Переможниця змагань читців — 95-річна вчителька математики
Колишня зв’язкова УПА, Марія Кочеркевич зі села Гусакова, два роки поспіль виграє конкурс читання віршів Шевченка «Борітеся, поборете»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531189/vchytelka.jpg)
Про традиції, які зберігають у прикордонному селі Гусаків, що на Мостищині, ми вже розповідали. Саме у Гусакові відродили свято «Яблуневої ялинки» (посеред зими на сосну одягають понад 150 кілограмів яблук). Тут не просто дотримуються традицій, а передають їх у спадок дітям і онукам — щоб зберігали цікаві народні звичаї рідного краю. І все завдяки художньо-просвітницькому колективу «Фольклорний переспів», яким керує Марія Тарас. Цей колектив діє при Народному домі Гусакова понад 34 роки. Не лише самі активно виступають, а й залучають до творчості усе село. Попри поважний вік, показують приклад молоді, бо встигають не лише обробити гектари полів і обійти худобу, а й двічі на тиждень прийти до клубу на репетицію.
У цьому селі живуть ґазди й господині, які вміють не лише добре працювати, а й гарно відпочивати. Так, аби заздрили в навколишніх селах, бо в Гусакові проводять конкурси, різноманітні змагання, фестивалі, під час яких збирають кошти для потреб українських захисників.
А нещодавно директорка Народного дому і керівниця «Фольклорного переспіву» Марія Тарас похвалилася ще одним досягненням. Їхня односельчанка, у минулому вчителька математики Марія Василівна Кочеркевич, завоювала перше місце на обласному конкурсі читців Шевченкових віршів «Борітеся, поборете». Переможниці вже… 95 років! А вона, за словами Марії Романівни, і далі уся в роботі - плете шкарпетки українським захисникам на фронт.
— Усе почалося торік, — каже Марія Тарас. — Я попросила Марію Василівну, щоб прочитала Шевченка, бо знає дуже багато його віршів і поем. Торік прочитала «Розриту могилу» і виграла Ґран-прі. А цього року читала «До Основ’яненка». І знову — перемога! Марія Василівна походить з дуже патріотичної родини. Не раз нам розповідала, коли була маленькою і пасла корів, її просили наші хлопці: «Марусю, треба передати записку… Але нікому не кажи про це». А її це страшенно ображало, бо хіба вона, зв’язкова УПА, могла комусь видати таємницю?
Марія Тарас називає Марію Василівну Кочеркевич бджілкою-трудівницею. А все через те, що ще донедавна Марія Василівна мала свою пасіку і вулики, біля яких сама працювала. Справжньою трагедією для жінки стала загибель бджілок… Щоб заспокоїти маму, син поїхав на Тернопільщину і купив мамі два вулики.
— Попри свій поважний вік, Марія Василівна сама обробляє город, — каже Марія Тарас. — Не думайте, що їй ніхто не хоче допомагати. Навпаки, дві доньки і син будь-якої хвилини могли би приїхати і все зробити. Приїжджають щотижня провідати маму. Але вона все хоче робити сама, каже, що дітям та внукам і так вистачає своєї роботи. У Марії Василівни є чого навчитися. Щойно почалася велика війна, почала плести шкарпетки для наших захисників. Узимку нема жодного дня, окрім неділі і свята, щоб не взяла спиць до рук. Ми забираємо у Народний дім ці шкарпетки, а потім з іншими речами відправляємо на фронт. Знаєте, до всіх свят готуємо нашим хлопцям смаколики. Марія Кочеркевич ще жодного разу не відмовилася від участі - то щось спече, то шоколадки купить і принесе. Жодне патріотичне свято, жодна акція у Гусакові не відбувається без її участі. Ми всі вчимося у неї жити, бо вона — жива криниця. Але унікальність цієї жінки ще й у тому, що вона — єдина, хто вміє плести дідухи, і нас навчає цього. Ба більше, її дідухи навіть «їздили» на виставку до Києва! А ще ціле літо робить закрутки — варення, огірки, помідори…
За словами Марії Тарас, недавно у Гусакові проводили дійство «Хусткування». І Марія Кочеркевич також прийшла на це свято. А ще 95-річна жінка робить вранці зарядку і навіть може постояти «в берізці»! Людина має велику жагу до життя і любить його в усьому — у творчості, господарстві і навіть у спорті.
А тим часом…
Гусаків живе не лише народними традиціями, які свято береже. Зараз у Народному домі готуються до 150-ліття з дня народження Модеста Менцинського, тенора світового рівня, який народився 29 квітня у сусідньому селі Новосілках. Гусаківці пишаються своїм земляком, відомим оперним виконавцем.