Передплата 2025 «Добра кухня»

Шахтарі Червонограда подарували главі держави червону каску

Якщо до 25 лютого не отримають заборгованих грошей, можуть і «червону картку» показати

З 26 грудня минулого року Львівщина жила без очільника області. Після звільнення з посади голови ЛОДА Маркіяна Мальського з принизливим формулюванням «через неефективність» Львівщина «осиротіла» майже на півтора місяця. Хоча прізвище нового керівника області — 39-річного львівського бізнесмена Максима Козицького — журналісти засвітили на другий день після звільнення Мальського. Президентського указу про його призначення чекали ще напередодні Нового року. Але пауза затягнулася… Кажуть, спочатку через довгі свята, потім — навалу резонансних подій, відтак було не до того… Та нарешті дійшли руки і до Львівщини. Представляти новопризначеного наважився приїхати сам керівник держави. В кулуарах Банкової подейкують, що Зеленський не надто полюбляє приїжджати на Західну Україну, де його рейтинг найнижчий. Особливо після інциденту в Тернополі, де йому місцеві активісти влаштували коридор ганьби. Можливо, саме через цю причину візит на Львівщину був у прямому сенсі засекречений. До останнього журналістам не повідомляли, де і коли буде представлення. Тримали цю інформацію у секреті навіть від працівників облдержадміністрації. Врешті, за кілька годин до прильоту першої особи стало відомо, що представлення Козицького буде… на шахті «Межирічанська» у Червонограді. На цій шахті шахтарям з грудня минулого року не виплачують зарплату.

…Перед шахтою на президента Зе­ленського з плакатами чекали представ­ники Дублянської селищної ради Сам­бірського району. Як розповів голова ініціативної групи Іван Качмар, громаду хочуть примусово об’єднати з Новока­линівською. Люди проти, тож вирішили привернути до своєї проблеми увагу гла­ви держави.

Поки чекали на президента, журна­лістка «ВЗ» вирішила поспілкуватися з працівниками шахти, які теж чекали на ві­зит Зеленського. Загалом перед адмінп­риміщенням шахти зібралося близько 50 людей. Деякі прийшли з маленькими ді­тьми. Були і місцеві мешканці, охочі по­дивитися на президента. Поліції небага­то, переважно — правоохоронці з групи превентивної комунікації.

Пані Марія працює гардеробницею дванадцять років. Каже, хотіла б переда­ти президенту прохання, щоб не затри­мували зарплати, не закривали шахти, розвивали вугільну галузь.

Активістка із Соснівки Євгенія Квет вимагає, щоб не порушували Консти­туцію, а згідно з перспективним планом об’єднати громаду (Сілецьку ОТГ з цен­тром у Соснівці хочуть люди). Львівська ОДА наполегливо рекомендує долуча­тись до Червоноградської ОТГ.

Віталій Кондратюк на візочку теж че­кав на президента. Хоче запитати у ньо­го, коли почнуть виконувати закони для інвалідів. Його не забезпечили автомо­білем. «Займаюся спортом і мушу їздити на тренування з карате до Львова марш­руткою. Я є членом збірної України», — каже чоловік.

Спочатку представники президент­ської групи наказали усім працівникам шахти зайти у приміщення шахти (досі вони були у передбаннику і дивилися на дорогу, якою має їхати президент). Але потім місце для представлення голови Львівської ОДА в останній момент пере­несли на вулицю. Близько сотні гірників вишикували у дворі шахти.

Зеленський почав з «найлегшого» пи­тання — представив нового голову Львів­ської ОДА Максима Козицького. При цьому наголосив, що «у нас всі облас­ті не прості…». «Чому саме ця людина? — задав сам собі питання президент. — Львів'янин. Закінчив багато різних ву­зів… І медичний університет львівський закінчив, і києво-могилянку закінчив, і університет ім. Франка закінчив. Тоб­то людина досвідчена, фахова, шукали сильного менеджера. Має 20 років мене­джерства. Прийшов з самого початку до вищого рівня». Після цих цих слів потис­нув руку пану Козицькому і подарував но­вому керівнику області «на пам’ять» указ про його призначення. При цьому звер­тався до Максима Козицького на «ти».

