У НАЗК із речами на вихід готуються
А у кабінетах на Банковій «оплакують» похований парламентом привілей не подавати декларації
![](https://img.wz.lviv.ua/AnnubG5zbW3QGFmxfjCabQz4Egc=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/398502/kla.jpg)
Після остаточного ухвалення Верховною Радою президентського законопроєкту, який стосується антикорупційних органів й антикорупційної політики, у Нацагентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) взялися дружно пакувати валізи. На вихід готуються усім складом — від голови і членів до керівництва апарату. Ряди тимчасово безробітних вони поповнять, щойно закон (після підписання президентом й офіційного оприлюднення) набуде чинності.
Після «обнулення» старого НАЗК у Кабміні візьмуться за формування нового. Для початку мають призначити тимчасового виконувача обов’язків голови. Далі — забезпечити проведення конкурсу, результати якого визначать, хто очолюватиме НАЗК подальші чотири роки. Законом передбачено, що одна і та ж особа не може обіймати цю керівну посаду два терміни поспіль.
Перешкодою для участі у конкурсі на голову НАЗК може стати не лише вік (віковий ценз для претендентів — 35+), а й партійна біографія. Щонайменше два роки — ніяких керівних посад у партії, а також трудових чи інших договірних відносин з партійними структурами. Інакше на відбір до НАЗК — зась.
Якщо за старою процедурою конкурсне журі було збірною, до якої входили представники, делеговані Верховною Радою, урядом, президентом, антикорупційними громадськими організаціями, то тепер комісія складатиметься лише з делегатів від Кабміну та міжнародних донорів, які фінансують в Україні антикорупційні програми. Три «комісари» — від уряду, стільки ж — від «міжнародників». Свій вердикт комісія може винести щонайменше чотирма «за». Причому для ухвалення рішення обов’язковими є всі три голоси міжнародних «комісарів». Така процедура, зазначають експерти, мінімізує корупційні ризики у конкурсному відборі.
Кожні два роки діяльність НАЗК оцінюватимуть ревізори — комісія з трьох осіб, яких призначатиме Кабмін на підставі пропозицій від міжнародних донорів. Якщо, за результатами інспекції, роботу антикорупційного Агентства визнають незадовільною, відповідати доведеться голові НАЗК. Покарання без варіантів — звільнення.
Разом зі змінами, які стосуються НАЗК, Верховна Рада ухвалила і ще цілий пакет правок. У переліку — скасування державних «дотацій» для партій, які на виборах отримали не менш як два відсотки голосів, та скорочення удвічі держфінансування для парламентських партій. Із закону про вибори до Верховної Ради прибрали норму, яка звільняла кандидатів на мандати від обов’язкового подання декларацій у разі, якщо вибори не чергові, а повторні, проміжні чи дочасні.
«Ощасливили» депутати і «кабінетників» з Банкової. Відтепер керівник президентського Офісу та його заступники змушені будуть звітувати про майно і доходи. Так було і раніше, поки 2016 року, з подачі зацікавлених осіб із тієї ж Банкової, у парламенті не протягнули поправку до закону про держслужбу, за якою керівництво тоді ще Адміністрації президента вивели з чиновницького статусу, а відтак і з-під поширення на цю «касту» зобов’язання щорічно подавати декларації про майно та доходи.
Більше не засиджуватимуться у «непідзвітних» і помічники суддів. Тепер і їм доведеться заповнювати електронні декларації.