Шахтарі Червонограда подарували главі держави червону каску
Якщо до 25 лютого не отримають заборгованих грошей, можуть і «червону картку» показати
З 26 грудня минулого року Львівщина жила без очільника області. Після звільнення з посади голови ЛОДА Маркіяна Мальського з принизливим формулюванням «через неефективність» Львівщина «осиротіла» майже на півтора місяця. Хоча прізвище нового керівника області — 39-річного львівського бізнесмена Максима Козицького — журналісти засвітили на другий день після звільнення Мальського. Президентського указу про його призначення чекали ще напередодні Нового року. Але пауза затягнулася… Кажуть, спочатку через довгі свята, потім — навалу резонансних подій, відтак було не до того… Та нарешті дійшли руки і до Львівщини. Представляти новопризначеного наважився приїхати сам керівник держави. В кулуарах Банкової подейкують, що Зеленський не надто полюбляє приїжджати на Західну Україну, де його рейтинг найнижчий. Особливо після інциденту в Тернополі, де йому місцеві активісти влаштували коридор ганьби. Можливо, саме через цю причину візит на Львівщину був у прямому сенсі засекречений. До останнього журналістам не повідомляли, де і коли буде представлення. Тримали цю інформацію у секреті навіть від працівників облдержадміністрації. Врешті, за кілька годин до прильоту першої особи стало відомо, що представлення Козицького буде… на шахті «Межирічанська» у Червонограді. На цій шахті шахтарям з грудня минулого року не виплачують зарплату.
…Перед шахтою на президента Зеленського з плакатами чекали представники Дублянської селищної ради Самбірського району. Як розповів голова ініціативної групи Іван Качмар, громаду хочуть примусово об’єднати з Новокалинівською. Люди проти, тож вирішили привернути до своєї проблеми увагу глави держави.
Поки чекали на президента, журналістка «ВЗ» вирішила поспілкуватися з працівниками шахти, які теж чекали на візит Зеленського. Загалом перед адмінприміщенням шахти зібралося близько 50 людей. Деякі прийшли з маленькими дітьми. Були і місцеві мешканці, охочі подивитися на президента. Поліції небагато, переважно — правоохоронці з групи превентивної комунікації.
Пані Марія працює гардеробницею дванадцять років. Каже, хотіла б передати президенту прохання, щоб не затримували зарплати, не закривали шахти, розвивали вугільну галузь.
Активістка із Соснівки Євгенія Квет вимагає, щоб не порушували Конституцію, а згідно з перспективним планом об’єднати громаду (Сілецьку ОТГ з центром у Соснівці хочуть люди). Львівська ОДА наполегливо рекомендує долучатись до Червоноградської ОТГ.
Віталій Кондратюк на візочку теж чекав на президента. Хоче запитати у нього, коли почнуть виконувати закони для інвалідів. Його не забезпечили автомобілем. «Займаюся спортом і мушу їздити на тренування з карате до Львова маршруткою. Я є членом збірної України», — каже чоловік.
Спочатку представники президентської групи наказали усім працівникам шахти зайти у приміщення шахти (досі вони були у передбаннику і дивилися на дорогу, якою має їхати президент). Але потім місце для представлення голови Львівської ОДА в останній момент перенесли на вулицю. Близько сотні гірників вишикували у дворі шахти.
Зеленський почав з «найлегшого» питання — представив нового голову Львівської ОДА Максима Козицького. При цьому наголосив, що «у нас всі області не прості…». «Чому саме ця людина? — задав сам собі питання президент. — Львів'янин. Закінчив багато різних вузів… І медичний університет львівський закінчив, і києво-могилянку закінчив, і університет ім. Франка закінчив. Тобто людина досвідчена, фахова, шукали сильного менеджера. Має 20 років менеджерства. Прийшов з самого початку до вищого рівня». Після цих цих слів потиснув руку пану Козицькому і подарував новому керівнику області «на пам’ять» указ про його призначення. При цьому звертався до Максима Козицького на «ти».