Після цього президент Зелен­ський представив присутнім нового віцепрем’єра Дениса Шмигаля, якого, щоправда, помилково назвав Максимом (Шмигаль його поправив). Донедавна львів’янин Денис Шмигаль очолював Іва­но-Франківську ОДА. Зеленський високо оцінив його роботу на попередній поса­ді і сказав, що він буде координувати усі проблемні питання Львівщини.

«Знаємо, що заборгованість по цій шахті — 22 млн гривень», — сказав Зе­ленський. Але йому з натовпу тут же на­гадали, що заборгованість є не лише по одній конкретній шахті. Загальна за­боргованість у ДП «Львівугілля» ста­новить 175 млн грн. Президент по­чув і повторив цю цифру та пообіцяв «її закривати». «До кінця місяця пови­нні закрити заборгованість по цій шах­ті, тобто 22 млн. Це точно, — наголосив Зеленський. — Розберемося зі всіма боргами, складемо план».

Після цих слів сивий чоловік, воче­видь, шахтар, вручив президенту купу паперів і попросив з ними розібратися. А також подарував «від шахтарів Львів­щини» Зеленському червону каску. Та­кож чоловік сказав, що 25 лютого у Киє­ві буде всеукраїнська нарада шахтарів, тож він просить Зеленського «поста­вити крапку у тому, що нас чекає». Зе­ленський пообіцяв прийти на нараду шахтарів «з концепцією». «Ми поважа­ємо вашу професію, знаємо, що вона недооцінена в країні. Ми закриємо усі заборгованості. А всі ці чутки, що за­втра закриють шахти… Ніхто нікого не викидує, не закриває шахти. Ми нор­мальна влада, нормальні люди! Якщо є проблемні шахти, це не значить, що не віддадуть гроші. Будемо обговорювати з шахтарями, яку шахту модернізувати, яку закрити. Але знайти людям роботу. 25 лютого має бути цей план дій і дати людям гроші».

«Тільки на вас одна надія. Якщо у нас не буде роботи, у нас немає майбутньо­го», — підсумував сивий шахтар.

Щоправда, шахтарі не надто повіри­ли обіцянкам глави держави, мовляв, так само обіцяли розрахуватися з ними до нового року, але святкували Новий рік без грошей. Тоді Зеленський сказав, аби з людьми спілкувався профільний мі­ністр Олексій Оржель. «У нас є план, пра­цюємо над цим», — підсумував свій до­вгий спіч міністр.

Насамкінець президент звернувся до шахтарів. «Нам потрібна ваша підтримка також. Я пішов у президенти не тому що мені весело. Я хочу допомогти», — сказав Володимир Зеленський.

Шахтарі кажуть, почекаємо до 25 лю­того. Якщо нічого не зміниться, обіцяють самі приїхати до президента.

Довідка «ВЗ»

Максим Козицький донедавна був директором компанії «Еко-Оптіма» та низки інших фірм у сфері альтернативної енергетики, керівництво якими у січ­ні 2020 року передав батькові Зіновію Козицькому, разом із тим залишився се­ред їх кінцевих бенефіціарних власників. Компанія «Еко-Оптіма» займається ви­робництвом електроенергії з альтернативних джерел — за допомогою вітрових та сонячних електростанцій. Батько Максима Козицького — відомий львівський бізнесмен. Окрім альтернативної енергетики, він працює у сфері видобутку на­фти й газу.

Максим Козицький був одним із трьох на посаду голови ЛОДА, яких у черв­ні 2019 року висунув на обговорення Володимир Зеленський. Два інших були Денис Шмигаль (щойно призначений міністром розвитку громад і територій та віцепрем’єром України) та Маркіян Мальський. Тоді президент віддав перева­гу юристу Маркіяну Мальському. Мальського він представляв у Львові особисто — 6 липня 2019 року. Але вже у грудні 2019 року Зеленський у прямому ефірі під час засідання Ради розвитку регіонів та громад звільнив Мальського, пояснив­ши, що не побачив жодних результатів його роботи.