаційний діабет розвивається у майбутніх матерів. Підвищення цукру у крові відбувається через те, що глюкоза необхідна не тільки матері, а й плоду. Гестаційна форма хвороби минає сама після пологів.
Лікуванням хвороби займається лікар-ендокринолог.
Цукровий діабет провокує незворотні зміни багатьох органів. Важливо вчасно розпізнати й усунути проблему. За I типу захворювання і деяких важких форм II типу лікування неможливе. Людина протягом усього життя змушена робити собі ін'єкції інсуліну, щоб не допустити смертельного рівня цукру у крові. Існують спеціальні прилади для вимірювання цього показника — глюкометри.
Діабет II типу можна вилікувати, якщо дотримуватися всіх приписів лікаря. Призначається медикаментозне лікування і жорстка дієта, пацієнту рекомендується виявляти фізичну активність, контролювати свою вагу. Після усунення симптомів не можна повертатися до попереднього способу життя, це загрожує рецидивом. Дотримуватися дієти необхідно протягом усього життя.
Гестаційна форма захворювання не потребує особливого лікування і минає сама після народження дитини. За такого діагнозу достатньо контролювати ситуацію, вчасно здавати аналізи та правильно харчуватися. За наявності захворювання лікарі призначають спеціальну дієту. Вона стосується не тільки вживаних продуктів, а й способів їх приготування. Рекомендують відмову від смаженої їжі, готувати їжу варто на парі, тушкувати або запікати.
За діабету I типу в організмі не виробляється інсулін. Хворим із цим діагнозом можна без обмежень вживати білкову їжу: сир, м’ясо, морепродукти тощо. Таке харчування не впливає на рівень цукру, сприяє насиченню.
Хворим на діабет II типу обов’язково потрібно рахувати споживані калорії. Мета їхньої дієти — не допустити збільшення маси тіла. Тому на білкову та жирну їжу накладається низка обмежень. Основне завдання дієти — збалансоване харчування, що містить вітаміни та мікроелементи. За добу має бути 4−6 прийомів їжі у чітко визначений час. Замість цукру потрібно вживати цукрозамінники. При цьому не варто захоплюватися фруктозою, адже, потрапляючи в організм, вона так само перетворюється на глюкозу. Дієту встановлює лікар з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта, при цьому в раціон мають входити продукти для зниження цукру у крові.
Підготував Юрій Червінський.