Після цього президент Зеленський представив присутнім нового віцепрем’єра Дениса Шмигаля, якого, щоправда, помилково назвав Максимом (Шмигаль його поправив). Донедавна львів’янин Денис Шмигаль очолював Івано-Франківську ОДА. Зеленський високо оцінив його роботу на попередній посаді і сказав, що він буде координувати усі проблемні питання Львівщини.
«Знаємо, що заборгованість по цій шахті — 22 млн гривень», — сказав Зеленський. Але йому з натовпу тут же нагадали, що заборгованість є не лише по одній конкретній шахті. Загальна заборгованість у ДП «Львівугілля» становить 175 млн грн. Президент почув і повторив цю цифру та пообіцяв «її закривати». «До кінця місяця повинні закрити заборгованість по цій шахті, тобто 22 млн. Це точно, — наголосив Зеленський. — Розберемося зі всіма боргами, складемо план».
Після цих слів сивий чоловік, вочевидь, шахтар, вручив президенту купу паперів і попросив з ними розібратися. А також подарував «від шахтарів Львівщини» Зеленському червону каску. Також чоловік сказав, що 25 лютого у Києві буде всеукраїнська нарада шахтарів, тож він просить Зеленського «поставити крапку у тому, що нас чекає». Зеленський пообіцяв прийти на нараду шахтарів «з концепцією». «Ми поважаємо вашу професію, знаємо, що вона недооцінена в країні. Ми закриємо усі заборгованості. А всі ці чутки, що завтра закриють шахти… Ніхто нікого не викидує, не закриває шахти. Ми нормальна влада, нормальні люди! Якщо є проблемні шахти, це не значить, що не віддадуть гроші. Будемо обговорювати з шахтарями, яку шахту модернізувати, яку закрити. Але знайти людям роботу. 25 лютого має бути цей план дій і дати людям гроші».
«Тільки на вас одна надія. Якщо у нас не буде роботи, у нас немає майбутнього», — підсумував сивий шахтар.
Щоправда, шахтарі не надто повірили обіцянкам глави держави, мовляв, так само обіцяли розрахуватися з ними до нового року, але святкували Новий рік без грошей. Тоді Зеленський сказав, аби з людьми спілкувався профільний міністр Олексій Оржель. «У нас є план, працюємо над цим», — підсумував свій довгий спіч міністр.
Насамкінець президент звернувся до шахтарів. «Нам потрібна ваша підтримка також. Я пішов у президенти не тому що мені весело. Я хочу допомогти», — сказав Володимир Зеленський.
Шахтарі кажуть, почекаємо до 25 лютого. Якщо нічого не зміниться, обіцяють самі приїхати до президента.
Довідка «ВЗ»
Максим Козицький донедавна був директором компанії «Еко-Оптіма» та низки інших фірм у сфері альтернативної енергетики, керівництво якими у січні 2020 року передав батькові Зіновію Козицькому, разом із тим залишився серед їх кінцевих бенефіціарних власників. Компанія «Еко-Оптіма» займається виробництвом електроенергії з альтернативних джерел — за допомогою вітрових та сонячних електростанцій. Батько Максима Козицького — відомий львівський бізнесмен. Окрім альтернативної енергетики, він працює у сфері видобутку нафти й газу.
Максим Козицький був одним із трьох на посаду голови ЛОДА, яких у червні 2019 року висунув на обговорення Володимир Зеленський. Два інших були Денис Шмигаль (щойно призначений міністром розвитку громад і територій та віцепрем’єром України) та Маркіян Мальський. Тоді президент віддав перевагу юристу Маркіяну Мальському. Мальського він представляв у Львові особисто — 6 липня 2019 року. Але вже у грудні 2019 року Зеленський у прямому ефірі під час засідання Ради розвитку регіонів та громад звільнив Мальського, пояснивши, що не побачив жодних результатів його роботи.